Türk Eczacıları Birliği: Bazı firmalar kamu iskontosunu uygulamıyor, fatura halka çıkacak!

Yazan Hatice Pala Kaya
20 Nisan 2022  |  Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve Bölge Eczacı Odaları son dönemde bazı ilaç firmalarının SGK’nın belirlediği kamu kurum iskontolarını uygulamaktan kısmen ya da tamamen vazgeçtiğine dikkati çekerek, “Söz konusu firmaların keyfi olarak yaptıkları bu uygulamanın faturası, aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalara çıkacak” uyarısı yaptı.

TEB açıklamasında, kronik hastalıklarda kullanılan çok sayıda ilaçtaki kamu kurum iskontosu yapmayan bazı ilaç firmalarının, bunlara ek olarak bazı diyaliz ilaçlarında da iskonto uygulamayacaklarını beyan ettikleri kaydedildi.

Açıklamada, “Sorunun devam etmesi halinde, kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların cebinden bu ilaçlar için aylık 1000 TL’yi bulacak fiyat farkları çıkacaktır. Bu durum hastalarımız için çok ağır bir yük demektir. İnsan sağlığını her türlü koşuldan üstün tutan bir mesleğin temsilcileri olarak, halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetini sürdürülemez hale getiren bu sorunun devamı halinde, hastalarımızın ilaca erişimde yaşayacağı sıkıntılardan ciddi anlamda endişe duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz” denildi.

Konunun taraflarının SGK ile ilaç firmaları olmasına rağmen, yaşanan sorunun eczacılar ile hastaları karşı karşıya getirdiği belirtilen TEB açıklamasında, SGK ve ilaç firmalarının çözüm için anlaşarak hastaların mağduriyetinin giderilmesi talep edildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla