Kadınlarda hipertansiyon tedavisi neden agresif olmalı?

28 Temmuz 2011   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: Kardiyoloji Print

Orta yaş kadınlarda kan basıncını düşürmek kalp hastalıkları riskini de azaltıyor

Journal of the American Heart Association’da yayımlanan bir araştırmaya göre, tüm dünyada çok sayıda orta yaş kadın, kan basıncını düşürerek kardiyovasküler hastalık riskini önemli oranda azaltabilir. Araştırmacılar, yüksek sistolik kan basıncının, tüm dünyadaki orta yaş ve üzeri kadınlarda kardiyovasküler komplikasyonların önemli bir faktörü olduğunu saptadı. Yapılan araştırmada, 24 saatlik sistolik kan basıncı takibi ile erkeklerde %24 olan önlenebilir ve geriye döndürülebilir kalp hastalığı oranının kadınlarda %36 olduğu ortaya kondu.

Çalışma 11 ülkede, Kardiyovasküler Sonuçlar ile İlişkili Ayaktan Kan Basıncı Uluslararası Veri Tabanı’nı (IDACO) kullanarak yapıldı. Çalışmaya Avrupa, Asya ve Güney Amerika’dan 9357 erişkin (ortalama yaş 53; %47 kadın) katıldı. Katılımcılar 11 yıldan uzun bir süre takip edildi. Çalışmada katılımcıların sistolik kan basıncı ile ilişkili mutlak ve nispi kardiyovasküler hastalık riskleri değerlendirildi. Belçika, Leuven Üniversitesi Kardiyovasküler Rehabilitasyon Koordinasyon Merkezi Direktörü Dr. Jan A. Staessen, sistolik kan basıncında 15 mmHg’lik artışın, kardiyovasküler hastalık riskini kadınlarda %56 oranında, erkeklerde ise %32 oranında artırdığını belirtti.

Araştırmacılar, erkeklerde ve kadınlarda kan basıncını düşürerek elde edilebilecek kardiyovasküler hastalık riski üzerine araştırma yaptı. Yüksek kan basıncı ile ilişkili mutlak ve nispi riskler, 24 saatlik kan basıncı takibi ve klinikte konvansiyonel kan basıncı ölçümü ile değerlendirildi. Ayaktan kan basıncı takibi, gündüz ve gece 24 saatlik kan basıncı ölçümü ile yapılır. Küçük bir cihaz, hastanın kan basıncını belirli aralıklarla kaydeder. Ayaktan kan basıncı ölçümlerinin hata riski düşüktür ve konvansiyonel kan basıncı ölçümünden daha doğru sonuç verir.

Araştırmacılar gece yapılan kan basıncı ölçümlerinin, kalp hastalıklarının daha iyi bir göstergesi olduğunu ve gündüz ölçümlerine kıyasla daha iyi standardize olduğunu düşünüyor. Dr. Staessen, kadınların erkeklerden daha uzun süre yaşadığını, fakat ileri yaştaki kadınların yaşam kalitesinin erkeklerden daha düşük olduğunu belirtti. Dr. Staessen, hipertansiyon hastalarında sistolik kan basıncını 15 mmHg düşürerek, kadınların yaşam kalitesinin artırılabileceğini ve %40 oranında kardiyovasküler hastalıkların önlenebileceğini ifade etti. Dr. Staessen, kadınların ve hekimlerin yüksek sistolik kan basıncının tanı ve tedavisinde daha agresif olması gerektiğini önerdi.

KAYNAK: Ambulatory Blood Pressure Monitoring in 9357 Subjects From 11 Populations Highlights Missed Opportunities for Cardiovascular Prevention in Women. José Boggia, Yan Li,  T. Richart, T. Ohkubo, J. Jeppesen, Eamon Dolan, Valérie Tikhonoff, Sofia Malyutina, E. Casiglia, Jiguang Wang, Hans Ibsen, Jan A. Staessen, and on behalf of the International Database on Ambulatory blood pressure in relation to Cardiovascular Outcomes (IDACO) Investigators. Hypertension, 2011; DOI: 10.1161/AHA.110.

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla