Metastaz yapmış böbrek kanseri tanısı ve tedavi seçenekleri

7 Ocak 2022   |    26 Mart 2023    |   Kategori: Böbrek Sağlığı, Kanser Print

Böbrek tübüllerinde ortaya çıkan kanser hücreleri neticesinde oluşan böbrek kanseri renal hücreli kanserdir. Sigara, hipertansiyon, obezite ve hepatit C hastalığı renal hücreli kanseri riskini arttırır. Böbrek kanseri; kemik veya lenf sistemi gibi böbrek ötesi dokulara yayılırsa buna metastaz yapmış böbrek kanseri denilmektedir.

Böbrek Kanseri Metastazı

Renal hüreli kanser vücudun diğer bölgelerine kanser hücrelerinden veya tümörden yayılabilir. Bu yayılma sürecine metastaz denir. Metastaz üç farklı şekilde oluşabilir;

  • Kanser hücreleri böbrek içerisine yayılabilir.
  • Kanseri lenf dokusuna yayılabilir.
  • Kanser hücreleri kan dolaşımına girerek taşınır ve vücuttaki başka organlara yayılabilir.

Metastaik Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Erken aşamadaki böbrek kanserinin belirtileri düşük dereceli olmaktadır. Kanser metastaz yaptığı zaman bu belirtiler daha çok gözle görülebilir olmaktadır. Semptomlar şu şekildedir:

  • İdrarda kan görülmesi
  • Sırtın alt tarafında ağrı
  • Kilo kaybı
  • Yorgunluk hissi
  • Yüksek derecelerde ateş
  • Ayak bileklerinde şişkinlik
  • Gece terlemeleri

Metastatik Böbrek Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Metastaz yapmış böbrek kanseri tanısı için ileri seviye testlere ihtiyaç duyulmaktadır.

> Laboratuvar Testleri

Sıradan bir idrar tahlili sırasında böbrek kanseri tanısı konulamamaktadır ancak bazı durumlarda idrar tahlili detaylı bir test istenmesi için gerekli işaretleri verebilir. Kanserin diğer organlara yayıldığı durumlarda teşhis idrar tahlli üzerinden de konulabilmektedir. Diğer bir tanı testi ise kan hücrelerinin sayımıdır. Anormal seviyelerdeki kan hücreleri kanser riskini düşündürebilir.

> Görüntüleme Testleri

Tümörün boyutunu ve yerini bulmak için görüntüleme testleri kullanılır. Göğüs röntgeni ve kemik taraması kanserin metastaz yaparak diğer organlara yayılıp yayılmadığının anlaşılmasını sağlayabilir. Ayrıca görüntüleme testleri doktor tarafından uygulanan tedavinin yararlı olup olmadığının takibinde de kullanılabilir.

Metastaz Yapmış Böbrek Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Metastatik böbrek kanseri için tedavi seçenekleri cerrahi, immünoterapi veya kemoterapi içerebilir.

> Cerrahi Müdahale (Böbrek Kanseri Ameliyatı)

Böbrek kanseri cerrahisi genellikle 1 ya da 2. evre böbrek kanserlerinde uygulanabilmektedir. 4. evredeki böbrek kanserinde kanserli hücreleri kaldırmak için cerrahi yapılabilir. Buna genellikle de ilaç tedavisi de dahildir. Bazı hastalar için, cerrahi yalnızca böbrek içerisine ve vücuttaki başka yerlere metastaz yapan tümör hücrelerini yok etmek için yapılır.

> İmmünoterapi ve Kemoterapi

Cerrahiye ek olarak; immunoterapi ve kemoterapi seçenekleri mevcuttur.
İmmünoterapi, ilaçlar yardımı ile kanserli hücreleri defetmek için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini kapsamaktadır. Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için bir hap ya da enjeksiyon kullanımını içerir. Ancak yan etkileri vardır ve genellikle ameliyat gibi ek tedaviler gerektirmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla