Kanserle Dans Derneği, kanser hastaları ve yakınları için online eğitim verilecek

Yazan Hatice Pala Kaya
25 Kasım 2020   |    26 Kasım 2020    |   Kategori: Güncel / Literatür, Onkoloji, Sağlık Gündemi Print

Kanserle Dans Derneği, ‘Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında, kanser hastaları ve yakınlarına yönelik olarak online eğitim programı oluşturdu. Dernek sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanacak eğitimlerde hastalıkla ilgi kapsamlı bilgi verilecek. Eğitimler Kanserle Dans Derneği Facebook sayfasından canlı olarak yapılacak. Derneğin instagram sayfasından ve sonrasında YouTube hesabından isteyen herkes tarafından izlenebilecek.

Kanser hastaları ve yakınlarının üye olduğu Kanserle Dans Derneği’nden yapılan açıklamada eğitimlerin özellikle kanser hastalarının korunmasına da katkı verecek şekilde, salgın koşullarına uygun, online olarak hazırlandığı vurgulandı. Kanserle Dans Derneği Başkanı Sevil Gürkan, eğitime yönelik yaptığı değerlendirmede, akciğer kanserinin dünyada ve Türkiye’de en sık görülen ve en fazla can kaybına neden olan kanser türü olduğunu hatırlattı.

Hastaların doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz

Akciğer kanserinin dünya çapında her yıl yaklaşık 2,1 milyon insanı etkilediğini ve tahmini 1,7 milyon can kaybına neden olduğunu vurgulayan Sevil Gürkan, “Akciğer Kanseri Farkındalık ayı dijital eğitim çalışmalarıyla dernek olarak amacımız; hastalarımızın ve yakınlarının en doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak, bu alanda yeni tedavi yöntemlerinden haberdar olmalarını temin etmek ve tedavi süreçlerinde yanlarında olabilmek” dedi.

Sevil Gürkan eğitimlerde akciğer kanseri, yeni tedavi yöntemleri, psikoloji, beslenme vb. konuların ele alınacağını belirterek, “Öncelikli olarak akciğer kanserinin nedenlerine, erken teşhisin yaşamsal önemine ve immünoterapi gibi yeni geliştirilen tedavilere yönelik farkındalığın artırılması ana hedefimiz. Bunun yanı sıra yapılacak çalışmayla hastalar ve hasta yakınlarının KOVİD-19 pandemisi sürecini rahat atlatmalarına destek verilmesini de amaçlıyoruz” diye konuştu.

Gürkan, psikoloji ve beslenme konularında verilecek olan eğitimlerle de takipteki kanser hastalarının bu iki konudaki şikayetlerinin önüne geçilebilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Eğitim çalışmasının hasta ve yakınlarına yönelik bilgilendirme yanında, toplumun geneline yönelik olarak farkındalığı artırmaya da katkı vermesini umduklarını belirten Dernek Başkanı Sevil Gürkan, “Bu projede yanımızda olan değerli hekimlerimiz Prof. Dr. Umut Demirci, Prof. Dr. Mustafa Özdoğan ve Doç. Dr. Cantürk Taşçı başta olmak üzere, projeye emeği geçen tüm eğitmenlerimize ve bu projenin hayata geçirilmesine verdiği koşulsuz destek ile katkı sağlayan BMS firmasına bir kez daha en içten teşekkürlerimizi iletmek isteriz” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla