Uzmanlar akut ishal tedavisinde antibiyotik yerine muz öneriliyor

Kategori: İshal Print

Akut ishal vakaları genelde virüs kaynaklıdır. Federal Alman Eczacılar Odası tarafında düzenlenen uluslararası eğitim kongresinde konuşan Doç. Dr. Hans-Jörg Epple, “Akut ishal durumunda antibiyotiklerin normalde bir faydası yoktur. Yalnızca daha çok bakterilerden kaynaklanan iltihabi durumlarda istisna söz konusudur” diyor. Doç. Dr. Epple, antibiyotiklerin viral enfeksiyonlarda sadece mantıksız olmakla kalmadığını aynı zamanda bağırsak bakterilerine zarar verip ağır komplikasyonlara yol açabileceğini kaydetti.

İshal tedavisinde kaybedilen elektrolit (tuzların su­daki eriyik veya çözeltileri) ve sıvının geri alınması büyük öneme sahip. Dünya Sağlık Örgütü, kaybın giderilmesi için tuz ve belirli miktarda glikoz karışımını öneriyor. Eczanelerde satılan elektrolit çözeltileri de Dünya Sağlık Örgütü’nün bu tavsiyesiyle örtüşüyor.

İshal nedir? İshale ne iyi gelir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kola ve kraker yerine muz

Geleneksel olarak çoğu kişinin ishal tedavisi için kola içip tuzlu çubuk kraker yemesini, akut ishal durumunda tavsiye etmediklerini söyleyen Doç. Dr. Epple, kolanın çok fazla şeker içerdiğini ve bunun ishali daha da kötüleştirebileceğini belirtiyor.

Elektrolit çözeltilerin evdeki malzemelerle de kolayca hazırlanabileceğini dile getiren Doç. Dr. Epple, bir litre kaynatılmış suya çay kaşığının dörtte biri oranında tuz ve yine dörtte bir oranında kabartma tozu katılmasını ve ardından iki yemek kaşığı şeker ya da bal ve yarım bardak portakal suyu eklenmesini tavsiye ediyor. Bunu da zahmetli bulan ishalli hastalara ise Alman uzman şu basit yöntemi öneriyor: İki adet orta boy muzu ezin ve afiyetle yiyin!

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla