Kendi kanınızla gençleşebilirsiniz!

Kategori: Estetik Print

Trombositten-Zenginlestirilmis-Plazma-kanla-genclesmeZamanın ve çevrenin yaşlandırıcı etkilerine karşı savaşınızda en güçlü yardımcınızın kendi kanınız olduğunu biliyor muydunuz? Son yıllarda kullanımı giderek artmaya başlayan ve diğer yöntemlere göre herhangi bir yan etkisi olmadığı için daha çok tercih edilen PRP (Platelet Rich Plasma-Trombositten Zenginleştirilmiş Plazma)’yi Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman’la konuştuk…

Kandaki trombositler vücudunuzda bir hasar olduğunda ilgili bölgeye toplanıp çeşitli büyüme faktörleri salgılayarak onarımı gerçekleştirirler. PRP ile ortalama 4 kat yoğunlukta trombosit (pulcuk hücresi) elde edilir.

Trombositten Zenginleştirilmiş Plazma tedavisi

  • Cilde mikro kanallar açarak cildin alt bölgesine daha kolay nüfuz etmeyi sağlayan dermaroller işlemi sonrası deriye uygulanabilir. Derinin yeniden yapılanması, gençleşmesi, kırışıklıkların giderilmesi, esnekliğinin ve parlaklığının artması amaçlanır.
  • Yara ve operasyon izlerinin giderilmesinde
  • Çatlak tedavisinde
  • Deri kırışıklıklarında dolgu olarak kullanımı da mümkündür.
  • Maske şeklinde uygulanması da bir seçenektir.
  • Saç dökülmesi tedavisi PRP ile yüz güldürücü olmaktadır.

PRP’de insanın kendi kanı kullanıldığı için alerji ve enfeksiyon riski yoktur. Her hasta için tek kullanımlık steril kitler harcanmaktadır. 20 ml kan alınıp yaklaşık yarım saatte işlem tamamlanır. Senede bir kez, 2 haftalık aralıklarla 3 uygulama önerilmektedir. İşlemin kollajende oluşturduğu yenilenmenin 6 ay devam ettiği düşünülmektedir. Daha yaşlı kişilerde yılda 2 kez, 3’er seans uygulanabilir. İşlem sırasında elde edilen trombositten zengin plazma kullanılır ancak kalan trombositten fakir plazma da atılmaz, maske ya da krem halinde uygulanır. Topikal anestezi sonrası uygulanan işlem tolere edilebilen bir ağrı oluşturur. Trombosit sayısı yetersiz olanlarda ve kanser hastalarında uygulanmaz. PRP son yıllarda yaygınlaşmış olsa da yeni bir yöntem değildir. İlk olarak diş hekimleri 15 yıl önce implantların daha hızlı oturması için kullanmışlardır. Estetik kullanım dışında, ortopedi, nöroloji, fizik tedavi branşları PRP’den yararlanmaktadır.

Diz ve eklem ağrılarında PRP yöntemi ile etkili tedavi seçenekleri

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla