Süt veren annelere kafein uyarısı

11 Ocak 2014   |    5 Haziran 2022    |   Kategori: Bebek Sağlığı, Gebelik Print

Anne sütü bebekler için en mükemmel besin. İçeriğindeki bağışıklık sistemini güçlendirici maddeler hiçbir mamada yüzde yüz oranında bulunmuyor. Ancak bu mucize besin, annenin bazı davranışları nedeniyle bazen bebeğe zarar verebiliyor. Süt veren annelerin aşırı kafein tüketmesinin, mucize besin olan anne sütünü zararlı bir besin haline getirdiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, bu durumun bebeklerde reflü başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığını söyledi.

Anne sütünün bebekler için en kusursuz besin kaynağı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yonca Tabak, “Anne sütünün içerdiği bağışıklık sistemini güçlendirici besinler bugün, hiçbir mamada yüzde yüz oranında bulunmamaktadır. Her annenin sütü bebeğine özeldir ve onun ihtiyaçlarını en iyi şekilde giderecek özellikte doğa tarafından ayarlanmıştır. Ancak mucize besin olan anne sütü, bazen yarar yerine bebeğe zarar da verebilir, özellikle de emzirme döneminde anne beslenmesine dikkat etmiyor ve bolca kafeinli gıda tüketiyorsa“ diye konuştu.

Süt veren annelerin kafein yönünden zengin olan çikolata başta olmak üzere kakaolu gıdalardan ve kahveden uzak durmasının bebeklerinin sağlığı açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yonca Tabak, “Bebeklerde ilk iki yaşta mide başı normalden daha gevşektir. Kafein de genel anlamda mide başını gevşeten ve midede asit salgısını artıran bir maddedir. Süt veren anneler, kafein içeren gıdalar tüketiyorsa bu doğrudan bebeği de etkilemektedir. Bebek de bol miktarda anne sütü kanalıyla kafein almaktadır. Bu da bebeğin reflü olmasına ve ilerleyen zamanlarda reflüye bağlı diğer hastalıkların ortaya çıkmasına kaynaklık etmektedir” uyarısında bulundu.

SÜTÜ ARTIRMAK İÇİN KAKAOLU GIDALAR TÜKETMEYİN!
Annelerin sütlerini artırmak için bol çikolata tüketmeyi tercih edebildiklerini, ancak bunun bebek sağlığı açısından son derece zararlı olduğunu belirten Tabak, “Bir de çikolatanın yanında kahve de tüketiliyorsa, aşırı kafein tüketiminden dolayı bebek için durum daha da vahim bir hal al almaktadır” dedi.

REFLÜ, SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINA DÖNÜŞÜR
Reflünün doğumdan sonraki ilk altı ay içinde yüzde altmış oranında görüldüğünü belirten Prof. Tabak; hastalığın fışkırır tarzda kusmalar ve kilo alamama şeklinde seyrettiğini söyledi. Tabak, “İki yaşına doğru bebeğin mide başı güçlendiğinde aşırı kusmalar çoğu zaman son bulsa da geriye iz olarak; sessiz reflü adı verilen ve ilerleyen yaşlarda çocukta tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan bir durum ortaya çıkar. Sessiz reflü genellikle ağız kokusu, gece yastığa ağızdan salya akması, hıçkırık, ses kısıklığı, iştahsızlık gibi belli belirsiz bulgularla tanınır. Özetle; gıda alerjisi olsun ya da olmasın süt veren annelerin kafein ve çikolatadan uzak durması şarttır” diye konuştu.

Hıçkırık neden olur? Nasıl geçer? Hıçkırığa ne iyi gelir?

BOL SU TÜKETİN, İYİ DİNLENİN
Prof. Dr. Yonca Tabak, sütünü arttırmak için tatlıya başvuran annelere, “Sütünüzü artırmak için tek ihtiyacınız bol su tüketmek, uyumak ve istirahat etmektir. Çikolata ve benzeri kakaolu gıdalar sütünüzü arttırmak yerine bebeğinizi sağlığınızdan edebilir“ diye seslendi ve tavsiyelerini şöyle sıraladı:
1- Özellikle süt yapar diyerek bol çikolata ve türevlerini tüketmekten kaçınılmalı.
2- Kafein içeren kahve, kolalı içecek gibi gıdalardan uzak durulmalı.
3- Süt yapar diye şekerli gıdayı çok tüketmekten kaçınılmalı.
4- Bol su tüketilmeli.
5- Mutlaka gün içinde ve gece vakitlerinde bebeği güvenilir birine teslim ederek istirahat edilmeli. Uyku sütü artıran en değerli yöntemdir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla