Kronik sinüzit neden olur? Kronik sinüzitin tek belirtisi baş ağrısı değil!

25 Ocak 2013   |    25 Nisan 2019    |   Kategori: Kulak Burun Boğaz, Sinüzit Print

Sinüzit atakları üst solunum yolu problemlerinizle doğru orantılıdır! Burun kıkırdak-kemik eğriliği ve burun eti büyümesi (konka hipertrofisi) probleminiz varsa kış mevsimi sizin için çok daha sıkıntılı geçer; burun tıkanıklığı belirginleşir, sinüzit atakları sık gerçekleşir. Basit viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak gerekmezken; kıkırdak-kemik eğriliği ve burun eti büyümesi probleminiz varsa doğal direnç mekanizmalarınız bozulduğu için sıklıkla antibiyotik kullanımı ile sonuçlanan bakteriyel enfeksiyonlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca uykuda nefes alma probleminin artması oksijen alınan miktarını düşürdüğünden yorgunluk ve baş ağrısı şikayetleriniz belirginleşir. Bu nedenle sinüzit bulguları olan kişilerin en kısa zamanda bir kulak burun boğaz hastalıkları hekimine başvurmanızda fayda var.

Kronik Sinüzit belirtileri

•    Burun tıkanıklığınız varsa,
•    Koku alamıyorsanız,
•    Son dönemlerde sürekli yorgunsanız,
•    Ağız kokunuz varsa,
•    Kuru öksürüyorsanız,
•    Sesiniz değişmeye başladıysa,
•    Geniz akıntınız varsa,
•    Boğazınızda batma gibi bir rahatsızlık hissi oluşuyorsa,
•    Kış enfeksiyonlarını 10 günden çok daha fazla bir sürede atlatıyorsanız; hastalıklarınız kısa aralıklarla tekrarlıyorsa ve en önemlisi bu şikayetleriniz 3 aydan fazla süredir varsa kronik sinüzit hastası olabilirsiniz.

Sinüzit hakkında genel bilgiler…

Sinüsler başımızda içi hava ile dolu boşluklardır. Bu boşluklar kendilerine ait kanallar vasıtası ile burun içine açılırlar. Burnumuzu eve benzetirsek evdeki odaları sinüse, odaların açıldığı antreyi de burun içi boşluğa benzetebiliriz. Tabiî ki odaların kapılarının karşılığı da sinüslerin kanalına karşılık gelecektir. Burnumuzu eve benzettik. Sinüsleri de odalara. Peki, bu ev kaç odalı? Bu evin 8 tane odası var. 4 ü sağda 4’ü de solda.

Sinüzit neden olur? Ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Yani dörder çiftten sekiz tane sinüsümüz var.

1) Etmoid (ethmoid) sinüsler gözlerinizin arasında burun köprünüzün arkasında kalan sinüslerdir. Gözümüzle komşuluk gösterir. Bu komşuluk nedeni ile etmoid sinüsünizde bir sorun olursa bunu gözünüzdede hissedersiniz. Bu sinüsün diğer sinüslerden farkı tek bir odacık olmayıp birbirinden ince kemik yapılarla ayrılan beş ila on odacıktan oluşmasıdır.

2) Maksiler sinüsler
sağ ve sol yanağımızda bulunan sinüslerdir. Büyükçe bir kayısı büyüklüğündedirler. Bu sinüslerin alt komşusu üst dişlerimizdir. Rahatsızlığında dişlerimizdeki ağrı bu yüzdendir

3) Frontal sinüsler
alnımızdaki sinüslerdir. Büyüklüğü kişiden kişiye değişir. Bazılarımızda hiç bulunmadığı gibi çok büyük hacimde olanlarda vardır. Büyük hacimli frontal sinüslere sahip olanların genellikle alınlarda büyüktür.

4) Sfenoid sinüsler
kafatasının ortalarında yer alırlar. Aşağı yukarı burun giriş deliğimizin 8 cm kadar gerisindedir. Kritik bir konum ve komşuluğa sahiptir. Göz siniri ve şah damarla komşuluk gösterir. Frontal ve sfenoid sinüslere doğuştan sahip değiliz.10 ila 12 yaş arasında bu sinüsler gelişir. Maksiler ve etmoid sinüslere ise küçükte olsa doğuşta vardır.

Sinüslerin tüm duvarları mukoza dediğimiz ince bir zar tabakası ile örtülüdür.Bu mukozaya yakından baktığınızda yüzeyinin tamamen battaniye gibi zamksı bir madde ile örtüldüğünü görürsünüz. .Zamka benzeyen bu maddeye biz mukus deriz. Mukus sinüs içini nemli tutar ve bakterileri, yabancı parçacıkları yakalar ve sinüs içinden süpürür.

Kronik sinüzitin kalıcı tedavisi için cerrahi yöntem iyi bir seçenek olabilir

Bunu süpürme işleminde mukusa yardımcı olan tüycükler vardır. Bu tüycükler hemen mukoza tabakasının altındadır. Çok hızlı titreşirler. Saniyede yaklaşık altı kez. Mukusu ve yakalanan parçacıkları sinüs içinden atmak üzere planlanmış genetik kodlara sahiptirler. Bu tüylere biz doktorlar Silya diyoruz. Silyaların yaptığı bu sürekli temizleme hareketleri çok önemlidir.Tüm sinüslerimizden ortalama günlük 1 su bardağı kadar mukus (zamksı madde) bu hareketler ile sinüslerden uzaklaştırılır.

Sinüslerimiz ne işe yarar?

Sinüsler vucut ağırlığımızın sekizde birini oluşturan başımızı hafifletir. Tat ve koku alma duyumuzu güçlendirir. Başımıza dışardan gelen darbelerde beynimizi ve gözümüzü korur. Sesimizin bize özgü rengini oluşturmaya yardım eder.Soluduğumuz havanın ısıtılıp nemlendirilmesine yardımcı olur.

Sinüzit nedir, nasıl oluşur?

Çok basit bir şekilde sinüslerimizin iltihaplanmasına sinüzit diyoruz. Sinüslerimizin iltihaplanmasına birçok faktör neden olabilir. Bu faktörleri üç kategoriye ayırabiliriz:
1) Yapısal sebepler, eğik burun orta bölmesi, kırık burun, polipler, tümörler,
2) Çevresel sebepler, sigara dumanı, soğuk algınlığı, alerjiler, kirli hava, vs.
3) Doğuştan kaynaklanan sebepler, bağışıklık bozuklukları, astım trıadı.

Bu nedenler ne olursa olsun, çoğu durumda ortak tetikleyici duruma yol açmasıdır: Sinüslerin buruna açıldığı kanallar tıkanır. Kanallar tıkanınca sinüslerimizin ürettiği salgılar sinüs içine hapsolur. Sinüsün içi kendi ürettiği salgılar ile dolar.

Tıkalı sinüsün bu ılık ve salgı ile dolu ortamı mikropların üremesi için mükemmel bir ortam oluşturur. Kısa zamanda birkaç bin, birkaç yüz bin ve nihayet milyonlarca bakteri oluşur. Artık kişi sinüzit olmuştur. Sinüslerin içi iltihabi sarı yeşil sıvılarla dolmuş ve bu sıvılar genzimize akmaya başlamıştır.

Sinüslerimizde bu olaylar olurken biz kendimizi nasıl hissederiz? Pek çok kişinin yaşayabileceği ilk üçlü ile başlayalım:

1) Burun tıkanıklığı: Aşırı burun akıntısı ve bu akıntının etkisi ile burun etleri ve zarlarındaki şişme sonucu burun tıkanır.

2) Baş ağrısı: Sinüzit ağrısı zonklayıcı tarzda sevimsiz bir ağrıdır. Bazen yüzde ağırlık hissi şeklinde de hissedilir. Ağrının yeri genelde iltihaplanan sinüse göredir. Diş ve yanaklarınız ağrıyorsa Maksiler sinüsleriniz ön planda hastadır.Alnınız ağrıyorsa Frontal sinüsleriniz hastadır. Gözlerinizin arası ve burun kökü ağrıyorsa Etmoid sinüsleriniz, gözünüzün arkası veya başınızın arkası ağrıyorsa Sfenoid sinüsleriniz hastadır.

Sinüzitten korunmanın yolları

3) Geniz Akıntısı: Bu akıntı genellikle sarı yeşil, yapışkan bir akıntıdır. Özellikle geceleri akıntı genizde kurur ve yapışır. Çıkarılması güçleşir. Akıntı yutulduğu zaman mide bulantısı yapabilir. Genze akan koyu akıntı bakteri ve atık doku içerdiğinden ötürü ağız kokusu yapabilir. Yine geriye akan akıntının etkisi ile boğaz ağrısı ve öksürük görülür. Burun tıkanıklığından kulaklarda etkilenirse kulakta dolgunluk hatda işitme azlığı bile görülebilir. Koku ve tat bozuklukları da sıklıkla görülebilir. Ateş ve yorgunluk da sıklıkla görülen bulgulardandır.

Sinüzitin temel tedavisi, ilaçlar

Sinüzitin temel tedavisi ilaçtır. Ameliyat ancak ilaç tedavisine yanıt vermeyen kronik sinüzitlerde ve polipli sinüzitlerde başvurulacak bir yöntemdir. İlaç tedavisinin vazgeçilmezi antibiyotiklerdir. Antibiyotiklere yardımcı olarak burun içi ödemi azaltmak amacı ile dekonjestanlar, iltihabı akıntının burundan kolayca atılmasını sağlayan mukolitikler kullanılabilir. Hangi ilacın ne dozda ve kaç gün kullanacağınıza doktorunuzun karar vermesi gerekir. Ama şu unutulmamalıdır ki tedavi uzun sürebilir. Özellikle kronik vakalarda 3-4 hafta ilaç kullanmanız gerekebilir. Sinüzit tedavisinde ağızdan kullanılan ilaçlar dışında burun spreylerde oldukça faydalıdır.

Özellikle;
• Serum fizyolojikli burun spreyleri,
• Deniz suyu spreyleri, veya
• Basınçla püskürtme yapan sinüs yıkayıcı spreyler (sinüs rinse) faydalıdır.

Bu spreyler uzun dönem kullanılabilir. Bağımlılık yapmazlar. Burun içini yıkayarak mikropların burun ve sinüsten uzaklaşmasına yardımcı olurlar. Kortizonlu burun spreyleri de (rhinocort, nasocort, flixonase vs.) sinüzit tedavisine yardımcı olmak amacı ile zaman zaman kullanılabilir.

Kortizonlu spreyler sinüzit tedavisinde iki amaçla kullanılır:

1) Sinüzite bağlı burun içi ödemi fazlaysa.
2) Sinüzit temelinde alerji varsa.

Kullanılacak süre genellikle 20 günden az değildir. Bazen birkaç ay devam etmek gerekebilir. Burun açıcı dekonjestan spreyler (otrivine, xylo-como, iliadin vs.) kısa süre kullanılabilir. Bu süre mümkünse 5 ila 7 günü geçmemelidir. Uzun süre kullanıldığı takdirde bağımlılık yapabilir. Eğer çok sıcak veya çok soğuk bir yerde yaşıyorsanız, havanın kuru ve nem oranının düşük olmasını bekleriz. Böyle bir ortamın havasını solumak, sinüsleriniz için iyi değildir. Havanın kuruluğunu almak amacıyla buhar makinelerini kullanabilirsiniz. Özellikle gece yattığınız oda da buhar makinesi burun ve sinüs sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Kaynak: >>>

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla