• Dr. Fatma Karaman Hipertansiyon grup logosuHipertansiyon grubunda bir güncelleme yayınladı 6 yıl 7 ay önce

  Renal denervasyon, Tansiyonu 30 puan düşürüyor
  Renal denervasyon, düzenli ilaç kullanıldığı halde düşmeyen dirençli hipertansiyon tedavisinde yüz güldürüyor. Yaklaşık 4 yıldır uygulanan yöntemle tansiyon değerini ortalama 30 puan düşürmek mümkün. Türkiye’de ise yaklaşık 6 milyon yüksek tansiyon hastası bulunuyor. Bu hastaların yüzde 25’i tedavi ve düzenli ilaç kullanımına rağmen bir türlü düşmeyen dirençli hipertansiyon hastası ve bir bölümü henüz tanı almış değil. Dirençli hipertansiyon tedavisinde bir süredir uygulanan renal denervasyon yöntemi ise dirençli hipertansiyon hastalarında olumlu sonuçlar veriyor.
  Renal denervasyonda küçük bir müdahale ile tansiyon değerinin 30 puan kadar düşürüldüğünü belirten Girişimsel Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, yöntemin kimlere ve nasıl uygulanması gerektiği konusunda şunları söylüyor: “Günde 3 veya daha fazla tansiyon ilacı kullanmasına rağmen, büyük tansiyonu 140, küçük tansiyonu 90 ve üzerinde olup bir türlü kontrol altına alınamayan hipertansiyon tedavisinde renal denervasyon yöntemi rahatlıkla kullanılabilir. Eğer hekim hastanın tansiyon yüksekliğinin hormon düzensizliği veya börek hastalığı gibi bir sebepten kaynaklanmadığını tespit etmişse her yaştan bu sorunu yaşayan hastalar için umut veren bir yöntem.
  GİRİŞİMSEL KARDİYOLOG TARAFINDAN UYGULANIYOR
  İşlem yaklaşık 45 dakika sürüyor ve lokal anestezi altında gerçekleşiyor. Kasıktaki bir atardamardan girilerek böbrek atar damarına ulaşılıyor. İnce uçlu katater yardımıyla her iki böbrek damarını çevreleyen sinirlere radyo frekansı veriliyor. Böylece tansiyonunun yükselmesine neden olan sinirlerinin bloke edilmesi sonucunda tansiyonun çok yüksek değerlere çıkması engelleniyor. Hasta ertesi gün evine ve günlük hayatına dönebiliyor. Bu yöntemle ilaç kullanımı kademeli olarak azaltılabiliyor. Uygulamadan sonra tansiyon değerlerinde 6 ay içinde 30 puanlık bir düşüş sağlanabiliyor. Örneğin tansiyonu 160 olan bir hastanın tansiyonu 130 gibi bir değere düşebiliyor.”
  Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, renal denervasyonun uygun hastalara yapıldığında %80-90 oranında başarı sağlandığını belirtiyor.Kaynak:Ntvmsnbc