Kök hücre, önümüzdeki 10 yılda çocuksuz çiftlere umut olabilir

17 Ekim 2012   |    24 Temmuz 2022    |   Kategori: Gebelik Print

Peki, kök hücre, ne zaman çocuk bekleyenlerin yüzünü güldürecek? Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, kök hücrenin tüp bebek tedavisinde kullanılmasının önümüzdeki on yıl içinde mümkün olacağını belirtti. Kök hücreler, tüm organ ve dokularda olgun hücrelerin kaynağını oluşturuyor ve kök hücre çalışmalarıyla tedavi seçenekleri tıp dünyasında gün geçtikçe daha da heyecan uyandırıyor.Hem bilim dünyasını hem de çocuk sahibi olamayan çiftleri heyecanlandıran tüp bebek tedavisindeki kök hücre çalışmaları için Dr. Hakan Özörnek, bu yöntem ile hiç sperm ya da yumurta hücresi bulunmayan kişilerde de sperm ya da yumurta elde etmenin mümkün olacağını duyurdu.

Dr. Özörnek, kök hücre çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Çocuksuzluk sorunu yaşayan çiftler için kök hücre çalışmaları önümüzdeki on yılda ciddi bir umut olacak. Kök hücreden yumurta ve sperm hücrelerinin elde edilmesi mümkün olacağı gibi, endometrium denilen rahim içerisindeki, bebeğin yerleştiği tabakanın onarılması veya desteklenmesinde de kök hücreden yararlanılabilecek.”

Tüp bebek tedavisinde en önemli sorunlardan birinin döllenen ve nakledilen embriyoların rahim duvarına yapışmaması olduğunu hatırlatan Dr. Hakan Özörnek, bu gibi sorunlarda alternatif tedavi biçimi olarak kök hücre tedavilerinin ön plana çıkacağını söyledi.

Kök hücre nedir? Kök hücre tedavisi ne işe yarar? Nakli nasıl yapılır?

Dr. Özörnek, kök hücrenin özellikle kanser nedeni ile kemoterapi görecek veya kemik iliği nakli yapılacak genç erkeklerde üreme potansiyelinin devamı için de kullanılabileceğini söyledi. Dr. Özörnek, bu yöntemle ilgili şunları söyledi: “Depolanan kök hücreler kanser tedavisinin tamamlanmasından sonra testis içine nakledilerek sperm yapımı tekrar başlatılabilir. Ancak burada akıllara, kök hücre ile birlikte yeniden kanser hücreleri vücuda verilebilir mi diye bir soru geliyor. Özel filtrelerden geçirilen kök hücreler nakil edilirse böyle bir risk de kalmaz görüşündeyiz.”


Gebelikte DNA testi uygulaması Türkiye’de de başladı

Dünyada yakın zaman önce kullanıma giren gebelikte DNA testiyle anomali taraması Türkiye’de de başlıyor. Dr. Gülay Özgön’ün kurucusu olduğu Nesiller Genetik, TÜBİTAK ile iş birliği yaparak uygulamayı diğer ülkelerle eş zamanlı olarak Türkiye’ye getirdi.  Devamı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla