Sağlık Bakanlığı, hastaların muayene süresini 5 dakikaya mı indirdi?

Kategori: Sağlık Gündemi Print

doktor-muayeneSağlık Bakanlığı, doktorun hastaya ayıracağı süreyi 5 dakikaya indirdi. Ancak uygulama 5 dakikada muayene olur mu? sorusuna neden oldu. Pek çok basın yayın kurumunda yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı, hastane yönetimlerine gönderdiği genelge ile Merkezi Hasta Randevu Sistemi (MHRS)’ne göre 10 dakika olan randevu aralığının 5 dakikaya indirilmesini istedi. Genelgeyle randevu sistemi ile gelen hastaların muayene süresi 5 dakikaya inmiş oldu. Bu uygulama uyarınca MHRS sistemi ile 5 dakikada bir hastaya randevu verilirken, randevu almadan gelen hastaların muayenesinin de aksatılmadan yapılması isteniyor. Ama uzmanlar pratikte bu uygulamanın randevu almadan gelen hastaların bakılmaması sonucu doğuracağına dikkat çekti.

Dünya Tabipler Birliği’nce belirlenen standartlar uyarınca hekimin hastasına ayırması gereken sürenin en az 20 dakika olduğunu hatırlatan hekimler, “5 dakikada hasta muayenesi olur mu?” dedi. İzmir Tabip Odası’nın konu ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında konuşan Oda Genel Sekreteri Ceyhun Balcı, hasta hekim ilişkisinin her türlü teknolojik gelişmeye karşın insani bir ilişki olduğunu vurgulayarak, hastanın temel bilgilerinin alınması ve temel muayene ilkelerinin gereklerini yerine getirmenin bu süreye sığdırılmasının mümkün olmadığını belirtti.

HEKİMLİĞİN TEMEL İLKELERİNE AYKIRI

Hekimlik mesleğinin temel ilkelerine ters olan bu uygulamaya, kendi mesleklerine ve hastalarına olan saygıları nedeniyle itiraz ettiklerini dile getiren Balcı, “Geçtiğimiz aylarda kamu sağlık kurumlarında tıbbi sekreterler görevlerinden çekildi. Hekimler bilgisayar ortamına kendileri aktarıyor bilgileri ve bu da daha fazla iş yükü anlamına geliyor” dedi.

Randevu aralıklarının 5 dakikaya indirilmesinin, hekime yönelik şiddeti de arttıracağına dikkat çeken Balcı, “Bu sistem niteliksiz sağlık hizmeti anlamına gelir ve hekimi hataya yönlendirir. Sağlık ortamındaki bütün bileşenleri olumsuz etkiler” dedi.

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla