Stres meme kanserinin kemiğe metastazını teşvik ediyor

17 Mart 2013   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Onkoloji Print

kadin-depresyon-stresVanderbilt Merkezi araştırmacıları, stresin meme kanseri hücrelerinin kemikte kolonizasyonunu teşvik edebileceğini gösterdi. PLosBiyoloji’de yayımlanan bu çalışma, farelerde sempatik sinir sisteminin – strese “savaş veya kaç” yanıtı- aktivasyonunun, kemik ortamını meme kanseri hücrelerinin metastazı için hazırladığını gösterdi. Araştırmacılar, kemikteki meme kanseri lezyonlarını, sempatik sinir sistemi sinyallerini inhibe eden bir kardiyovasküler ilaç olan propranolol kullanarak önleyebildi.

kanser-elefteriou-florent Metastazların hastaları primer meme kanserinden daha fazla öldürme eğiliminde olduğunu belirten Vanderbilt Merkezi Kemik Biyolojisi müdürü Dr. Florent Elefteriou, “Metastazları önlemek gerçekten ulaşmak istediğimiz bir hedef. Sempatik aktivasyonun kemik ortamını yeniden biçimlendirdiği ve kanser hücrelerinin buraya metastazı için daha uygun hale getirdiği hipotezine ulaştık” dedi.

Dr. Elefteriou ve meslektaşları sempatik sinir sisteminin kemiğin yeniden biçimlenmesini stimüle ettiğini ve meme kanserinin kemiğe metastazında aynı sinyalizasyon moleküllerini kapsadığını daha önceki çalışmalarından biliyorlar. Klinik kanıtlar bu düşünceyi destekledi. Primer tedavilerini takiben stresten veya depresyondan muzdarip olan meme kanseri hastaları daha kısa sağkalım sürelerine sahipler. Hem stres hem de depresyon sempatik sinir sistemini aktive eder.

meme-kanseri-kadin-sembolBu muhtemel bağlantıyı araştırmak için, araştırmacılar farede kanser hücresi metastazını çalıştılar. Meme kanseri hücreleri primer bölgelerinden ayrılıp dolaşıma geçtikleri zaman metastazın evresini modellemek için farenin kalbine enjekte edilen floresanla “işaretlenmiş” insan meme kanseri hücrelerini takip ettiler. Fareleri sempatik sinir sistemi aktivasyonunu taklit eden bir ilaçla tedavinin kemikte daha fazla kanser lezyonuna yol açtığını buldular. Fareleri strese karşı fiziksel olarak etkisiz hale getirmek ve sempatik sinir sistemi aktive etmek de ayrıca kemikte daha fazla kanser lezyonlarına yol açtı. Etkisiz hale gelen fareleri, “beta blokerler” denilen kan basıncı ilaçları ailesinden biri olan propranolol ile tedavi, kemik lezyonlarının sayısını azalttı.

Araştırmacılar sempatik sinir sistemi aktivasyonunun, kemik dokusunu yıkan kemik hücreleri olan osteoklastların oluşmasını teşvik ettiği bilinen RANKL adı verilen sinyalizasyon molekülünün kemikteki düzeylerini artırdığını gösterdi. RANKL ayrıca hücre göçüne de karışmaktadır ve Elefteriou ve meslektaşları RANKL’a bağlı olarak kemiğe meme kanseri hücre göçünü gösterebildiler.

stres-kadin-kanserBulgular, beta blokerler veya denosumab gibi RANKL sinyalizasyonu ile etkileşen ilaçlar, meme kanseri hücrelerinin kemiğe metastazını önlemede yararlı olabileceğini öne sürmektedir. Propranolol ve diğer beta blokerler pahalı değildir, özellikleri iyice belirlenmiştir ve pek çok hasta için güvenlidir. Elefteriou, “Eğer meme kanserli hastalarda gerçekleştirilecek gelecekteki çalışmalar kanser hücrelerinin kemiğe metastazını bloke etme yeteneğini doğrulayabilirse, uzun vadeli tedavi için iyi bir seçenek olabilirler. Eğer beta bloker kadar basit bir şey kemiğe metastazı önleyebilirse, bu durum dünya genelinde milyonlarca hastanın tedavisini etkileyecektir. Kanser hastalarında stres ve depresyonu önleme çabaları, metastazı önleme adına değer görmeyen faydalara sahip olabilir” dedi.

Kaynak:  Stimulation of Host Bone Marrow Stromal Cells by Sympathetic Nerves Promotes Breast Cancer Bone Metastasis in Mice. J. Preston Campbell, Matthew R. Karolak, Yun Ma, Daniel S. Perrien, S. Kathryn Masood-Campbell, Niki L. Penner, Steve A. Munoz, Andries Zijlstra, Xiangli Yang, Julie A. Sterling, Florent Elefteriou. PLoS Biology, July 17, 2012 DOI: 10.1371/journal.pbio.1001363

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:
http://www.plosbiology.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pbio.1001363

Abstract
Bone and lung metastases are responsible for the majority of deaths in patients with breast cancer. Following treatment of the primary cancer, emotional and psychosocial factors within this population precipitate time to recurrence and death, however the underlying mechanism(s) remain unclear. Using a mouse model of bone metastasis, we provide experimental evidence that activation of the sympathetic nervous system, which is one of many pathophysiological consequences of severe stress and depression, promotes MDA-231 breast cancer cell colonization of bone via a neurohormonal effect on the host bone marrow stroma. We demonstrate that induction of RANKL expression in bone marrow osteoblasts, following β2AR stimulation, increases the migration of metastatic MDA-231 cells in vitro, independently of SDF1-CXCR4 signaling. We also show that the stimulatory effect of endogenous (chronic stress) or pharmacologic sympathetic activation on breast cancer bone metastasis in vivo can be blocked with the β-blocker propranolol, and by knockdown of RANK expression in MDA-231 cells. These findings indicate that RANKL promotes breast cancer cell metastasis to bone via its pro-migratory effect on breast cancer cells, independently of its effect on bone turnover. The emerging clinical implication, supported by recent epidemiological studies, is that βAR-blockers and drugs interfering with RANKL signaling, such as Denosumab, could increase patient survival if used as adjuvant therapy to inhibit both the early colonization of bone by metastatic breast cancer cells and the initiation of the “vicious cycle” of bone destruction induced by these cells.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla