C vitaminin kanser tedavisine etkisi var mı?

Kategori: Kanser, Vitaminler Print

c-vitamini-nedirBağışıklık sisteminin fonksiyonlarında önemli rolü olan C vitamini son yıllarda kanser tedavisinde de kullanılmaya başladı. Bağ dokusu ve bağışıklık sisteminin fonksiyonlarında önemli rol oynayan C vitamini, pek çok hastalık gibi kanser tedavisinde de etkili oluyor. Yapısal olarak büyük oranda şekere benzeyen C vitamini kanser hücrelerinin yok edilmesinde kemoterapi ile birlikte kullanılıyor. C vitamininin kanser tedavisine etkisi ile ilgili yapılan yeni çalışmaların umut verici olduğunu söyleyen Onkolog Doç. Dr. Mutlu Demiray, “Araştırmalar, kanser hücrelerinin ölümüne yol açan C vitamininin çok hızlı tümör yıkımlarına neden olduğunu da gösteriyor” dedi.

Bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler listesinin en başında C vitamini gelir. Vücuttaki enfeksiyonla savaşan alyuvar ve antikorların üretimini artıran, daha da önemlisi; virüsler üzerinde etkili olan doğal protein interferonu yükselten C vitamini, son yıllarda kanser tedavisinin de önemli silahlarından biri oldu. Onkolog Doç. Dr. Mutlu Demiray, sadece tümör hücrelerinin ölümüne neden olan, normal hücrelerde hiçbir etkisi bulunmayan bir tedavi ajanı olarak C vitamininin çok hızlı tümör yıkımlarına yol açtığını söyledi.

C vitaminindeki bu etkinin araştırmalarla kanıtlandığına vurgu yapan ve kanser hücrelerinin normal hücrelerden en temel farkının beslenme şekilleri olduğunun altını çizen Demiray, normal hücrelerin yağları ve başka maddeleri enerji kaynağı olarak kullanırken kanser hücrelerinin sadece şekeri kullandığını ve bu nedenle de normal hücrelerden yaklaşık 200 kat fazla şeker tüketen kanser hücrelerinin C vitaminini şeker sanarak kendilerine çektiğini söyledi.

Vitamin C’nin yüksek dozlarda kanser dokusunda oksijenli suya dönüştüğünü söyleyen Demiray, “Kanserli dokuda oluşan bu su, kanser hücreleri için ölümcüldür. Çünkü vitamin C’yi şeker sanan kanser hücrelerinde oluşur ve kanser hücrelerinde oksijenli suyu temizleyebilecek enzimler yoktur. Kanser teşhisi sırasında veya sonrasında PET/CT tetkikinizde tümörünüz verilen ilacı tuttuysa C tedavisinden fayda görebileceğiniz anlamına geliyor” dedi.

KANSERDE C VİTAMİNİ HANGİ KRİTERLERE GÖRE KULLANILMALI?
Araştırmaların, C vitamini uygulamasının kemoterapi ajanlarının etkinliğini artırdığını ve yan etkilerinde azalma sağladığını gösterdiğini anlatan Demiray, bu tedavi uygulanmadan önce kanda G6PD enzim düzeyine bakılması gerektiğinin ise altını çizdi. Böbrek taşı olanlarda ve hassas tümörlerde C vitamininin kullanılmasını önermeyen Demiray, kanser tedavisinde kullanılması gereken en düşük dozun 10 gram olduğunu ve hastanın kilosu ve tümör yükü durumuna göre oranın değiştiğini de sözlerine ekledi.

C vitamini pek çok ülkede kanser tedavisinde kullanılmaya başlandı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla