Erken yaşta kanser tedavisi alanlar dondurulmuş spermle çocuk sahibi olabilir

Kategori: Kanser, Kısırlık / Tüp Bebek Print

EuroFertil - Dr. Elif ErginLösemi, lenfoma gibi gençlik çağı kanserleri, %80 oranında tedavi edilebiliyor. Ancak tedavide kullanılan ağır ilaçlar, özellikle ergenlik çağındaki erkek hastaların üreme sağlığını olumsuz etkiliyor. Dr. Elif Ergin, “Sperm dondurma yöntemi ile ergenlik çağındaki erkek hastaların üreme şansının garantiye alındığını” söyledi.

Lösemi gibi çocukluk çağı kanserleri tedavisi sırasında kullanılan ağır ilaçlar, erkeklerde sperm üretimini sağlayan hücreleri tahrip ederek, sperm üretimini tamamen sonlandırabiliyor. Bu da; genç yaşta kansere yakalanan erkeklerin,ileride çocuk sahibi olma şansının ortadan kalkması anlamına geliyor. Kanser tedavisi öncesi ailelerin ileri görüşlü davranarak, erkek çocukları için eğer verebiliyorlarsa sperm örneği vermelerini öneren Elif Ergin; “Aileler, kanser lafını duyunca müthiş bir paniğe kapılarak ilk olarak çocuklarının hayatta kalması güdüsüyle, sonraki adımı düşünmeden tedaviye başlıyor.

Kanser olmak anne olmaya engel değil

Tabi ki bu çok önemli bir durum ancak kanser eskisi gibi bir kara tablo değil. Pek çok kanser türü tedavi edilebiliyor ya da kontrol altına alınabiliyor. Ancak tedaviden sonra ne yazık ki; erkek hastalar için kısırlık ortaya çıkıyor. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce ergenlik çağına girmiş erkek çocuklarının sperm örneğini dondurulabilir” diyor.

Devletin, kanser gibi bazı hastalıklarda sperm dondurulmasına izin verdiğinin altını çizen Ergin; ailelere şu önerilerde bulundu; “Ergenlik çağına girmiş erkek çocuklarının verdiği sperm örneği, başarı ile dondurulabiliyor. -196 santigrat derecede yıllarca saklanabilen spermler yıllar sonra çözdürülüp yüzde 99 oranında başarı ile kullanılabiliyor. Bu sayede yıllar önce kanser tedavisi görmüş bir erkek, baba olabiliyor.”

Hekimler yönlendirmeli

EurofertilTüp Bebek Merkezleri Embriyoloji ve Androloji Laboratuvarları Şefi Dr. Elif Ergin, hekimlere büyük görev düştüğünü belirterek; “Sperm dondurma tekniğinden pek çok ailenin haberi dahi yok. Şimdiye kadar spermini dondurduğumuz ergen sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu nedenle teşhisi koyan hekimin tedaviye yönlendirmeden önce dondurma işlemine yönlendirmesi ve aileyi bu konuda uyarması gerekiyor. Ailelerin bilinçli olması da tabi ki çok önemli” dedi.

Kadın kanser hastaları tedavinin ardından çocuk sahibi olabiliyor

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla