• Dr. House, Çalışma Hayatı grup logosuÇalışma Hayatı grubunda 5 yıl 3 ay önce

    Kamuda yabancı hekim çalışmasının önü bu yıl sonuna kadar açılacak
    Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, hekim açığını kapatmak için Yunanistan veya eğitim düzeyleri yüksek olan ülkelerden yabancı hekimlerin Türkiye’ye gelerek hizmet vermesiyle ilgili çalışma yaptıklarını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bayram süresince görev yapan sağlık personeli ile bir araya geldi. Personelle bayramlaşan Müezzinoğlu, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’deki doktor açığını kapatmak için düşünülen ‘ithal doktor’ projesiyle ilgili soru üzerine konuşan Müezzinoğlu, Türkiye’de hekim açığı olduğunu belirterek, “Hekim açığımızı öncelikle kendi insan kaynaklarımızla kapatabilmek için 2007 yılından itibaren tıp fakültelerimize öğrenci kontenjanlarını artırdık ama buna rağmen o öğrencilerimiz ilk defa yeni mezunlar olarak geliyor. Bizim açığımız da uzman hekimde yaklaşık 20 bin, pratisyen hekimde de asgari 10 bin. Dolayısıyla biz mesleki anlamda bilgi birikimi yüksek, gerek komşu ülkelerden gerekse eğitim düzeyleri yüksek olan ülkelerden yabancı hekimlerin ülkemize gelerek 77 milyon ülke insanımıza hizmet etmelerini arzu ediyoruz. Bu anlamda da Yunanistan’da ciddi düzeyde hekim fazlalığı var. 10 bin kişiye düşen hekim sayısı Yunanistan’da 61, bizde ise 17. Dolayısıyla mezun olanlar, gerekse ihtisas için ortalama 7-8 yıl bekleyen hekimler var. Geçen yıl Almanya Yunanistan’dan 15 bin hekimi 9 yıl çalışma kaydıyla bir anlaşma imzaladı. Almanya başka ülkelerin bilgi birikimi, genç hekimlerini kendi ülkesinde hizmet için değerlendirirken biz de farklı ülkelerde bilgi birikimi iyi, iyi yetişmiş genç insanları, hekimleri ülkemizin hizmetine kazandırmaya çalışıyoruz” dedi.

    YÖK’le görüşerek ihtisas süreçlerini planlayacaklarını kaydeden Müezzinoğlu, kamuda yabancı uyruklu hekim çalıştırılamadığını belirterek, “Onunla ilgili yasal düzenlemeleri yaptıktan sonra Yunanistan’a veya farklı ülkelerdeki bilgi birikimi YÖK tarafından denklikleri kabul edilen ve bizim de ülke insanına mesleki birikimleri anlamında yeterli olduğuna inandığımız ülkelerden yabancı uyruklu hekimlerin Türkiye’de hizmet vermesini düşünüyoruz. Çalışmalara başladık” diye konuştu.

    Bakan Mehmet Müezzinoğlu, YÖK’ün ihtisasla ilgili süreçlerini bayramdan sonra görüşeceklerini belirterek, “Oradaki takvimi, yol haritasını nasıl belirleyeceğimiz YÖK’teki görüşmelerden sonra belli olacak. Diğeri de yabancı uyruklu hekimlerin kamuda çalışmasıyla ilgili. Özel sektörde çalışabiliyorlar. Kamuda çalışmalarıyla ilgili düzenlemeyi de inşallah yıl sonuna kadar yapmış olacağız” şeklinde konuştu.