Tüp Mide Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

9 Eylül 2022  |   Kategori: Cerrahi, Mide Hastalıkları, Üye Yazıları Print

Tüp mide ameliyatı, obezite sorunu olan hastalar için kilo vermeyi sağlayan önemli cerrahi müdahalelerden biridir. Ülkemizde yoğun olarak tercih edilen bu ameliyat hakkında birçok soruya cevap vereceğiz. Tüp mide ameliyatı kaç saat sürer sorusu Dr. Hasan Erdem tarafından cevaplanıyor. Tüp mide ameliyatı aşırı kilolarda çok avantajlı ve etkili sonuçları olan bir işlemdir. Bu ameliyat son yıllarda çok pratik bir ameliyat haline geldi. Ortalama olarak 1-1.5 saat gibi bir sürede yapılan bir ameliyattır. Ameliyatta yapılacak ek işlemlere göre süre değişiklik de gösterebilir.

Tüp mide cerrahisi, hızlı kilo kaybını teşvik etmek için midenin büyük bir kısmının çıkarıldığı bir prosedürdür. İşlem tipik olarak genel anestezi altında bir hastanede gerçekleştirilir ve ameliyat genellikle 40 ila 70 dakika sürer.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Süreç Nasıldır?

Tüm büyük ameliyatlarda olduğu gibi tüp mide cerrahisi başlamadan önce doktorlar vücudunuzun hazır olduğundan emin olmalıdır. Ameliyat öncesi odada son bir inceleme ve değerlendirme yapacaksınız. Bu süreçte şunlara bakılır;

  • Kan basıncı, solunum hızı, kalp atış hızı ve vücut ısısı gibi belirtiler kontrol edilecektir.
  • Ağırlığınız da ölçülecektir.
  • Oksijen seviyeleri özel bir cihaz kullanılarak kontrol edilecektir.
  • Gerekli ilaçları ve anesteziyi sağlayacak olan intravenöz (IV) de eklenir.
  • Kan sulandırıcı ilaçlar olan antikoagülanlar uygulanır.
  • Anestezi sizi ameliyat için uyutacaktır; En iyi dozu belirleyecek bir anestezi uzmanına danışacaksınız.

Anestezi uzmanı ile konsültasyon sırasında herhangi bir sorunuz varsa sorabilirsiniz. Bir soru işareti varsa bunları sağlık personeline dile getirmekten asla çekinmeyin. Ameliyathaneye alınmadan önce mesanenizi boşaltmanız, soyunmanız ve sevdiklerinize değerli eşyalarınızı vermeniz istenecektir.

Tüp Mide Ameliyat Sırasında Neler Olur?

Çoğu zaman tüp mide ameliyatı laparoskopik olarak yapılır. Ameliyatta midenin yaklaşık% 75 ila % 80’i çıkarılır. Daha sonra kalan kısım bir kese haline getirilir. Bu işlem bir kerede yiyebileceğiniz yiyecek miktarını azaltırken aynı zamanda genel iştahı ve açlık hissini de azaltır. Bu ameliyat kilo verme cerrahisinde uzmanlaşmış cerrahlar tarafından yapılır.

Önce uykuya daldırılacaksınız, böylece ameliyat sırasında ve sonrasında bir acı hissi olmayacak. Ameliyathaneye geldiğinizde hayati belirtileri izleyen makinelere ve nefes almanıza yardımcı olacak bir solunum cihazına bağlanacaksınız. Laparoskop, cerrahi aletler ve tüplerin mideye girmesine izin vermek için karın duvarına küçük kesiler yapılır. 15 milimetre olarak bunların en büyüğü göbek deliğinizin üstünde ve sağında açılır. Daha sonra karın bölgesinin solundaki 12 mm kamera kullanılır.

İşe ciddiyetle başlamadan önce cerrah bölgeyi laparoskop yoluyla gözlemler. Daha sonra kan akışını midenin çıkarılacak kısmından ayırmaya başlar. Kan akışı bölündükten sonra vücutta kalan kısım için bir şekil verici görevi görmek üzere mideye Bougie tüpü adı verilen özel bir tüp yerleştirilir. Daha sonra mideyi ikiye bölmek için özel bir zımba kullanılır. Midenin kalan kısmının – orijinalin yaklaşık% 20 ila% 25’inin – uygun şekilde zımbalanmış olarak kapatılması sağlanır. Daha sonra dokunun geri kalanı çıkarılır. İşlem tamamlandıktan sonra kesiler kapatılır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Tüp mide ameliyatı sonrası hastanede bir ila iki gece kalmanız gerekebilir. Bu cerrahınızın herhangi bir komplikasyon olmadığından ve midenizin iyileştiğinden emin olmasını sağlayacak bir süredir. Ameliyattan sonra biraz ağrı ve sızı hissedeceksiniz. Kaldığınız süre boyunca ağrı kesici ilaçları verilecektir. Daha sonra gerekli iyileşme süreci bittiğinde taburcu olacaksınız. Bu ameliyat kısa sürer ve iyileşme süreci de dikkat ederseniz konforlu geçecektir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla