Tüp bebek tedavisi ile hamile kalabilme süreci ve pratik öneriler!

Kategori: Gebelik, Kısırlık / Tüp Bebek Print

tup-bebek-gebelik-hamileTüp bebek tedavisi gören kadınlar için işlemin hemen ardından geçen iki haftalık sürecin hem çok sıkıntılı hem de çok kritik olduğunu söyleyen  Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, “Belki de hayatınızın duygusal açıdan en zor geçecek iki haftasıyla başbaşasınız. Acaba hamile kalabilecek misiniz? Tüp bebek tedavisinde en zor geçen o iki haftada gebelik şansınızı artıracak 10 değerli ipucunu dikkate almanızda fayda var” diyor.

Ağır kaldırmayın sıcak banyodan kaçının

Bu andan itibaren ağır kaldırmaktan, çok ağır egzersizden ve aşırı sıcak banyo yapmaktan kaçınmalısınız. Yolculuk yapmanız gerekiyorsa asla valizinize dokunmayın.

İşten izin alın, evde oturup tv izleyin

Tedavi sonrası işyerinden birkaç gün uzaklaşmak iyi gelecektir. Bu sizin ve bebeğinizin hayatı. Başka hiçbir şey önemli değil. Embriyonun tutunması transferden 3-4 gün sonra olacaktır. Stres ve heyecan size yardımcı olmaz. Evde oturun ve televizyon izleyin.

Tüp bebek tedavisinde beslenme nasıl olmalıdır? Öneriler ve uyarılar

İlaçlarınızı sakın aksatmayın

Bu iki haftalık süreçte kolayca ilaçları aksatabilirsiniz. Asla unutmam diyerek kendinize fazla güvenmeyin. İlaçlar embriyonuzu hayatta tutacak ve rahim içi çevreyi en uygun hale getirecektir. Unutmamak için telefon alarmını ayarlayabilir ya da küçük bir çizelge hazırlayabilirsiniz.

Lekelenme ya da kanama mı var? Panik yok…

Kanama veya lekelenme bu iki haftalık süreçte olabilir. Ve kahverengi bir akıntı da. Endişe etmemeye çalışın. Çünkü bu durum gebelik sonucu açısından hiçbir öneme sahip değil. Çok endişelendiyseniz doktorunuzla görüşün.

Kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçları dikkate alın

Bazen düşük doz aspirin ve heparin (kan sulandırıcı ilaç) gebeliği koruyabilir. Bunu doktorunuzla transferden önce konuşun. Küçük bir pıhtı düşüğe neden olabilir.

Çikolata tüketmeyin, yatakta fazla kalmayın

Bu iki hafta gerçekten zor bir süreç. Sinir ve heyecanı bir kenara atın. Çikolata tüketmeyin. Sağlıklı beslenin. Bol sebze ve meyve tüketelim. Yatakta çok fazla zaman geçirmeyin. Bu gebe kalmanıza yardım etmez. Hatta kan dolaşımını olumsuz etkileyerek gebelik olasılığını azaltabilir.

Tüp bebek tedavisinden önce dikkat edilmesi gerekenler

Erken test yapmayın ve gebelik belirtisi aramayın

Erken gebelik testi yapmak anlamsızdır. Tedavi sırasında vurduğunuz  HCG (hormonu) gebelik testinde yanıltıcı sonuç çıkmasına neden olabilir. Lütfen test için size söylenen güne kadar bekleyin. Sabırlı olun. Gebelik belirtilerini kendinizde aramayın. Bunlardan kendinizce anlam çıkartmayın.

Cinsel ilişkide bulunmayın, mastürbasyon yapmayın

Transfer sonrası seks iyi bir hareket şekli değildir. Enfeksiyon oluşabilir. İki hafta boyunca seks yapmayın. Masturbasyon yapmayın. Aldığınız hormonlar kendinizi seksi hissetmenize neden olsa da bekleyin.

Sancılar ve kramplar olur, panik yapmayın

Bu iki hafta boyunca sancılar ve kramplar olacaktır. Panik yapmamaya çalışın. Bunlar rahminizin aktif bir süreç geçirmesinden dolayıdır. Hatta bazen rahme tutunmanın bulgusu da olabilir. Çok fazla sancılanırsanız doktorunuzla görüşün.

En kötüsünü bekle ama en iyisi için ümitlen

Hiçbir  IVF (tüp bebek) tedavi sürecinin  gebelik garantisi yoktur. Bu iki haftanın sonunda beklentiniz ya gerçekleşecek ya da olmayacak. Olumsuzluklara  takılmadan, bu süreyi gebelik şansınızı artıracak şekilde değerlendirmeye çalışın.

Kolay hamile kalmanın yolları neler?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla