PRP Tüp Bebek Tedavisi nedir? Nasıl uygulanır?

6 Şubat 2023   |    25 Mart 2023    |   Kategori: Gebelik, Kısırlık / Tüp Bebek Print

Plateletten zengin plazma veya PRP, son yıllarda tüp bebek tedavisinin başarısını arttırmak için kullanılan prosedürlerden bir tanesidir. Daha önce başarısız tüp bebek tedavisi geçirmiş, yumurta kalitesi veya embriyo kalitesi düşük olan kadınlarda PRP tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olma şansı arttırılabilmektedir. PRP tüp bebek tedavisi ile hastaya içinde yüksek miktarda büyüme faktörleri içeren PRP enjekte edilir. Büyüme faktörleri, doğal gelişim ve yenilenme sürecini desteklemede önemli bir rol oynar. Bu nedenle PRP enjeksiyonu ile yumurtalık gençleştirme ve endometriumun kalınlaştırılması gibi tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmaya yardımcı olan işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür.

PRP tüp bebek tedavisi, erken menopoz, yumurtalık rezervinin düşük olması ve annenin yaşının ileri olması gibi durumlarda yumurtalıkları gençleştirmek için yapılmaktadır. Aynı zamanda düşük veya başka nedenlerden dolayı endometrium kalınlığı yeterli olmayan kadınlarda embriyonun tutunmasını desteklemek için de PRP enjeksiyonu uygulanmaktadır.

PRP Nedir?

PRP tüp bebek tedavisine geçmeden önce PRP’nin ne olduğunu anlamak önemlidir. Bunun için öncelikle kanın bileşenlerinden bahsetmek gerekir. Kadının sıvı kısmının çoğunluğunu plazma adı verilen sıvı kısım oluşturmaktadır. Kırmızı kan hücreleri, oksijenin ve karbondioksitin taşınmasından sorumluyken beyaz kan hücreleri ise bağışıklık sisteminden sorumludur. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve büyüme faktörlerini salgılayan ise plateletlerdir.

Erken menopoz döneminde PRP yöntemi uygulanabilir mi?

PRP’de kan bileşenlerine ayrılmakta ve kanın içindeki platelet bir kenara alınmaktadır. Büyüme faktörleri içeren platelet sayesinde vücudun onarım ve kendini yenileme süreci desteklenmektedir. PRP, tüp bebek tedavisinde kullanıldığında yumurta kalitesinin ve sayısının arttırılmasına ve endometriumun embriyo transferi için hazır hale getirilmesine yardımcı olabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Nedir?

PRP, tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme tekniklerinin desteklenmesinde kullanılabilen bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisinde PRP kullanılmasıyla yumurta kalitesi ve sayısının arttırılması ve endometrium kalınlığının iyileştirilmesi mümkündür. PRP tüp bebek, daha önceki tüp bebek döngülerinde başarısızlık yaşamış olan kadınlar için uygun bir tedavidir. PRP tüp bebek tedavisinde PRP enjeksiyonu, tedavinin amacına göre doğrudan yumurtalıklara veya rahme enjekte edilmektedir.

PRP ile yumurtalık gençleştirme genelde yumurtalıkların ilaçlarla uyarılmasından birkaç ay önce yapılmakta ve bu sayede enjeksiyonun etki etmesi sağlanmaktadır. Endometriyal PRP ise çoğunlukla embriyo transferinden 48 saat önce yapılmakla birlikte tekrarlayan enjeksiyonların gerekli olması halinde bu süreç değişiklik gösterebilmektedir.

PRP ile Yumurtalık Gençleştirme Nedir?

Yumurtalık rezervinin düşük olması, doğal yolla gebe kalma ihtimalini düşüren bir durumdur. PRP enjeksiyonu ile yumurtalık rezervi düşük olan kadınlarda yumurta kalitesi ve sayısı arttırılabilmekte ve bu sayede gebelik şansı yükselmektedir. PRP enjeksiyonu genelde geçmişte tüp bebek tedavisi başarısız olan ve yumurta ve embriyo kalitesini arttırmak isteyen kadınlara önerilmektedir. Bu nedenle yumurtalık rezervi az olan, menopoza yaklaşan ve yumurta kalitesi düşük olan kadınlar, PRP tüp bebek yöntemine başvurabilir.

Tüp bebek tedavisinde başarı neye bağlı? Öneriler ve uyarılar

PRP ile yumurtalık gençleştirme yapıldığında yumurta kalitesinin artmasıyla tüp bebekte başarı şansı arttırılabilmektedir. Üstelik PRP kişinin kendi kanından elde edildiği için vücut açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yumurtalıklara enjekte edilen PRP ile yumurtalık dokusunun iyileşmesi veya yenilenmesi sağlanabilmektedir. Ultrason yardımıyla yapılan PRP enjeksiyonu doğrudan yumurtalıklara yapılmaktadır. Enjeksiyonun etkisi yaklaşık 3 ay sürdüğü için tüp bebek tedavisinin bu süreçte yapılması önerilmektedir.

Endometriyal PRP Nedir?

Tüp bebek tedavisinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için endometriumun, yani rahim içi tabakanın yeterli kalınlıkta olması çok önemlidir. Embriyonun tutunduğu yer olan endometriumun kalınlaşması, östrojene ve progesterona bağlı olarak gerçekleşmektedir. Endometrium, östrojene gerektiği şekilde yanıt vermediyse yeteri kadar kalınlaşamayacak ve tutunma başarısız olacaktır. Tüp bebek tedavisinin başarısız olmasına ya da embriyo transferinin ertelenmesine neden olan faktörler arasında en önemlilerinden bir tanesi, endometriumun ince olmasıdır. Endometriumun ince olmasına yol açan faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Östrojen seviyesinin düşük olması
  • Rahim miyomları
  • Pelvik inflamatuar hastalık
  • Rahim içi yapışıklıklar
  • Daha önce pelvik bölgeden geçirilen ameliyatlar
  • Kemoterapi gibi kanser tedavileri

Endometriumun ince olması, embriyonun rahme tutunmasını zorlaştırabileceği için bu durumun tedavi edilmesi, gebe kalmaya yardımcı olabilir. Bunun için endometriyal PRP’den faydalanmak mümkündür. PRP, kişinin kendi kanından elde edilen bir kan ürünü olduğu için rahim içine yapılan PRP enjeksiyonunun herhangi bir zararı olmayacaktır. Hatta onarma ve yenilenme süreçlerine katkıda bulunarak endometriumun kalınlaşmasına katkıda bulunacaktır. PRP enjeksiyonu ile endometriumda yeni dokular oluşması tetiklenerek endometriumun kalınlaşması mümkündür.

Yumurta donasyonu nedir? Bu yöntemle bebek sahibi olmak mümkün mü?

PRP Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

PRP tüp bebek tedavisinde yumurtalık gençleştirme veya endometriumun kalınlaştırılması mümkün olmaktadır. PRP ile yumurtalık gençleştirme yapılacaksa tüp bebek tedavisinden genelde birkaç ay önce uygulanacaktır. Bazen tedavinin yumurta toplama aşamasında da enjeksiyon yapılabilmekle birlikte çoğunlukla tedaviye başlanmadan önce yapılması tercih edilmektedir. PRP enjeksiyonu endometriumu embriyo transferi öncesi desteklemek için yapılacaksa prosedür genelde transferden 48 saat önce gerçekleştirilmektedir. PRP enjeksiyonu kısa süren bir işlem olmakta ve enjeksiyon sonrası hastalar yaklaşık 10 dakika dinlendikten sonra günlük hayatlarına devam edebilmektedir.

PRP enjeksiyonu bazen endometriumu kalınlaştırmak için birden fazla kez yapılabilmektedir. Bu durumda ilk enjeksiyon yapıldıktan sonra endometrium kontrol edilecek ve kalınlığın az olması halinde işlem tekrarlanacaktır. PRP’nin hazırlanması ve enjekte edilmesi zaman alan işlemler olmadığı için PRP tüp bebek tedavisi, normal tüp bebek tedavisiyle yaklaşık aynı sürede tamamlanacaktır. Normal bir tüp bebek tedavisinde adet döngüsünün başlarında başlanan tedavi genelde 16-17 gün sonra bitmekte ve sonrasında kanda gebelik testinin yapılması için iki hafta kadar beklenmektedir. PRP tüp bebek tedavisinde genelde 2-3 ay önce PRP yapıldıktan sonra tüp bebek tedavisine başlanmakla birlikte bu süre, klinikten kliniğe farklılık gösterebilmektedir.

Kaynak: https://bulenttiras.com.tr/prp-tup-bebek-tedavisi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla