Sağlık Basınının sevilen ismi Tülay Karabağ Üçler’i kaybettik!

4 Mayıs 2020   |    27 Mart 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Sağlık Basınının sevilen ismi gazeteci Tülay Karabağ Üçler, dün hayatını kaybetti. İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat eden gazeteci arkadaşımız Tülay Karabağ, yaklaşık 17 yıldır kanserle mücadele ediyordu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülü sahibi, olan Tülay Karabağ, ntv.com.tr’de sağlık editörü olarak pek çok çalışmaya imza atmıştı. Uzun süre meme kanseriyle mücadele eden Tülay Karabağ, bu süreci anlattığı “Kanser Bana da Yakışmadı” isimli bir de kitap yazmıştı. Tülay Karabağ Üçler’in cenazesi, bugün Kocaeli’nin Kartepe ilçesindeki baba evine getirildi ve ardından, helallik alınmasının ardından Uzunbey Mezarlığı’nda defnedildi. Cenaze törenine, Üçler’in yakınları ve bazı gazeteci meslektaşları katıldı.

Ntv.com.tr’de yayınlanan “Yüzü Olmayan Kadın” başlıklı röportajıyla TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülü’ne değer görülen Tülay Karabağ, ödülü alırken “Savaşların bitmediği, insanların birbirlerini öldürmek, ülkelerin birbirini yok etmek için uğraştığı bir dünyada hayatta ve oyunda kalma mücadelesini anlattığım haberimi ödülü değer gören TGC’ye teşekkür ediyorum” demişti.

Arkadaşları Tülay Karabağ’ı anlattı

Birgün’den alıntıdır:>>>

Bir Amazon gibi mücadeleden hiç vazgeçmedin 

SİBEL GÜNEŞ: “Canım kardeşim Tütücüm, Tülaycım, 17 yıldır verdiğin mücadelenin bir bölümünde seninle birlikte çalışma mutluluğunu yakaladım. NTV’de tam 10 yıl birlikte çalışabildik, hem güzel hem de hüzünlü zamanları paylaşabildik. Seni hep neşenle, güleryüzünle, anlattığın fıkralarla hatırlamak istiyorum. Bir amazon gibi mücadeleden hiç vazgeçmedin. Bazen hayatın ölçüsü kaçıyor. Bir ömre bu kadar çok acı ve mücadele düşmesinin hep haksızlık olduğunu düşündüm.

Son zamanlarda yorgunluğunu, vazgeçmek istediğini sıklıkla söylüyordun. Ama yine de mücadeleyi, ailen, dostların ve arkadaşların için hiç bırakmadın. Bizim hayatımıza, kalbimize dokundun. Bize kattıkların için minnettarım. Çalışkanlığınla, arkadaşlığınla örnek bir sağlık habercisiydin. İşin hiç kolayını seçmedin, hep nitelikli ve ödüllü haberlere imza attın. Gittiğin yerde huzur bul, neşen, gülümsemen hiç eksik olmasın. Seni çok seviyorum, seni hiç unutmayacağım. Eşine, ailene sabırlar diliyorum.”

Çıkarsız sevgi ve dostluk onunla vücut bulmuş sanki

ŞULECAN D. TOKÖZLÜ: “Sevgili Tülay, tanıdığım en temiz yürekli en çalışkan en güçlü insanlardan. Çıkarsız sevgi ve dostluk onunla vücut bulmuş sanki. Özgür ve kabına sığmayan ruhu 17 senedir 45 kiloluk bedenine sıkışıp kalmışken o bizler için, sevdikleri ve tüm sevenleri için burada kalmak üzere çok büyük mücadele verdi. İnanılmaz bir sorumluluk duygusu, işine olan büyük saygısı ile kemoterapi bile alırken haber yazdı, hiç durmadı. Çok başarılı bir sağlık habercisi olarak onlarca ödül aldı. Ve bizlere bu dünyada ödüllerin en güzelini; sıcacık dostluğunu, unutulmaz yüzlerce güzel anıyı bıraktı. O ceylan gözleri kapansa da melek ruhu ile hep bizimle olacak. Yolu ışık olsun, ruhu huzur bulsun. Çok Sevgili Eşi Cumhur Üçler’e, tüm ailesine, sevenlerine, okurlarına, bu süreçte Tülay’ı hiç bırakmayan www.ntv.com.tr yöneticilerine, gazeteci dostlarına sabır diliyorum.”

Huzur bul güzel arkadaşım

YEŞİM SERT KARAARSLAN: “Tülay’cımm…Bu kaçıncı ‘Neden?’ diye soruşum ve kaçıncı suskunluğum… Bu kaçıncı çok sevip kaybedişim ve bu kaçıncıdır derinden gidişi selamlayışım? Her kelime boğazımda düğüm düğüm, acın içinde çok büyük güzel arkadaşım benim. Ben umudu, cesareti, güzelliği sende izledim. Can Yücel’in ‘Mesele sevmek değil azizim. Kime sorsam herkes seviyor zaten… Mühim olan güzel sevebilmek… Kırmadan, dökmeden, yormadan, acıtmadan…’ mısralarındaki gibi kırgınsan da öfkeliysen de her duygunu öyle naif dile getirir ve öylesine güzel severdin ki. ‘Rüzgarın korkmadan tenine değmesini özler mi insan Yeşim? Korkmadan rüzgara yüzünü dönmek nasıl değerli? Yorgunum Yeşimcim’ demiştin telefon konuşmamızda. Biz direnmeyi, biz beklemeyi senden öğrendik ve eminim senin kadar sevmeyi hala öğrenemedik Tülay… Huzur bul güzel arkadaşım, seni seviyorum. İyi ki vardın ve hep bizimle olacaksın…”

Çok iyi bir gazeteci ve çok iyi bir arkadaş

ZİYNETİ KOCABIYIK: “Tanıdığım en güçlü en cesur insan… çok iyi bir gazeteci, çok iyi bir arkadaş. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir an bu. Çok üzgünüm arkadaşım. Mücadelene bazen uzaktan bazen de yakından tanıklık ederken, hayata sarılmana ve her seferinde yeniden umutla başlamana hayran olduğum insan. Her zaman anılarımda o gülen yüzün, rengarenk iç dünyan, nezaketin, iyilik dolu kalbinle kalacaksın. Gittiğin yerde Allah’ım rahmetiyle, merhametiyle sarsın sarmalasın seni. Mekanın cennet olsun Tülay’ım…”

Bana hep güç verdi

AHMET BALCI: “Mesleki yolculuğumda mihmandarlığı ile bana her zaman güç veren naif, zarif ve latif insan, NTV.COM.TR Sağlık Editörü değerli kardeşim Tülay Karabağ’a Allah’tan rahmet, başta eşi olmak üzere, ailesine, sevenlerine ve meslektaşlarımıza başsağlığı ve sabır diliyorum.”

Mücadelesi ile hepimize örnek oldu

BEGÜM ÇELİKKOL: “Bazı insanlar vardır mücadelenin ne demek olduğunu öğretir ve yaşama sevinci olur. Tülay benim için budur, mücadelesiyle yaşama sıkı sıkı tutunarak hepimize örnek olan. Yolun ışık olsun, nur olsun canım arkadaşım.”

En doğru haberi yapmak için çabaladı

ERTAN ÖZCEBECİ: “Uzun yıllardır süren hastalığına inatla direndi, çok savaştı. Herşeye rağmen en iyi, en doğru haberi yapmak için çabaladı… Evinden, hasta yatağından çalıştı. Çok üzgünüm İyi kalpli, dürüst arkadaşımız gittiği yerde huzurlu, ışıklar içinde olsun.”

İnanılmaz bir mücadele ruhuna sahipti

FATMA DEMİR TURGUT: “Tülay’ı tek kelime ile ifade etmek istersem inanılmaz bir mücadeleci ruha sahipti derdim. Hasta olmasına rağmen son nefesine kadar çalıştı, üretti. Çalıştığı haber sitesine koyduğu haberleri de tek tek elden geçirirdi. İyi bir insan, yaptığı işi layıkı ile yerine getiren iyi bir haberciydi. Çok üzgünüm.”

Tülay Karabağ kimdir?

1969 yılında Kars’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Göle Atatürk İlkokulu ve Göle 100. Yıl Lisesi’nde tamamladı. 1988 yılında Ağrı Sağlık Meslek Lisesi’ni bitirdi. 1993 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini ‘‘Popüler Kültür Açısından Radyo Televizyon Programcılığı’’ adlı teziyle aynı üniversitede tamamladı. Sekiz yıl Star TV’de Yardımcı Yönetmen, Program Yapımcısı, Haber Prodüktörü ve Muhabir olarak görev yaptı. 2000 yılında NTV’ye geçerek Haber Program Prodüktörü olarak görevine devam etti. 2006 yılından beri ntv.com.tr de Sağlık Muhabiri ve Editörü olarak görev yapıyordu. Kanser Bana da Yakışmadı isimli bir kitap yazmıştı. TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülü, Türk Böbrek Vakfı ile çok sayıda üniversite ve kurumdan ödüller aldı. Evliydi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla