• Dr. House Advers / Yanetki grup logosuAdvers / Yanetki grubunda bir güncelleme yayınladı 7 yıl 10 ay önce

    Ambien adlı ilaç kalp krizi riskini artırıyor
    ABD’de Ambien, Birleşik Krallık’ta ise Stilnoct adıyla satışan uyku hapının kalp krizi riskini arttırdığı ortaya çıktı. Bilim adamları yaptıkları incelemelerde sık kullanım halinde bu hapın kalp krizi riskini yüzde 50 oranında yükselttiğini ortaya çıkardı. Çin Tıp Üniversitesi’nde yapılan ayrı bir çalışma ise her hafta 10 miligramlık zolpidem (stilnoct) tabletlerini her hafta düzenli olarak kullanmanın kan damarlarında hasar oluşma riskini ikiye katladığını ortaya çıkardı. Fransa esrardan üretilecek Sativex adlı ilaca onay verdi. Fransa’da hintkenevirinden, yani esrardan üretilecek ilk ilaca onay çıktı.
    Fransız Sağlık bakanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada, hintkenevirinden üretilen Sativex adlı ilacın 2015 yılından itibaren ülkede piyasaya sürüleceğini duyurdu. Ağız spreyi biçimindeki ilacın, beyni ve omuriliği tutan ve bir tür özbağışıklık hastalığı olan multipl skleroz tedavisinde kullanılacağı bildirildi. Ntv’nin haberine göre; ilacın ilk etapta nörologlar ve fiziksel tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doktorlar tarafından, sadece rutin tedaviye direnen spastisitenin dindirilmesi amacıyla yazılabileceği belirtildi.
    Fransa Sativex’in bugüne kadar pazarlanmasının yasak olduğu nadir Avrupa ülkeleri arasındaydı. Fransa’da hintkeneviri bugüne kadar sadece uyuşturucu penceresinden algılandığından tedavi amaçlı kullanımı tartışma konusuydu.