Hepatit B artık tek bir ilaçla kontrol ve tedavisi edilebilir hale geldi

Kategori: Hepatitler Print

Prof. Dr. Fehmi TabakÖnemli kronik hastalıklardan bir tanesi olan ve devamlı kontrol altında tutulmadığında ölüme neden olabilen Hepatit B tedavisi ile ilgili bilgi veren Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, günümüzde kronik Hepatit B’nin artık artık tek bir ilaçla baskılanabilir ve kontrol edilebilir bir noktaya geldiğini belirtti. Türkiye’de Hepatit B hastarının sayısının oldukça yüksek olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tabak, şu bilgileri verdi: “Kronik Hepatit B ve C tedavileri bugün oldukça önemli bir noktaya gelmiştir. Kronik Hepatit B, neredeyse tek tabletlik ilaçlarla, tedavi süresi belli olmamakla birlikte artık baskılanabilir, kontrol edilebilir bir noktaya gelmiştir.

Kronik Hepatit Cde ise tam bir devrim yaşanmıştır. İki üç yıl öncesine giden çalışmaların sonucunda, bugün artık elimizde iki veya üç ayda hastalığı tamamen tedavi edebilecek ortadan kaldıracak tedaviler mevcuttur.”

Hepatit B nedir, nasıl bulaşır? Belirtileri ve yeni tedavi yöntemleri

SGK’DAN GERİ ÖDEME BEKLENİYOR

Türkiye’de 2-3 milyon Hepatit B, 500-600 bin civarında da Hepatit C taşıyıcısı bulunduğunu belirten Prof. Dr. Tabak, hastalıklarının farkında olmayan çok sayıda kişi olduğunu vurguladı. Hepatit C hastalarının kullandığı ilaçların pahalı olduğunu aktaran Prof. Dr. Tabak, “Hastalarımızla, bu ilaçların SGK tarafından geri ödemelerini beklemekteyiz. Özellikle çok acil durumda tedavi kullanması gereken 3-5 bin hastamız var. İleri evre siroz, karaciğer kanseri veya alevlenmiş olgularımız. Bu hastalarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak ilaçların geri ödemesi sağlanabilirse mutlu olacağız” dedi.

ÇOK ACİL İLAÇ BEKLEYEN 3-5 BİN HASTA VAR

Tabak, geri ödemesi yapılması istenen ilaçların hepsine Sağlık Bakanlığınca onay verildiğini ancak SGK’nın uzun zamandır dosyayı tartıştığını belirtti. Önümüzdeki aylarda geri ödemenin tanımlanacağını düşündüklerini anlatan Tabak, özellikle ileri evre hastaların bir an evvel bu tedavilere kavuşabileceğini umduklarını dile getirdi. Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon konusunda Türkiye’nin önde gelen doktorlarının katıldığı kongrede sözlü sunumlar, uydu sempozyumu ve panellerle hepatit hastalığının tedavisi ile ilgili yeni gelişmeler ele alınıyor. Kongre, yarın sona erecek.

Hepatit B tedavisi ve hastalık takibi nasıl yapılmalıdır?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla