Protein yetersizliği milyonlarca çocuk ölümüne neden oluyor

16 Eylül 2015   |    6 Ekim 2022    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Yeryüzü Doktorları’ndan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Vural Kartal, “Her yıl 6 milyon çocuk protein eksikliğinden dolayı sağlık sorunları yaşıyor ve hayatını kaybediyor. Kurban Bayramı muhtaç ülkelere yardım götürmek için önemli bir fırsat. Lütfen duyarlı olalım. Mazeretler sorumluluklarımızı unutturmasın” diyor. Dünyada milyonlarca insan düzenli beslenememe ve yetersiz protein alımı nedeniyle hastalıklara maruz kalıp yaşamını yitiriyor. Çünkü proteinler vücudu zararlı etkenlere karşı koruyan bağışıklık sisteminin temel yapı taşlarıdır. Uzun süreli açlık ve yetersiz beslenme bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Bağışıklık sistemi zayıflayan kişi enfeksiyonlara maruz kalıp hayatını kaybedebiliyor.

Protein; Yunanca ‘’proteios ‘’kelimesinden türeyen ve ‘’en önemli’’ ya da ‘’en önde yer alırım’’ manasına gelen bir kelime. Gerçekten de vücudumuzun olmazsa olmaz en önemli besin öğesi grubunu oluşturuyor. Tüm organlarımızın gelişimi, sağlıklı çalışması ve hastalanmaması için ana ihtiyaç protein. Beyin sağlığımız ve zekâmızdan tutun da, hastalıklara karşı direncimizi oluşturan bağışıklık sistemimiz, kalp sağlığımız, hareket-sindirim sistemlerimiz için vazgeçilmez. Yaşamsal öneme sahip proteinlerin yokluğunda ise önemli sağlık sorunlarının oluştuğunu vurgulayan Yeryüzü Doktorları’ndan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Vural Kartal, Kurban Bayramı yaklaşırken acı bir gerçeği de bize tekrar hatırlatıyor: “Her yıl 6 milyon çocuk protein eksikliğinden dolayı sağlık sorunlarıyla karşılaşıyor ve yetersiz beslenmeden dolayı ölümle burun buruna geliyor.”

Kongo_saglik_yardim__4_

Bebeklerde protein ihtiyacı daha fazla

Kişinin günlük protein ihtiyacı, yetişkinlerde kilogramı başına 1 gram olarak kabul ediliyor. Bebeklerde kilo başına düşen protein ihtiyacı yetişkinlere göre daha fazla. Bebeklerin büyüme hızları protein ihtiyaçlarına da yansıyor. Bebekler kilogram başına 2-3,5 gram proteine ihtiyaç duyarken, çocukların kilogram başına 2-2.5 gr günlük protein alması gerekiyor.

Protein nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve zararları

Proteinsizlik ölüm sebebi

Dr. Vural Kartal, yetersiz protein alımının belirtilerini şu şekilde sıralıyor, “Hayvansal protein yetersizliğinde özellikle çocuklarda kwashiorkor hastalığı oluşur. Bu hastalıkta büyüme durur ve vücutta özellikle karında yaygın ödemler, şişmeler görülür. Ayrıca protein ve enerji yetersizliğinde çoğunlukla bebeklerde “marasmus” hastalığı görülür ve tüm organ sistemlerinde bozulmalar başlar; ciltte yaralar oluşur, karaciğer ve sinir sisteminde bozukluklar görülür hatta karaciğer hastalıklarından siroza yol açabilir, zihinsel gelişim bozukluklarına neden olur. Ayrıca savunma sistemi protein eksikliğine bağlı gelişemediği için çocuklar sık hastalanmaya başlar ve ağır enfeksiyonlar ile mücadele edememe sonucu ölümler görülür”.

Her yıl 3 milyonu aşkın çocuk ölüyor

Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) son istatistiklerine göre(2014) dünyada 800 milyondan fazla insan açlık çekiyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki yaklaşık 146 milyon çocuk normalin altında ağırlığa sahip. Her yıl 5.9 milyon çocuk (günde 16.000 çocuk) beş yaşını göremeden ölüyor, bunların yarısından çoğu (%54’ ü) açlığa bağlı gelişiyor. Annelerdeki gebelik öncesi ve esnasındaki açlık ya da yetersiz beslenme nedeniyle her yıl 17 milyon çocuk, normalin altında kilo ile doğuyor ve bu da yaşam şanslarını azaltıyor.

Proteinsizlikten gelişme geriliği vardı

Kongo’ya yaptığı ziyaretten yeni dönen Dr. Kartal, Afrika’nın çoğunluğunda karşılaştığı ciddi beslenme yetersizliğini; ”Afrika’da Yeryüzü Doktorları ile iki ülkeye –Sierra Leone ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne- gittim. Gittiğim yerlerde yaptığım muayenelerde en sık karşılaştığım sorun protein ve enerji eksikliğine bağlı gelişme geriliği idi. Özellikle, hijyen ve beslenme yetersizliği sorunlarına bağlı yaygın cilt yaraları, kemiklerde zayıflık, kansızlık, karaciğer ve dalakta büyüme, karın kaslarının gelişememesine bağlı fıtıklar, sıtma hastalığı ile sık karşılaştım” sözleri ile aktardı.

Akdeniz anemisi (talasemi) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yeryüzü ile “Paylaşmak İyileştirir”

Dr. Kartal ayrıca, “Afrika’nın en muhtaç coğrafyalarında ulaştığımız halkın, ekonomik imkânları sıfır seviyesinde. Et ve süt gibi, hayvansal proteinden zengin besinler birçokları için bir hayal. 2000 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında yardıma muhtaç insanlara gıda ve sağlık yardımları götürüyoruz. Bu bayram da her bayram olduğu gibi bağışçılarımızın destekleriyle kurbanlarımızı Somali, Kenya, Nijer, Çad, Gambiya, Gana, Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi yardıma muhtaç ülkelerin yüzlerce farklı noktasında kesip yüz binlerce insana dağıtacağız ve insan vücudunun en önemli ihtiyacı olan hayvansal proteini ulaştıracak, paylaşarak iyileştireceğiz” diye belirtti.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla