Kepçe kulak görünümü eğitim ve sosyal hayat başarısını olumsuz etkiliyor!

Kategori: Cerrahi, Estetik, Kulak Burun Boğaz Print

kepçe kulakDOÇ DR. ERDEM GÜVEN (1)Toplum içinde yaşanan görüntü farklılıkları hayatın her döneminde insanlar için psikolojik bir yük oluşturur. Söz konusu farklılıklardan biri ise kepçe kulak görünümüdür. Tedavi edilmediği takdirde özelikle okul çağı çocukluk döneminde, çocukların eğitim ve sosyal hayat başarısını etkileyen bir durum olarak karşılaşılan kepçe kulak rahatsızlığı, doğum sonrası kulak kıkırdak kıvrımlarının tam olarak oluşmamasından kaynaklanıyor. Kepçe kulak sorununun ameliyat ile etkili şekilde düzeltilebilen kesin ve kalıcı tedavisi olan sorun olduğunu söyleyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven; kulağın şekil bozukluklarının oldukça sık görüldüğünü belirtti.

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Doç. Dr. Erdem Güven ”Ailelerin durumu takip edip mümkün olduğunca okul öncesi döneme tedavi yoluna gitmeleri çocuklar için oldukça yararlı olacaktır. Çocukların okula olan ilgisinin azalmasını, sosyal fobi yaşamalarını engellemek için kritik bir öneme sahip olan bu adım ile ilerde yaşanabilecek psikolojik sorunlarında önüne geçilmiş olunacaktır. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu durum, kulak kıvrımları yeterince oluşmadığından kulakların başın her iki yanında dışarı doğru çıkık bir şekilde konumlanmasıyla oluşuyor. Genetik geçişi direk olarak gösterilmemekle birlikte ailede bulunması çocuklarda da bir yatkınlık oluşturabiliyor’ diyor

Kepçe kulak sorunu özellikle çocukların başarısını etkiliyor ama etkili çözümü var

İdeal tedavi dönemi okul öncesi 5.5 – 6 yaştır.

Kulağın yapısını oluşturan kıvrımların temel olarak doğumdan sonra ilk 5-6 yaşlarına kadar oluştuğunu ve bu rahatsızlığın genel olarak işitsel bir sorun yaratmadığını dile getiren Doç. Dr. Güven; “Tavsiye edilen ideal tedavi yaşı kulak gelişiminin tamamlandığı dönem olan, ilkokula başlamadan önce 5,5- 6 yaş civarıdır. Bunun nedeni ise okulda çocukların arkadaşları tarafından sosyal travmaya uğramasını engellemek ve çocuğun kendine olan güveninin kaybolmasının önüne geçilmesidir. Ayrıca erken yaşta yapılacak bir operasyon çocuklar tarafından daha rahat tolere edilebiliyor’ dedi.

“Kepçe kulağın kesin tedavisi cerrahidir”

Plastik cerrahide kepçe kulağın kesin tedavisinin cerrahi olduğunu belirten Doç. Dr. Erdem Güven; “Ancak yeni doğan bebeklerde ilk bir yaşında saç bandı kullanılması da tavsiye edilir. Bant kullanılmadan da kendiliğinden düzelebilen birçok bebek bulunduğundan saç bandının kesin etkisinin olup olmadığı tam olarak saptanamamıştır.

Farklı cerrahların ip ile kepçe kulak düzeltilmesi de mümkün olabilen ancak zaman içinde açılamalara yol açabilen bir yöntemde mevcuttur. Bu yöntemde kulağın arkasından iplerle kulak geriye doğru çekilmektedir. Lokal anesteziyle gerçekleştirilen bu işlemde kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilmediği için sadece ip ile çekilen kulakta zaman içinde iplerin gevşemesi veya açılması ile rahatsızlık tekrar edebilmektedir. Bu nedenle kalıcı işlemin gerçekleştirilmesi daha çok tavsiye edilmektedir” diyor.

Kepçe kulak görünümü 6 yaşından sonra kendiliğinden düzelmez

Kulak kıkırdak gelişimi 5-6 yaşlarında tamamlandığından sonraki dönemlerde problemin kendiliğinden düzelmesi söz konusu değildir. Kepçe kulak deformitesi çocukların üzerine oldukça büyük bir psikolojik yük getirebilmektedir. Özellikle ilkokul döneminde arkadaşları tarafından alay edilen çocuklar da kendine güven kaybı, toplum içine çıkamama, topluluk önünde konuşma zaafiyeti, derslerde başarısızlık, okula gitmek istememe gibi psikolojik travmaya bağlı semptomlar görülebilmektedir.

İple kepçe kulak estetiği mümkün mü?

Tedavisi hastane yatışı gerektirmeyen 1-1.5 saatlik bir operasyon.

Cerrahi tedavinin genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirildiğini, daha küçük çocuklarda ise sedasyon anestezisi ile sakinleştirilip uygulanabildiğini belirten Doç. Dr. Güven; “Genellikle 1-1.5 saatlik bir operasyon olup hastanede kalmayı gerektirmeyen günübirlik bir işlem şeklinde uygulanmaktadır. Cerrahi girişimde kulak arkasından girilerek kulak kıkırdakları inceltilir, gerekiyorsa yumuşatılır ve özel iplikler ile geri pozisyonda ve kıvrımları yeniden oluşturularak şekillendirilir. Kulak arkası kıvrımından girilerek yapıldığı için ameliyat sonrasında görülebilir bir iz kalması söz konusu değildir” diyor.

Ayrıca ameliyat sonrası kafa sargısının 1 veya 2 günde çıkartılarak saç bandına geçildiğini belirten Doç. Dr Güven, şu bilgileri verdi:  “Saç bandının 1 hafta gece gündüz kullanılması tavsiye ederiz. İlk iki gün hafif bir ağrı kesici önerilir genellikle antibiyotik kullanımı gerekmez. 5 yaşından itibaren her yaşta kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. Genellikle çocuk hastalarda ameliyat daha iyi tolere ediliyor. Çocuklar ameliyat sonrasında hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam edebiliyorlar. Erişkinlerde ise biraz daha ilk gün ağrı hissedilebilir. Ancak genel olarak ağrılı bir ameliyat olmayıp iyileşme dönemi rahat ve sorunsuz geçirilen bir işlemdir”.

Ameliyatsız “İple Kepçe Kulak” estetiği uygulaması

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla