Miyokard infarktüsü nedir? Neden olur? Belirti ve tanısı

Yazan Uzm. Dr. Hande Kontaytekin
14 Haziran 2013   |    23 Aralık 2023    |   Kategori: Kalp Hastalıkları, Üye Yazıları Print

Miyokard infarktüsü, kalp kasının iskemik nekrozudur. Yani kalbin koroner kan dolaşımının belli bir bölgede yetersiz kalması sonucu, o bölgedeki kalp kası dokusunun ölmesidir. Miyokard infarktüsü sıklıkla koroner damarların atheroskleroz sonucu daralma ya da tıkanmalarına bağlıdır. Miyokard infarktüsü % 80 vakada kendisini göğüs ortasındaki şiddetli, sıkıştırıcı bir ağrı ile belli eder. % 20 vakada ise ağrı ortaya çıkmaz.

Miyokard infarktüsü nedir?

Miyokard infarktüsü, yani kalp krizi, kalbin bir bölümünün zarar görmesi sonucu gelişir. Kalp krizi sırasında, kalbin kendisine kan taşıyan damarlardan biri veya birkaçı tıkanır. Bu tıkanıklık sonucu, kalbin bir bölümüne yeterince kan ulaşamaz. Kan, oksijen ve besinleri taşıdığı için, kan akışının kesilmesi kalp kasının yaşamsal desteğini keser. Kalp kası, oksijen ve besinler olmadan doğru şekilde çalışamaz ve zamanla zarar görmeye başlar. Eğer bu durum hızlı bir şekilde düzeltilmezse, kalp kasının o bölümü ölebilir. Kalp krizi, işte bu şekilde kalp kasının bir bölümünün ölmesiyle sonuçlanabilir.

Kalp krizi belirtileri nelerdir? Kriz anında acil müdahale yöntemleri

Miyokard infarktüsü neden olur?

 • Kalp Damarlarının Tıkanması: Kalbinize kan taşıyan damarlar yağ ve atheroskleroz gibi nedenlerle tıkanabilir. Bu kalbinize yeterli kanın ulaşmasını engeller.
 • Kan Pıhtısı Oluşumu: Kalp damarlarınızın içinde kan pıhtısı oluşursa, bu pıhtı kanın akışını keser ve kalp kası yeterince oksijen alamaz, zarar görebilir.
 • Damarların Ani Kasılması: Nadiren de olsa, kalp damarlarınız ani bir şekilde kasılabilir. Bu kasılma, kan akışını geçici olarak durdurabilir ve kalp krizine yol açabilir.
 • Sağlıksız Yaşam Tarzı Seçimleri: Sigara içmek, sağlıksız beslenmek, hareketsiz yaşam tarzı ve fazla kilo, kalp krizi riskinizi artırır.
 • Yüksek Tansiyon ve Kolesterol: Yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol seviyeleri, kalp damarlarınıza zarar verebilir ve kalp krizi riskinizi artırabilir.
 • Şeker Hastalığı (Diyabet): Diyabet, kalp damarlarınızın sağlığını olumsuz etkileyebilir ve kalp krizi riskini artırabilir.

Diyabet (şeker hastalığı) nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Miyokard infarktüsü belirtileri

 • Miyokard infarktüsünün belirtileri arasında göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi,
 • nefes darlığı,
 • mide bulantısı,
 • baş dönmesi ve
 • soğuk terleme bulunabilir.

Herkes bu belirtileri farklı şekillerde yaşayabilir. Özellikle göğüs ağrısı hisseden, nefes darlığı çeken veya diğer belirtileri yaşayan bir kişi acil tıbbi yardım almalıdır. Kalp krizi ciddi bir sağlık durumudur ve hızlı müdahale hayat kurtarabilir.

Göğüs ağrısı neden olur, nasıl geçer? Hangi hastalıkların belirtisidir?

Miyokard infarktüsü nasıl anlaşılır?

Yaşlı ya da şeker hastalığı olan kimselerde, ağrısız miyokard infarktüslerine daha sık rastlanmaktadır, înfarkiüs ağrısı, angina pektorisin özelliklerini taşır. Genellikle göğsün ortasından başlar ve sol omuz ve kola, sırta, boyun ve enseye, sağ omuza ve karın bölgesine yansıyabilir. Ancak angina pektoris atağı geldiğinde hasta hareket etmeyi durdurduğunda, yani dinlendiğinde, angina ağrısı 3-5 dakikada geçer.

Buna karşılık miyokard infarktüsünde, ağrı geldiği zaman hasta dinlenecek olsa bile ağrıda bir azalma olmaz. Anginah hasta trinitrin aldığında ağrıdan kurtulur. Halbuki infarktüs ağrısı trinitrine ya çok az yanıt verir ya da hiç yanıt vermez. İnfarktüs ağrısı daha şiddetlidir, Hastayı adeta kıvrandım*. Buna karşılık angina ağrısında hasta hareketsizliği seçer, çünkü biraz istirahat etmesi halinde ağrının geçeceğini bilmektedir.

İnfarktüs atağı geldiğinde hasta, bir korku ve tedirginlik içindedir, ter döker, ani bir halsizlik çökmüştür. Bu sırada hasta bir hava açlığı içindedir, nefes darlığı (dispne) çekmektedir. Solunumu yüzeysel, fakat hızlıdır. Hastanın rengi solmuş ve morarmıştır. Bulantı-kusma gelişebilir. Çarpıntı sık rastlanan yakınmalardandır.

Yüksek tansiyonu olanlar nasıl beslenmeli? Tansiyona ne iyi gelir?

Yukarıda saydığımız bu belirtiler ortaya çıktığında gerek hastanın gerekse de yakınlarının bir miyokard infarktüsünden kuşkulanıp, hiç zaman kaybetmeksizin en yakın hastaneye başvurmaları gerekir. Hele ki hasta eski bir kalp hastası ise, bu belirtiler daha da uyarıcı olmalıdır. Angina pektorisi olan bu hasta dinlenmeye ve trinitrine karşın, birkaç dakika içinde angina atağını atlatmamışsa, zaman kaybetmeksizin en yakın hastaneye başvurmalıdır. Tedavi bölümünde bu konu ayrıntılarıyla incelenmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla