• Dr. Ali Akdeniz, Çalışma Hayatı grup logosuÇalışma Hayatı grubunda bir güncelleme yayınladı 4 yıl 9 ay önce

  Hasta yakınları Şırnak’ta bir kardiyoloji uzmanına saldırdı!
  Şırnak Devlet Hastanesi’nde görevli tek kardiyoloji uzmanı Dr. Deniz Elçik, hasta yakınları tarafından darp edildi. Doktorun aldığı darbeler nedeniyle ciddi şekilde yaralandığı ve yürüyemez hale geldiği açıklandı. Şırnak’ta, 30 Ocak günü Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Yusuf A. yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yusuf A.’nın hayatını kaybettiğini akrabalarına bildiren kardiyoloji uzmanı Dr. Deniz Elçik, hasta yakınları tarafından darp edildi. Darp edilen Dr. Deniz Elçik’e 20 günlük iş görmezlik raporu verildi.

  Dr. Elçik’in darp edilmesinden sonra meslektaşları ve sivil toplum örgütleri Şırnak Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasına Şırnak Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ali Hıdır Kayışoğlu, Şırnak Tabipler Odası Başkanı Azad Karagöz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, doktorlar ve vatandaşlar katıldı.

  Şırnak Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ali Hıdır Kayışoğlu, yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz Cuma akşamı hastanemizde çalışan kardiyoloji uzmanı Deniz Elçik ciddi anlamda darba maruz kalmıştır. Ondan dolayı yürüyememekte, günlük fonksiyonlarını hayati işlevlerini yerine getirirken zorluklar çekmektedir. Bundan dolayıdır ki Şırnak Devlet Hastanesinin Kardiyoloji poliklinik hizmetleri aksamaktadır ve bir sürede aksamaya devam edecektir. Bildiğiniz gibi sağlık çalışanlarına yönelik şiddet alışkanlık haline geldi. Bundan 3 yıl önce Ersin Aslan’ın ölümü de hala kanayan bir yaramızdır. Kanayan yaraların telafisi yapılmamışken yeni Ersinler, yeni Denizler vermek istemiyoruz. Bu olayın hukuki takipçisi olacağız. Olmaya devam edeceğiz. Ayrıca bölge halkına da duyarlı davrandıkları için teşekkür ediyoruz kendilerine” dedi.

  Uzm. Dr. Ali Hıdır Kayışoğlu, hastanede ihmal olduğu iddiasını şu şekilde cevapladı: “Gerçekten ihmal olduğuna inansalardı doktor dövmek yerine soluğu adliyede alırlardı. Adliyede bu konuda bir şikayet var mı? Gerçekten doktorumuzdan neden şikayette bulunmuyorlar. Ama biz haklı olduğumuzu bildiğimiz için gerekli şikayetlerde bulunduk. Ve olayın takipçisi olacağız.”

  Şırnak Tabipler Odası Yöneticisi Dr. Nebahat Sunar da, “Gün geçmiyor ki, sağlıkta bir şiddet haberiyle karşılaşmayalım. Biz sağlık emekçilerinin hayatı, bu tehdit koşulları altında her geçen gün daha da tehlikeye girmektedir. Her gün bir arkadaşımızın hastane koridorlarında tehdit edilmesine, darp edilmesine, hatta katledilmesine tanık oluyoruz. Dr. Ersin Arslan, Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak katledildi. Aradan 3 yıl geçti, ancak sağlık çalışanları ülkenin dört bir yanında her gün şiddet görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz Cuma günü Şırnak Devlet Hastanesi’nde çalışan uzman Dr. Deniz Elçik ve bir hemşir arkadaşımız hasta yakınları tarafından darp edilmiştir. Meslektaşımız Dr. Deniz Elçik vücuduna aldığı darbelerden dolayı yürüme güçlüğü çekmekte ve bu saldırı sebebiyle 20 günlük iş göremez raporu almak zorunda kalmıştır. Yetkililere sesleniyoruz, bu şiddet daha ne kadar sürecek bir Dr. Ersin Arslan’ı daha kaybetmeye tahammülümüz yok artık.” ifadelerini kullandı. Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.