Kalp hipertrofisinin molekül regülatörü bulundu

Kategori: Kardiyoloji Print

Bilim adamları, kalp hipertrofisinin başlıca moleküler regülatörünü buldu. Bu keşif ile birlikte kalp yetmezliği ve erken ölümün risk faktörünü hedef alan tedaviler geliştirilebilir. Araştırmacılar, protein CIB1’in (kalmirin) aşırı ekspresyonunun, kalp hipertrofisine neden olan biyokimyasal süreçleri tetiklediğini saptadılar. Bu süreçler içerisinde, kalp hücrelerinin normal gelişimi ve fonksiyonunda önemli bir rol oynayan enzim kalsinörin aktivasyonu da yer almaktadır.

Çalışmanın baş araştırmacısı ve Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi Moleküler Kardiyovasküler Biyoloji Anabilim Dalında öğretim üyesi Dr. Jeffery Molkentin (PhD), hipertrofik kalp hastalığının batı ülkelerinde önemli bir sağlık sorunu olduğunu ve çalışma bulgularının maladaptif kalp hipertrofisi esnasında kalsinörini aktive etmek için CIB1’e ihtiyaç olduğunu açıkladı. Dr. Molkentin, bu çalışmanın CIB1’in inhibisyonu veya kalsinörin ile etkileşimi ile hipertrofik kalp hastalığının tedavisinde yeni bir strateji geliştirilmesi için yolu açtığını belirtti.

Hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıklara bağlı mevcut kalp hipertrofisi veya kalp krizi öyküsü, kalp yetmezliğinde en önemli etmendir. Bu tür rahatsızlıklar kalbe zarar verdikten sonra, kardiyomiyosit denilen kalp kası hücreleri, vücut yanıt vermeye çalıştıkça büyür ve bu da kalp büyümesine neden olur.

Araştırmacılar, öncelikle hipertrofi sırasında kardiyomiyosit artışının daha önce bilinmeyen regülatörlerini bulmaya çalıştı. Bu amaç doğrultusunda, laboratuvarda kültürlenen, hipertrofik, neonatal farelerin kalp hücrelerinin genetik analizi yapıldı. Genetik taramalar sonucunda, başta kalp olmak üzere, fare ve insan dokularında plazma membranlarındaki biyokimyasal süreçlerin yürütülmesine yardımcı olan CIB1 düzeylerinin yükseldiği görüldü ve bu proteinin sorumlu olduğu belirlendi. Hipertrofik fare ve insan kalp dokusunun analizinde, bir uyaranın alınması ve taşınması için önemli olan kalp kasını saran ince zar sarkolemmada CIB1 düzeylerinin yükseldiği görüldü.

Yaşayan bir organizmada kalp cerrahisi sırasında CIB1 düzeylerini ve CIB1’in fonksiyon ve moleküler etkileşimlerini izlemek için yapılan deneylerde, bilim adamları farelerde hipertansiyon simülasyon testi gerçekleştirdi. Test kapsamında CIB1 geni olmayan ya da kalpte CIB1’in aşırı eksprese olduğu fareler üretildi. Kalp CIB1’i aşırı eksprese olan farelerde, hipertansiyon simülasyonu ile kalp hipertrofisi ve disfonksiyonu görülürken, CIB1 geni olmayan fareler hipertrofi ve disfonksiyona karşı korunuyordu.

Çalışma tedavi hedefi olarak CIB1’in kalsinörin ile olan etkileşimine dikkat çekerken, Molkentin, verilerin klinik uygulamada kullanılabilmesi için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu ifade etti. Bu çalışma, Ulusal Sağlık Enstitüsü, Howard Huges Tıp Enstitüsü, Leducq Vakfı ve Deutsche Forschungsgemeinschaft tarafından finanse edildi.

Kaynak:
1.Joerg Heineke, Mannix Auger-Messier, Robert N Correll, Jian Xu, Matthew J Benard, Weiping Yuan, Helmut Drexler, Leslie V Parise, Jeffery D Molkentin. CIB1 is a regulator of pathological cardiac hypertrophy. Nature Medicine, 2010; DOI: 10.1038/nm.2181

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla