• Dr. House Diyabet grup logosuDiyabet grubunda bir güncelleme yayınladı 6 yıl önce

    California da şekerli içeceklere savaş açtı
    Sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle, New York’ta restoranlarda tüketimine sınırlama getirilen colalı ve benzeri şekerli içeceklere, California eyaletinde de uyarıcı işaretler konulması yönünde çalışma başlatıldı. ABD’nin California eyaletinde, tüm şekerli içeceklerin üzerine uyarı yazısı konulmasını içeren bir karar tasarısı hazırlandı. Kolalı ve şekerli meşrubatların insan sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle, New York’ta restoranlarda tüketimine sınırlama getirilmesinin ardından, California eyaletinde de içeceklerin şişe ve kutularının üzerine sağlığa zararlarını içeren uyarının konması konusunda bir yasa tasarısı hazırlandı.

    Tasarının kabul edilmesi halinde, eyalet sınırları içinde satılan kolalı meşrubatlar ve şeker içeren tüm içeceklerin üzerine ”California Eyaleti Güvenlik Uyarısı: Şekerli içecekler, diyabet, obezitiye ve diş çürümesine katkıda bulunur” ifadesine yer verilmesi zorunlu olacak. Tasarı, California’da yaşayan Amerikalıların 10’da birinin diyabet hastası ve Amerikalıların yüzde 60’ının aşırı kilolu veya obezlik sorunu bulunması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Ayrıca obeziteye bağlı hastalıkların, Amerikan sağlık harcamalarındaki oranının yüzde 10 ila 12 oranında artmasının da tasarının önemine işaret ettiği belirtiliyor.

    ŞEKER KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTIRIYOR
    Amerikan Tıp Birliği Günlüğü’nde (JAMA) yayımlanan en son araştırmaya göre, günlük ihtiyacı olan kalorisinin yüzde 25’ini şekerden alanların, kalorisinin yüzde 7’sini şekerden alanlara göre, 2 kat daha fazla kalp krizinden hayatını kaybettiği bildirildi. California’daki içecek firmaları ise üyesi oldukları ”CalDev” adlı dernek vasıtasıyla yaptıkları açıklamada, yeni yasa tasarısına ilişkin eleştiride bulundu. CalDev açıklamasında, Amerikalıların kalorilerinin sadece yüzde 4’ünü meşrubatlardan karşıladığını ileri sürerek, tasarıya tepki gösterdi.Kaynak:Ntvmsnbc