Romatizma tedavisinde krem uyarısı

Kategori: Fizik Tedavi, Romatizmal Hastalıklar Print

romatizma-kremlerine-dikkat-diz“Romatizmaya çözüm” vaadiyle reklamı yapılan kremlere dikkat çeken Uludağ Üniversitesi’nden Romatolog Doç. Dr. Yavuz Pehlivan, özellikle karaciğere zarar veren bu ürünlerin kullanılmasının sakıncalı olduğunu söyledi. Doç. Dr. Pehlivan, romatizmal hastalıkların halk arasında iyi bilinmediğini ve tek bir hastalık olarak kabul gördüğünü belirtti. “Romatizma” olarak adlandırılan tek bir hastalığın bulunmadığını vurgulayan Pehlivan, şunları söyledi:  “Romatizma dediğimiz hastalık ciddi bir hastalık. İnsan organlarına ciddi zararlar vererek ölümcül sonuçları olabilecek bir hastalık ve yüzden fazla hastalığa verilen genel bir addır. Romatizma bir kremlerle çözülebilecek basit bir hastalık değildir.

Bu kadar önemli bir hastalık olan romatizmanın televizyon ekranlarında satılan bir kremle veya sürülen bir sıvıyla geçmesi imkansız. Bu tür krem ve buna benzer ürünler hastanın karaciğer, böbrek gibi organlarına ağır zarar vererek ölümüne yol açabilir. Aynı zamanda krem sürüldükten sonra vücuda geçiyor, buradan bağırsaklardan emilerek kana karışması sonucu hastanın karaciğerine de zarar vererek ciddi hasar almasına yol açıyor. Böylece bu organlara ağır zarar vererek ölümüne yol açabilir.”

Romatizma belirtileri ve tedavi yöntemleri! Korunmak için neler yapmalı?

“HASTALARIN PARASIYLA VE SAĞLIĞIYLA OYNUYORLAR”
Pehlivan, son dönemlerde özellikle televizyon reklamları ve sosyal medya üzerinden bitkisel, organik maddelerle “romatizmaya kesin çare” sloganıyla insanların kandırıldığını bildirerek, “Hastaların parası ve sağlığıyla oynayanlara asla inanmayın. Tıp ve pozitif bilim dışında, bu dolandırıcılara itibar etmeyin. Tıp dünyası dışında ‘Romatizmanızı geçireceğiz’ diyenlere inanmayın. Çünkü bir bitki, bir hastanın karaciğerini çok kısa sürede bitirebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

3 aydan uzun süren bel ağrısına dikkat!

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla