Trafik kazalarından sonra oluşan kamçı yaralanmasına dikkat!

Kategori: Diğer Hastalıklar, Ortopedi, Sağlıklı Yaşam Print

trafik kazasıÖzellikle arkadan çarpma sonucu ortaya çıkan trafik kazalarında vücudun istemsiz olarak kamçıya benzer bir hareket yaparak salınması olarak tanımlanan kamçı yaralanması boyunda hasara neden olabiliyor. Kaza geçiren bireyde herhangi bir kırık oluşmasa bile kamçı yaralanması sonucu boyundaki yumuşak dokuda zedelenme olabileceğini belirten Kayropraktik Uzmanı Dr. Burak Esendal, tedavi konusunda bilgi veriyor. Trafik kazalarında hatta ani ve sert frenlerde vücudun yaptığı istemsiz hareketler boyunda zedelenmeye neden olabiliyor. Whiplash ya da kamçı yaralanması olarak adlandırılan bu durum özellikle arkadan darbe alınan kazalarda belin kemerle sabit tutulduğu ve başın önce şiddetlice arkaya ve daha sonra öne atılması sonucu oluşuyor.

Whiplash taravması yaşayanların yüzde 90 oranında vücudun yaptığı istemsiz hareketin saatde 0-20 km hız ile oluştuğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kayropraktik Uzmanı Dr. Burak Esendal “Bu durumda bireyde herhangi bir kırık bile oluşmazken boyundaki yumuşak dokuda zedelenmeler olur. Aynı zamanda birkaç omurun yerinden kayıp kilitlenmesi ve hareket edememesi görünen bir sonuçtur” dedi.

Kamçı yaralanmasının tipik olarak araba kazalarında yaşandığını ancak spor veya düşmelerde de görülebildiğni belirten Dr. Esendal, bu tip yaralanmaların tek bir belirti ile tespit edilemeyeceğini söyledi. Kamçı yaralanması sonucu doku hasarlarına sıklıkla rastlandığını dile getiren Dr. Esendal, “Sıklıkla boyunda kas zorlanması, eklem çıkığı, bağlarda hasar, kaslarda ve eklemlerde kanama ve sinir dokusunda aşırı gerilme olarak görülür. Buna benzer hasarlar vücudun başka yerlerinde de oluşabilir” diyor.

Doğru şekilde ilkyardım, çocukların yaşadığı ev kazalarında hayat kurtarır

Trafik kazaları bel ve boyunda değişime neden oluyor

Trafik kazaları sonucunda ortaya çıkan şikayetler arasında en sık rastlananları boyun ağrısı, baş dönmesi, boyun kasılması, baş ağrısı, bel ve sırt ağrısı, kol ağrısı ve uyuşmaları, konsantrasyon bozukluğu, ışığa duyarlılık, unutkanlık ve stres olarak sıralayan Dr. Esendal, kaza sonrası kamçı yaralanmasına işaret edecek belirtilerin hemen ortaya çıkmayabileceğini dile getirdi. Dr. Esendal belirtilerin birkaç gün içerisinde başlayabileceği gibi haftalar hatta seneler sonra bile kişiyi rahatsız edecek bir hastalığı tetiklemiş olabileceğini belirtti.

Orta yaşlılarda daha çok görülüyor

Genel olarak çok genç ve çok yaşlı insanlarda kamçı yaralanması geçirme oranlarının daha düşük olduğuna dikkat çeken Dr. Burak Esendal, “Araştırmalar kamçı yaralanmasının diğer yaş gruplarına göre; 21 yaşından gençlerde yüzde 17, 60 yaş üzerindeki insanlarda ise yüzde 2 daha az gürüldüğünü ortaya koyuyor” dedi. Yaşlılarda boyun yıpranması daha fazla görüldüğü çocuklarda ise boyun kasları daha kısa olduğu için daha az sorun yaşadıklarını belirten Dr. Esendal, İngiltere kaynaklı araştırmalara göre kadınların daha ince boyunlu oldukları ve kas yapıları daha nadir olduğu için bu tip kazalardan daha fazla etkilendiklerini belirtti

Kamçı yaralanması kalıcı hasara neden olabilir

Yaralanmadan 6 ay sonra devam eden şikayetlerde bulgunun kronik olarak değerlendirildiğini anlatan Dr. Esendal, “Araştırmalar hastaların yüzde 30-40’ının farklı şekillerde kronik rahatsızlıklar yaşayacağına ve yaklaşık yüzde 10’unun günlük hayatını etkileyecek derecede ağır kalıcı rahatsızlıklar yaşayacağına işaret ediyor” dedi. Kamçı yaralanması geçiren bireylerin boyun bölgesindeki yıpranmaların normal bir insana göre 6 kat daha hızlı oluştuğunu belirten Dr. Esendal, “Ayrıca bu hastalarda boyunda ağrı ve sertlik, sırtta, omuzda ve kollarda yansıyan ağrılar, çene eklemi ağrıları ve baş ağrısın, kireçlenme, boyun düzleşmesi, omurlar arası daralmalar, kıkırdak yıpranmaları, boyun fıtığı da görülebilir. Yıpranmış omurların bir parçası sinire dokunup böylece kolda uyuşma yapabilmektedir” diye konuştu.

Kayropraktik ile yüzde 93 başarı

Bristol Üniversitedeki Ortopediği Kliniği’nde yapılan bir araştırmaya göre kayropraktik tedavisi kronik whiplash hastalarının yüzde 93’ünde ağrıları azaltarak tedavide başarılı olduğunun tespit edildiğine değinen Dr. Esendal, kayropraktik tedavisinin kişiye özel olduğunu söyledi. Ağır travma geçiren ve kırığı olan hasta kayropraktik tedavisi için uygun olmadığını söyleyen ve tedavinin süresinin yaş, meslek, kas yapısı gibi faktörlere bağlı olduğunu anlatan Dr. Esendal, “Normal vakalarda hastada 4 hafta içerisinde olumlu gelişme gözlemlenir 4. haftadan sonra tedavi sıklığı azaltılır ve hasta kendisini tamamen iyi hissedince tedavi sıklığı ayda 1’e düşürülür” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla