• Ecz. Timur Gürsoy Farma / İlaç grup logosuFarma / İlaç grubunda bir güncelleme yayınladı 10 yıl 2 ay önce

    Sağlık sektörünün gözü 1 milyar dolarlık ihracatta
    Sağlık sektöründeki büyüme medikal ürünler pazarındaki yerli üretimi artırıyor. İthalatın yüksek olduğu medikal ürünler sektöründe yüksek katma değerli yerli üretimin artması cari açık derdine de çare olacak.
    Sektörün ihracat cephesinden gelen haberler de olumlu yönde. 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 18 artış gösteren medikal ürünler ihracatı, 775 milyon dolara ulaştı. Sektörün kısa vadedeki ihracat hedefi 1 milyar dolar… Medikal firmaları bu hedefe ulaşmak ve ihracatı artırmak için kolları sıvadı. İKMİB Başkanı Murat Akyüz, Medikal Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı’nı kurmak için çalışmalara başladıklarının müjdesini verdi. Türk medikal üreticileri oluşturacakları sinerji ile potansiyeli yüksek ihracat pazarlarında bundan sonra birlikte hareket edecek.

    Kimya sektörünün en önemli alt gruplarından biri olan medikal ürünler sektörü, son yıllardaki ihracat performansıyla dikkat çekiyor. Bu alanda üretim yapan yerli firmaların ihracat yaptığı ülkeleri çeşitlendirmesi ihracat artışında önemli bir rol oynuyor. Medikal sektörü ihracatının son beş yılına yakından bakıldığında; 2008 yılında 413 milyon dolar olan ihracatın 2009 yılındaki ekonomik kriz nedeniyle 389 milyon dolara gerilediği görülüyor. Ancak 2010 yılından sonra hızla yükselmeye başlayan ihracat; 2010 yılında 443 milyon dolar, 2011 yılında 559 milyon dolar ve 2012 yılında ise 647 milyon dolara ulaştı. Sektör, geçtiğimiz yıl ise 775 milyon dolarlık ihracata imza atarken en çok ihracatı gerçekleştirdiğimiz ilk 10 ülke; Irak, Azerbaycan, İsrail, Almanya, Gürcistan, İran, Romanya, KKTC, Fransa ve Türkmenistan olarak sıralandı.