• Medikal Akademi Diyabet grup logosuDiyabet grubunda bir güncelleme yayınladı 5 yıl 9 ay önce

  En çok rastlanan ‘Hashimoto’ tiroidi midir? Guatr kansere dönüşür mü?
  Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. A. Sadi Gündoğdu, 36. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi’nde
  Hashimoto hakkında bilgi veriyor
  En çok rastlanan ‘Hashimoto’ tiroidi midir?
  Hashimoto hastalığının nedeni bağışık sistemininkendi dokularının yabancı bir doku diye algılayarak ürettiği antikorlar sonucu tiroid bezinde hormon yapımını engellemesidir. Sonuçta yeterli tiroid hormonu üretilemez. Hipotiroidi (tiroid tembelliği )durumu ortaya çıkar. Dolayısıyla Hashimoto hipotiroidi nedenlerinden biridir.
  Hipotiroidi kişiyi nasıl etkiliyor? Neden “gizli düşman” ya da “sinsi hastalık”?
  Hipotirodisi olan hastalarda genellikle halsizlik, sabahları zor uyanma, konsantrasyon bozukluğu, vücutta genel şişkinlik, kolesterol yüksekliği, depresyon hali, adet düzensizliği, fark edilmez ve tedavi edilmezse gebelikte düşük gibi komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır.

  Guatr kansere dönüşür mü?
  Her guatr kansere dönüşmüyor. Sadece iyileşmesi mümkün olan guatr ihmal edilirse ya da ilaç tedavisine cevap alınmazsa cerrahi müdahale gerektirebilir.
  Her nodülü olan ameliyat mı olmalı?
  Ultrasonografik olarak değerlendirildiğinde yüksek riskli nodüllere ince iğne ile biopsi yapılarak kanser riski bakımından değerlendirilmesi gerekir. Biyopsiyi patalog tarafından incelenip kanser tanısı varsa cerrahi tedaviye yönlendirilir.