C Vitaminin kanser tedavisinde yararı olmadığı kanıtlandı!

24 Nisan 2020  |  Kategori: Sağlık Gündemi, Vitaminler Print

C vitamininin kanserin tedavisinde ve önlenmesinde hiçbir yararının olmadığını söyleyen Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Sezer Sağlam, yüksek dozda C vitamini alımının hastalar tarafından sık sorulduğunu ve yararı olduğuna inanıldığını belirtti. 1950’li yıllarda dünyada ilaçtan ziyade vitamin tablet ve ampullerinin seri olarak üretildiğini, 50-60 yılın birikimi olarak bu konularda yalan-yanlış bilgilerin insanları etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Sağlam, 1970’lere gelindiğinde kanserde hücre kültürü çalışmalarının hız kazandığını ve birçok molekülü laboratuvarda deneme olanağının başladığını ifade etti.

Kimyasal olarak şekere benzemesi ancak vücut hücrelerinin bunu enerji olarak kullanamamasının C vitamininin ilaç olarak kullanabileceği umudu yarattığını dile getiren Prof. Dr. Sağlam, şu bilgileri verdi: “C vitaminin vücuttaki ana görevi bağ dokusu (kollajen) oluşumunu sağlamaktır. Bitkiler ve hayvanların bir kısmı C vitamini üretebilmektedir ama insan bunu kesinlikle üretememektedir ve dışardan almak zorundadır.”

C Vitamini hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

C Vitaminin kanser tedavisinde hiçbir yararı olmadığı kanıtlanmıştır!

Yapılan çalışmalarda C vitamininin kanserli hastalarda bir etkisinin olmadığının belirlendiğini aktaran Prof. Dr. Sağlam, sözlerini şöyle noktaladı: “C vitamini kanserin tedavisinde ve önlenmesinde kullanılmamalıdır. Çalışmalar, hiçbir yararı olmadığını göstermiştir. C vitamini eksikliği ayrı bir konudur ve tamamlanması gerekir. Burada tartışılan nokta ihtiyaç fazlası ve tedavi amaçlı kullanımdır. 2001’de yapılan karşılaştırmalı çalışmada ise fazladan alınan C vitamininin soğuk algınlığında hiçbir yararının görülmediği anlaşılmıştır. Yine C vitamininin damar sertliğini düzeltmediği, erken doğumu engellemediği, akut pankreatit tedavisinde yeri ve katkısı olmadığı da ortaya konulmuştur.”

Kanser nedir? Neden olur? Türleri, belirtileri ve tedavisi

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla