Menisküs yırtıklarında ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi

Kategori: Cerrahi, Menisküs, Ortopedi Print

ameliyat-meniskus-tedavisiMenisküsler diz ekleminde çok önemli görevlere sahiptir. Eklem uyumu, yük iletimi, eklemin sağlamlığının sağlanması ve kıkırdağın korunması önemli görevleridir. Menisküs yaralanmaları sıklıkla diz üzerine yük verirken ani dönme ve bükülme durumunda oluşmaktadır. Dizlerinizden hareket ettikçe, oturup kalktıkça sesler mi geliyor? Diz içerisinden gelen sesler menisküs yırtığının ilk belirtileri olabilir. Menisküs yırtıkları dizlerde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Menisküs yırtığı dizde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı, kütleme ve kilitlenme şikâyetleri yapabilmektedir. Menisküs yırtıklarının cinsiyet ayrımı olmadan her yaşta görülebildiğine dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Harun Kütahya, menisküs yırtıkları, belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Menüsküs Yırtıklarıyla İlgili Tedavi Aksatılmadan Yapılmalıdır

Normal diz içinde menisküs yapıları, görev olarak diz kıkırdağını koruma ve ekleme binen yükün azaltılmasında faydalı bir yapıyken çeşitli travmalar sonrasında yırtık oluşabilmektedir. Bununla birlikte görevini yapamaz hale gelip aksine kıkırdakla ilgili zedelenme oluşturularak ileri ki dönemlerde de diz kireçlenmesine sebep olabilmektedir. O yüzden menisküs yırtıkları ile ilgili tanı ve tedavinin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemle tedavi edilebilen menisküs yırtıklarında erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

Menisküs nedir, neden yırtılır? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Menisküs Yırtıklarında Ameliyatlı ve Ameliyatsız Tedavi

Menisküs yırtıklarıyla ilgili genellikle tedavi, ameliyatsız ve ameliyatlı tedavi şeklinde yapılmaktadır. Çoğunlukla yüzde 90 itibariyle menisküs yırtıklarında cerrahi işlem uygulanması gerekmektedir. Bu işlemler, günümüz teknolojisiyle kapalı olarak da yapılmaktadır. Artroskopi ameliyatıyla cerrahi işlem başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Kapalı olarak küçük yaralardan diz içindeki menisküs yırtığına müdahale edilerek ilerici hastalık gelişimi önüne geçilebilmekte ve kıkırdak zedelenmeleri bu şekilde engellenebilmektedir.

Menisküs Yırtıklarında Kapalı Ameliyat Yöntemi ile Kısa Sürede Gündelik Hayata Dönüş

Menüsküs yırtıklarına ameliyatsız tedavi ise daha çok çocuk veya yırtığın küçük olduğu hastalara uygulanmaktadır. Büyük yırtıklarda ise Artroskopi yöntemle kapalı olarak menüsküs tamiri yapılmaktadır. Burada önemli olan menüsküs dokusunu olabildiğince koruyabilmektir. Tamir edilemeyecek yırtıklarda menisküsün yırtık olan kısmı kapalı olarak temizlenmektedir. Bu şekilde işlemler yapıldıktan sonra hastalar kısa sürede gündelik hayata dönmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla