Nöroendokrin prostat kanserlerinde yeni tedavi olasılığı

31 Mart 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Onkoloji Print

Amerikan Kanser Araştırma Derneği’nin dergisi Cancer Discovery’de yayımlanan bir çalışmaya göre, prostat kanserinin en ölümcül türü olan nöroendokrin prostat kanserleri için yeni bir tedavi geliştirilebilir. Çalışma sonucunda nöroendokrin prostat kanserli dokuların %40’ında ve prostat adenokarsinomların %5’inde AURKA ve MYCN genlerinin aşırı düzeyde eksprese olduğu saptandı.

Çalışmanın araştırmacılarından Weill Cornell Tıp Fakültesi Patoloji ve Laboratuvar Tıbbı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mark Rubin, prostat kanseri olan hastaların %2’sinden azında nöroendokrin prostat kanseri olduğunu; sıkça rastlanan prostat adenokarsinomunun nöroendokrin prostat kanserine çevirebileceğini ve bu hastalığın prognozunun da oldukça kötü olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Rubin, “Bu kanser türü, oldukça ölümcül ve bu tür kanser dokularından numune almak epey zor. Bu çalışma, türünün en geniş ölçekli örneği ve çalışma sonuçları bu agresif hastalığı tedavi edebileceğimizi gösteriyor” dedi.

Prof. Dr. Rubin ve ekibi, yeni nesil RNA sekanslama tekniği kullanarak, 7 nöroendokrin prostat kanseri hastası, 30 prostat adenokarsinomu ve 5 iyi huylu prostat dokusundan numune aldı. Çalışma sonucunda nöroendokrin prostat kanserli dokuların %40’ında ve prostat adenokarsinomların %5’inde AURKA ve MYCN genlerinin aşırı düzeyde eksprese olduğunu ve arttığını saptadı.

Bununla birlikte, araştırmacılar deneysel AURKA inhibitörü PHA-739358’in bu nöroendokrin tümörlerin büyümesini inhibe ettiğini gözlemledi. Prof. Dr. Rubin, PHA-739358’in prostat kanseri hastalarında daha önce çalışıldığını, fakat başarılı sonuçlar alınamadığını; ancak daha önce çalışılan kanser türleri içinde nöroendokrin kanserlerin olmadığını vurguladı. Prof. Dr. Rubin, prostat kanserinin homojen bir hastalık olmadığını ve bu agresif hastalığı sinsi hastalıktan ayırt etmek ve tedavi etmek için çalışmalara devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

KAYNAK: Molecular Characterization of Neuroendocrine Prostate Cancer and Identification of New Drug Targets. H. Beltran, D. S. Rickman, K. Park, S. S. Chae, A. Sboner, T. Y. MacDonald, Y. Wang, K. L. Sheikh, S. Terry, S. T. Tagawa, R. Dhir, J. B. Nelson, A. de la Taille, Y. Allory, M. B. Gerstein, S. Perner, K. J. Pienta, A. M. Chinnaiyan, Y. Wang, C. C. Collins, M. E. Gleave, F. Demichelis, D. M. Nanus, M. A. Rubin. Cancer Discovery, 2011; 1 (6): 487 DOI: 10.1158/2159-8290.CD-11-0130

Makalenin tamamına aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla