• Ecz. Timur Gürsoy Farma / İlaç grup logosuFarma / İlaç grubunda bir güncelleme yayınladı 10 yıl önce

  Novartıs’ın B Tipi Menenjit Aşısının İngiltere Aşı Takvimine Alınması Önerildi
  Novartis tarafından keşfedilen, bebeklerde 2 aylıktan itibaren koruma sağlayan B tipi menenjit aşısı, İngiltere Aşılama ve İmmünizasyon Ortak Komitesi tarafından aşı takvimine dahil edildi. Novartis tarafından keşfedilen, bebeklerde 2 aylıktan itibaren koruma sağlayan B tipi menejit aşısının, İngiltere Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi’nce (JCVI) , Ulusal Bağışıklama Programı’na dahil edilerek aşı takvimine alınması öneriliyor. Novartis tarafından keşfedilen, bebeklerde 2 aylıktan itibaren koruma sağlayan B tipi menenjit aşısı, İngiltere Aşılama ve İmmünizasyon Ortak Komitesi (JCVI) tarafından aşı takvimine dahil edildi. Menenjit B’ye karşı korumaya yardımcı aşının Ulusal Bağışıklama Programı’na da dahil edilmesini öneren Komite, aşının iki aydan itibaren bebeklerde rutin olarak kullanılması gerektiğini belirtti.

  Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Novartis Aşı Birimi Başkanı Andrin Oswald “İngiltere makamlarının bu kararı, menenjitle mücadele konusunda çok büyük önem taşıyor. Novartis, bu alanda 20 yılı aşkın süredir sürdürdüğü yoğun çalışmalarla bu noktaya ulaştı. Savunmasız durumda olan bebekleri korumak bizim için büyük bir başarı olacak. Aynı zamanda dünyanın herhangi bir yerinde tüm çocukları ve gençleri bu yıkıcı hastalığa karşı koruma çabalarımızı sürdürmemiz için güçlü bir motivasyon sağlayacak” dedi.

  Nadir görülen ancak agresif ve sıklıkla ölümcül bir hastalık olan menenjit, Avrupa’da meningokokal hastalık ve septiseminin başlıca nedenlerindendir. Menenjit B ortaya çıktıktan sonra 24 saat içinde öldürebilir veya yaşam boyu sürecek ciddi maluliyetlere yol açabilir; bu nedenle herhangi bir girişim için zaman kısıtlıdır. Bebekler gibi ergenler de menenjitle karşılaşma açısından artmış bir risk taşımakta olup, bu hastalıktan ölüm oranı yüksektir. İngiltere’de her yıl yaklaşık 3.200 kişi bakteriyel menenjit ve septisemiden ölmekte olup, bu vakaların yarısından fazlasına menenjit B neden olmaktadır. Bu nedenle aşılama bu agresif hastalığa karşı en iyi savunmadır.

  Novartis tarafından keşfedilen aşı, Avrupa, Kanada ve Avustralya’da iki aylıktan itibaren tüm hassas yaş gruplarında menenjit B’ye karşı korumaya yardımcı olmak üzere onaylanmış tek ruhsatlı geniş kapsamlı aşıdır. Ayrıca ABD’de Princeton Üniversitesi ve California Santa Barbara (UCSB) Üniversitesi’nde aşılama programları kapsamında Araştırılan Yeni İlaç (IND) tedavisi unvanı altında kullanım için onaylıdır. ABD’de menenjit B için son salgın bu hastalığın dinamik ve önlenemez yapısını ve aşılama ile kapsamlı bir korumaya olan ihtiyacı göstermektedir. Novartis, dünyada menenjit B’nin karşılanmamış bir kamu ihtiyacı olduğu bölgelerde aşıya kapsamlı ve zamanında erişimi desteklemek için sağlık makamları ile çalışmayı sürdürmektedir.

  Novartis Türkiye Aşı Bölümü Direktörü Nilüfer Moral yaptığı açıklamada hastalıkla ilgili veri bankasının önemine değinerek “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2008 ölüm istatistiklerine göre, Türkiye’de 5 yaş altında ölen her 10 çocuktan 1’i meningokokal enfeksiyonlar nedeniyle ölmekte. Ayrıca TÜİK verilerine göre 1992 ile 2008 yılları arasında Türkiye’de meningokokal enfeksiyonlar nedeniyle yılda yaklaşık 1900 ? 3900 kişi hayatını kaybetti. Menejit son derece ani gelişen ve hızlı ilerleyen bir hastalık. Bu hastalığın önüne geçilmesi için aşı son derece önemli bir savunma aracı. Ölüm ve hastalık rakamların net bir şekilde belirlenmesi ve ülkemizdeki baskın meningokok tiplerinin tüm ortaya konulması ile bu alanda hastalığın yayılımı daha net anlaşılabilecek. İngiltere’de onaylanan B tipi menenjit aşısının mümkün olan en yakın zamanda ülkemizde de kullanıma sunulabilmesi için çalışmalarımız devam etmekte”dedi.Kaynak:Star