Skuamöz hücreli karsinom nedir? Belirtileri ve tedavisi

Yazan Dr. Enes Başak
19 Mart 2015   |    3 Mart 2023    |   Kategori: Tıp Ders Notları, Üye Yazıları Print

Kutanöz skuamöz hücreli karsinom nedenleri belirtileri tedavisiKutanöz skuamöz hücreli karsinom (SCC) epidermis keratinositlerinin malign bir proliferasyonudur. Güneş ışınları ile temas miktarı ve açık deri tipi melanom dışı deri kanserlerinde temel risk faktörlerindendir. Yapılan araştırmalar UVB ışınlarının (290-320 nm) daha ziyade indükleyici rolünün olduğunu göstermektedir. Daha uzun dalga boyuna sahip UVA ışınları da DNA ya benzer hasar vermektedir. Ozon tabakasında %1 azalma melanom dışı deri kanserlerinde %2-4 oranında artışa karşılık gelmektedir.

Skuamöz hücreli karsinom nedenleri

SCC’nın nedeni tam olarak bilinmiyor. Şunlar suçlanabilir; ultraviyole, X ışını, human papilloma virus, p53 gen mutasyonu, mesleksel nedenler, sigara, hidrokarbonlar. Skatrisler, diskoid lupus eritematozus, kseroderma pigmentozum, drene sinüsler, kronik ülserasyonlar üzerinde gelişen kanser çoğunlukla SCC. Transplantasyon nedeniyle uygulanan immünosupresyon hastalarda deri kanserlerinin görülme oranlarında büyük artışlara neden olmaktadır. SCC de 65 kat, dudak SCCsinde 20 kat, BCC de 10 kat , melanomada 3.4 kat ,kaposi sarkomunda 84 kat artışlar izlenebilmektedir.

Burun ve paranazal sinüs tümörlerinin tanı ve tedavisi

%80 oranında kollar, baş ve boyunda ortaya çıkmaktadır. Sınırları belirsiz, sert, eritemli,deriden kabarık nodüller şeklinde görülebilir. Bazı olgularda tabloya ülserasyon eklenmektedir. Metastaz oranı %3-30 arasında olabilmektedir. Bölgesel lenf bezi ençok metastaza uğrayan yerdir. Çevresel dokular, karaciğer, akciğer, kemik, beyin metastazları da görülebilmektedir. Spinal hücelerde atipi vardır. Keratin yapma özelliği azalır horn pearl’ler meydana gelebilir. Mitotik şekiller sıktır ve hücreler arası bağ azalmıştır.Malignite arttıkça tümör kitlesi demarkasyonu daha az belirginlik gösterir. Broders sisteminin temelinde dediferensiyasyon derecesi yatır.

Skuamöz hücreli karsinom tedavisi

Total eksizyon, elektorokoter (pek önerilmemektedir), kriyoterapi, imikimod uygulaması, radyoterapi tedavi seçenekleri arasındadır. Radyoterapi genellikle diğer tedavi seçeneklerinin uygulanamadığı durumlarda tercih edilmektedir.

Skuamöz hücreli karsinomdan korunma

Aşırı güneş ışığından, solaryumdan ve tütün kullanımından sakınmak, güneş fitreleri kullanmak, üzerinde SCC gelişebilecek prekanserözleri iyi izlemek korunma tedbirleri arasında sayılabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
babamda ılerı derecede mevcut scc var
babamda ılerı derecede mevcut scc var
7 yıl önce

babam yaklasık uc ay once yakaladı ve asrı alkol tuketmı yapıyordu durum ılk once sag kucuk parmakta bas verdı amelıyat yolu ılke ıyı huylu tumor olarak algılandı fakat aynı apse malesef kı sag bacak arasına coktan sıcramıs olup bu durum gozlenemedı su an kemoterapı tedavısı gormesıne ragmen bı ılerleme mevcut… Devamını oku »

pharmacist
pharmacist
5 yıl önce

Merhaba, yorumunuz üzerinden bir yıl geçmiş fakat umarım denk gelip görürsünüz. CSCC,kalıtsal olduğuna dair herhangi bir veri olmayan çoğunlukla metastatik bir cilt kanseri türüdür. Yurt dışında kullanılan ‘cemiplimab’ ile yapılan klinik çalışmalar ilacın etkinliğini kanıtlamış olup şu an ülkemizde ne yazık ki etkin bir tedavi prosedürü bulunmamaktadır.

Araç çubuğuna atla