Onbinlerce eczacı Büyük Eczacı Mitinginde buluştu: Dur de! Tükeniyoruz

Yazan Hatice Pala Kaya
27 Kasım 2022   |    6 Aralık 2022    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Onbinlerce eczacı, ağır ekonomik koşullar, yüksek ilaç fiyat farkları ve ilaç yoklukları gibi sorunlar karşısında seslerini duyurmak için Ankara’da Büyük Eczacı Mitingi’nde buluştu. Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından düzenlenen mitinge Türkiye’nin 81 ilinden Ankara’ya gelen eczacılar, Anıtpark’ta buluştu. Mitingde, ilaca erişim sorunu, ilaç fiyatları, eczacılık mesleğinin öneminin anlaşılması, eczane ekonomilerinin iyileştirilmesi için talepler sıralandı. Mitingde, ilaç fiyatlama sistemi nedeniyle çok sayıda eczanenin kapanma noktasına geldiği belirtildi. “Dur de! Tükeniyoruz” sloganıyla gerçekleştirilen mitingde “Eczanelerdeki ekonomik çıkmaza dur de!”, “Kontrolsüz açılan fakültelere dur de!”, “Kamu eczacılarının hak kayıplarına dur de!”, “İlaç yokluklarına dur de!”, “İlaç fiyat farklarına dur de!”, “Eczacıların yok sayılmasına dur de!” pankart ve dövizleri taşındı.

Mitingde konuşmayı TEB Başkanı Arman Üney yaptı. Eczacılık mesleğine karşı haksızlık yapıldığını, tüm taraflarla birlikte eczacılık mesleğinin taleplerini bundan sonra da dile getireceklerini vurgulayan Arman Üney, “Neden buradayız? Bu vatana, bu topluma, mesleğimize ve meslektaşlarımıza, büyük bir umutla, büyük bir aşkla, büyük bir bağlılıkla sahip çıkmak için buradayız. Sesimizi duymayanlara duyurmak için bizleri görmeyenlere birliğimizi ve beraberliğimizi göstermek için buradayız, mesleğimize karşı yapılan tüm haksızlıklara dur demek için buradayız” dedi.

Arman Üney, mitinge tüm eczacıların, akademisyen eczacıların, eczacılık öğrencilerinin ve eczane teknisyeni, teknikerlerin yanısıra ilaç sanayiinde, dağıtım kanallarında, özel hastanelerde görev yapanların, vatandaşların da destek verdiğini vurguladı.
Eczacıların sadece kendi sorun ve sıkıntılarını çözmek için mücadele etmediğini, bütün olarak mesleği, toplum sağlığını savunduğunu, nihai amacın mesleğin hak ettiği değeri bulması olduğunu vurgulayan Arman Üney, “Biz eczacılar, halk sağlığını korumak için halkımıza, milletimize hak ettikleri hizmeti sunmak için onurlu ve haysiyetli bir şekilde mesleğimizi sürdürebilmek için buradayız” diye konuştu.

İlaç yokluğu devam ediyor! TEB’in eczacı mitingi 27 Kasım’da Ankara’da yapılacak

TEB Başkanı Arman Üney daha önce deklarasyonla kamuoyuna açıklanan taleplerini mitingde de dile getirerek, eczacıların taleplerini şöyle sıraladı:

  • İlaç yoklukları son bulsun istiyoruz. Halkımız her ilaca her eczaneden kolayca ulaşsın istiyoruz.
  • İlaç fiyat farkları olmasın, hastalarımızın cebinden para çıkmasın istiyoruz.
  • Artık daha fazla eczacılık fakültesine ihtiyacımız yok diyoruz.
  • Kamu eczacılarını görmezden gelemezsiniz, onları yok sayamazsınız diyoruz. Kamu eczacılarına hak ettiği değer verilsin diyoruz.
  • Eczanelerde çok ciddi ekonomik çıkmaz var. Yapılan düzenlemeler yeterli değil diyoruz.
  • SGK ilaç alım protokolünde, yaşadığımız ekonomik darboğaza çözüm üretecek iyileştirmeler istiyoruz.
  • İlaç fiyat kararnamesindeki güncellemeler artık bir standarda bağlansın diyoruz.
  • Birinci basamak sağlık çalışanları olarak meslek hakkımızı istiyoruz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla