Sağlık Bakanlığı aşılama takviminde değişiklik yaptı

Yazan Hatice Pala Kaya
7 Haziran 2020   |    14 Haziran 2020    |   Kategori: Aile Hekimliği, Sağlık Gündemi Print

Sağlık Bakanlığı aşılama takviminde ve uygulamasında değişiklik yaptığını açıkladı. Bakanlık 81 il sağlık müdürlüğüne bir yazı göndererek yeni takvimi açıkladı. İlköğretim 1. ve 8.sınıf okul çağı aşılamalarının, Bağışıklama Danışma Kurulu tavsiyesi doğrultusunda 3 Haziran 2020 tarihinde değiştirilerek Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanmasına karar verildi. Bakanlıktan aşılama takvimi ile ilgili yapılan açıklamada, ilköğretim öğrencilerine 1. sınıfta KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısının 2. dozu ve DaBT-İPA (Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk Felci) aşısının pekiştirme dozu, 8. Sınıfta da Td (Tetanoz, Difteri) aşısının pekiştirme dozu uygulandığı hatırlatıldı.

Yeni uygulama 1 Temmuz 2020 itibarıyla başlayacak

Açıklamada yapılan değişikliğe göre, ilköğretim 1.sınıfta okullarda uygulanan KKK ve DaBT-İPA aşıları, 1 Temmuz 2016 tarihinde doğanlardan başlamak üzere 48.ayına girmiş olan tüm çocuklara Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanacak. İlköğretim 8.sınıfta okullarda uygulanan Td aşısı 1 Temmuz 2007 tarihinde doğanlardan başlamak üzere 13 yaşına (156.ay) girmiş olan tüm çocuklara Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanacak. Yeni uygulama 1 Temmuz 2020 itibarıyla başlayacak.

Bebek ve çocuklar için Detaylı Aşı Takvimi ve aşıların yan etkileri

Bakanlık açıklamasında, 1 Temmuz 2016 tarihinden önce doğmuş ve halen ilköğretime başlamamış olan çocukların KKK ikinci dozu ve DaBT-İPA aşısı 2020-2021, 2021-2022 ve 2022-2023 eğitim ve öğretim dönemlerinde yine okullarda uygulanacağı bildirildi.

Ailelere çağrı: Çocuklarınızı aşılatın

Sağlık Bakanlığı açıklamasında ebeveynlere çağrıda bulunarak, çocuklarının aşılanma bilgilerini aile hekimlerine başvurarak kayıtlardan ve aşı kartlarından takip etmeleri istenirken, çocukların aşılanma zamanı geldiğinde gecikmeksizin aile hekimliği birimlerine başvurarak yaptırılması istendi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla