Uyku Problemine Yeni ve Bilimsel Çözüm: Ağırlıklı Battaniye

4 Kasım 2022   |    29 Mart 2024    |   Kategori: Sağlıklı Yaşam, Uyku Sorunları Print

Uyku, vücut sisteminin yavaşlamasını ve dinlenmesini sağlayan hayati bir faktördür. Uyku kalitesinin artması demek daha kaliteli bir yaşam sürmek anlamına gelir. Yapılan araştırmalar ile günlük temponun getirdiği yorgunluk, ruhani iniş çıkışlar ve bazı sağlıksal problemlerin uyku kalitesine etki ettiği görülmüştür. Bu farkındalık ile yapılan araştırmalar sonucu, son zamanlarda uyku kalitesine yardımcı birçok ürün geliştirilmiş ve piyasaya sunulmuştur. İçeriğin devamında, uykuya kalitesini artıran ve teknolojinin ulaştığı son noktalardan biri olan ağırlıklı battaniye ve ürünün bilimselliği hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Ağırlıklı Battaniye Nedir?

Ağırlıklı battaniye, hemen herkesin çocukluğundan aşina olduğu “babaanne yorganı”ndan esinlenerek çeşitli bulgular ve deneyler sonucu üretilmiş bir üründür. Kişi üzerinde yarattığı ağırlık hissi ile babaanne yorganı ile benzerlik gösteren ağırlıklı battaniye, babaanne yorganından farklı olarak cam kürecikli yapısının getirdiği etki ile uykuya ekstra yardımcı özellik taşıdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre, ağırlıklı yorganın sadece uykuya dalmakta zorlanan kişilere değil; otizm, demans, hiperaktivite, parkinson gibi uykuya engel olan hastalıkların da etkilerini azaltmak için kullanılabileceği kanıtlanmıştır. Ağırlıklı battaniye kişinin ağırlığına ve cinsiyetine göre seçilebilmektedir. Bunun yanında tek kişilik, çift kişilik ve çocuklar için çeşitleri bulunmaktadır.

Ağırlıklı Battaniyenin Hormonlara Etkisi

Ağırlıklı Battaniye Oksitosin Hormonu ile Uykuyu Kolaylaştırıyor

Ağırlıklı battaniyenin en önemli özelliklerinden biri, birçok fizyolojik ve psikolojik olayda önemli bir göreve sahip olan oksitosin hormonunu uyarıyor olmasıdır. Vücudun uyku düzenine geçme sürecinde salgılanması gereken oksitosin hormonu; stres, anksiyete ve uykusuzluk getiren diğer faktörleri ortadan kaldırma yetisine sahiptir. Ağırlıklı yorgan ile birlikte salgılanan oksitosin hormonu anlık olarak uykuya dalma sürecinize olumlu etki ederken, uzun vadede ise doğum, emzirme, cinsel yaşam, sosyal bağlanma gibi birçok konuda hayatınıza olumlu etkiler sağlayabilir.

Ağırlıklı Battaniye Uyku Kalitesini ve Serotonin Seviyesini Arttırıyor

Ağırlıklı battaniyenin kullanımı ile birlikte salgılanan oksitosin, vücutta önemli sinir sinir sistemlerinden biri olan parasempatik sinir sisteminin açılmasını sağlıyor. Bu sayede karşıt hormon olan kortizol hormon seviyesi azalıyor ve beraberinde stres seviyesinde de azalma gözlemleniyor. Parasempatik sinir sisteminin açılması ile birlikte faaliyet gösteren bir diğer hormon ise mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonu oluyor. Serotonin hormonunun salgılanması ile huzurlu bir uyku deneyimi ile tanışan kişinin vücudunda ciddi bir melatonin gözlemleniyor. Bu durum da kişinin sabahları daha zinde ve mutlu uyanmasına neden oluyor.

Ağırlıklı Battaniye Bunu Nasıl Sağlıyor?

Ağırlıklı battaniye “Deep Touch Simulation” (derin bası simülasyonu) etkisine sahiptir. Bu sayede vücutta oluşturduğu derin bası, halk dilinde sarılma hissi yaratarak kişinin rahatlamasını sağlar. Ağır yorgan, oluşturduğu etki ile derinin altında bulunan hipodermis tabakasında bulunan basınç algılayıcı dokuyu aktifleştirerek uykuya yardımcı hormonları uyandırır.

Ağırlıklı Battaniyenin Bilimsel Faydaları

Ağırlıklı battaniyenin uykuya olan etkisi yaşam kalitenizi de yakından etkiler. Ağırlıklı battaniyenin size sunduğu faydaları aşağıda belirtilen maddeler ile sıralayabiliriz.

  • Uykuya Dalma Süreniz Kısalır: Ağırlıklı battaniye sayesinde dakikalar içinde uykuya dalabilirsiniz. Ağırlıklı battaniye melatonin hormonunun üretimini destekler ve böyleyece uykuya geçiş süreniz hız kazanır.
  • Kesintisiz Bir REM Uykusu Sağlar: Ağırlıklı battaniye ile salgılanan melatonin hormonu, uyku deneyiminizin verimini artırır. Kaliteli ve deliksiz bir REM uykusu deneyimlemenizi sağlar.
  • Zinde Bir Güne Başlarsınız: Kaliteli uyku deneyiminiz sayesinde güne dinlenmi uyanırsınız ve günlük yaşantınızda çok daha verimli ve mental sağlığınız yüksek olursunuz.
  • Odak ve Konsantrasyonunuz Artar: Uykunuzun iyileşmesi ile odak problemleriniz de ortadan kalkar. Günlük işleriniz daha verimli ve hızlı ilerler.
  • Hastalıkların Getirdiği Olumsuz Etkiler Azalır: Anksiyete, hiperaktivite, down sendromu, insomnia, huzursuz bacak sendromu ve duyusal işleme bozukluğu gibi hastalıkların olumsuz ve uykuya olan etkilerini azaltır.

Ağırlıklı Battaniyenin Bilimsel Kanıtları

1999 yılında yapılan bilimsel çalışmalar nezdinde Amerikalı terapistler tarafından “duyusal bütünleştirme” tedavisinde ağırlıklı battaniyelerden ilk kez çocuklar için faydalanıldı. Ağırlıklı battaniyenin geçmişine bakıldığında babaanne evlerinde kullanılan ağır yorganlardan, bebek kundaklarına kadar, derin bası etkisinin yıllardır kullanıldığını görebilirsiniz. Yıllardır kullanılan bu etki, yapılan çalışmalar ardından cam kürecik etkisi ile buluşturularak daha etkili hale getirildi. Ağırlıklı battaniye için yapılan araştırmalar sonucu, Amerikan Uyku Sağlığı Akademisi sözcüsü ve Güney Kaliforniya Üniversitesi klinik tıp doçenti Raj Dasgupta ağırlıklı battaniyenin her yaştan bireyde uyku sürecini kolaylaştıracağını söylemektedir.

Bunun yanında, İsveç Gothenburg Üniversitesi’nin de yaptığı çalışma ile desteklendiği üzere; ağırlıklı battaniye birçok hastalığın olumsuz etkilerine iyi gelmekte ve genel uyku kalitesini arttırarak yaşam standartlarını yükseltmektedir.

DTP uygulaması (Deep Touch Simulation) bilişsel beceriler ile kişilerin kaygısını yönetmek için uygulanır. Bunun yanında; gelişimsel bozukluklar, duyusal modülasyon bozuklukları veya psikolojik bozukluklar da klinik ortamlarında DTP ile tedavi edilebilir. Araştırmalara göre, ağırlıklı battaniyenin içerdiği derin bası simülasyonu özelliği; hastalık veya psikolojik sorunlar nedenli kaygı, ağrı ve huzursuzluktan yaşayan kişilerin yaşam kalitesini arttırabilir. Bunun yanında, yüksek Yüksek düzeyde anksiyete veya uyarılma problemi yaşayan kişiler için de DTP sakinleştirici veya odak arttırıcı görevi görür.

Ağırlıklı battaniye, kaygı ve uyku problemleri üzerinde oluşturduğu etkinin artması yönünde titizlikle tasarlanmıştır. İşlev bozukluğu ve cilt tahrişini önlemesi adına pürüzsüz pamuklu kumaş ile kaplanan ağırlıklı battaniye, ağırlıkları 0,5 veya 1.0 kg olması durumunda derin basınç simülasyonu sağlamaktadır.

İsveç Gothenburg Üniversitesi’nin Bulguları

Ağırlıklı battaniyeler üzerine araştırma yapan çok sayıda saygın kurumlardan biri de İsveç Gothenburg Üniversitesi. 2015 tarihli araştırmaya kronik uykusuzluk şikâyeti olan 20 ila 66 yaşları arasında 33 denek katıldı. Araştırma sonucunda kronik uyku problemi olan bu kişilerin ağırlıklı battaniye kullanımıyla birlikte uyku kalitelerinde fark edilir artış tespit edildi. Denekler ayrıca uyku sırasında daha az hareket ettiklerini, sakin ve huzurlu olduklarını belirttiler. Araştırmaya katılan bazı kişiler ise kaygılarında azalma olduğunu belirtti.

Araştırmanın sonuçlarının Journal of Sleep Medicine & Disorders Dergisi’nde yayımlanması dünya çapında ses getirdi. Bu araştırma ağırlıklı battaniyelerin bugün dünyada milyonlarca eve girmesinde önemli rol oynadı.
İsveç Gothenburg Üniversitesi’ne ait araştırmanın tamamı için tıklayın:>>>

Ağırlıklı Battaniyenin Tedavi Edici Etkisi ve Güvenliği

Ağırlıklı battaniyeler üzerine saygın bilim insanlarınca yapılan bir diğer çalışma ise ABD’nin en köklü çocuk ve aile terapi merkezlerinden Cutchins Programs’in (kuruluş 1975) yöneticisi ve İş Terapisi Uzmanı Tina Champagne önderliğinde yapıldı. 2014 tarihli araştırmada ağırlıklı battaniyelerin son derece güvenli olduğu ve 5 dakikalık sürelerde dahi çok sayıda katılımcının stres seviyesini azaltabildiği keşfedildi.
Cutchins Programs’a ait araştırmanın tamamı için tıklayın:>>>

Diğer Bilimsel Kanıtlar;

● https://research.aota.org/ajot/article-abstract/41/6/366/1805/The-Effects-of-Deep-Pressure-Touch-on-Anxiety

● https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S209549642030131X

Sinada Home ile Büyüyen Mucize

Uyku ve hayat kalitesini yükseltmek amacıyla yola çıkan ve bu doğrultuda ağırlıklı battaniye üretimine devam eden Sinada Home Ağırlıklı Battaniye, yeni teknolojiler ışığında hayatı kolaylaştırmayı amaçlayan Nartek Limited şirketi bünyesine aittir. Aylar süren Ar-Ge çalışmaları ile uykuya en etkili şekilde üretilen ağırlıklı battaniye, birçok faydası ile hayatınızı kolaylaştırmaktadır.

Ağırlıklı battaniyeler, büyükannelerin mışıl mışıl uyutan battaniyelerinin yeni teknolojilerle işlenmiş ve modern hayata adapte edilmiş halidir. Kolay saklanır, kolay temizlenir ve kolay taşınırlar. Eğer çocuğunuz ya da siz, özellikle kaygı kaynaklı uykuya dalma sorunu yaşıyorsanız veya uyku kalitenizden şikâyetçiyseniz, büyükanne battaniyelerinin modern yorumu olan Sinada Home ağırlıklı battaniye size de destek olabilir.

 

*Ağırlıklı battaniye, bilimsel açıdan onaylanmış ve Sinada Home tarafından patenti alınmış bir üründür.

Hekim ve Doğal Tıp Uzmanı Raporu

 

Ağırlıklı Battaniye İçin Uygun Ağırlık Nasıl Seçilir?

Çocuklar ve Yetişkinlere Özel Ağırlıklı Battaniye Seçimleri

Ağırlıklı battaniye seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli faktör, kişinin hareketlerini kısıtlayıcı bir ağırlığa sahip olmaması gerektiğidir. Seçilen ağırlıklı battaniye, vücut ağırlığınız ve diğer faktörlerinize uygun olduğunda, cam kürecikler vücut üzerinde eşit bir dağılım ile ağırlık sağlar. Ağırlıklı battaniye ortalama vücut ağırlığınızın %7-12’si kadar ağır olacak şekilde seçilmelidir. Sinada Home ağırlıklı battaniye; kişinin boyuna, kilosuna ve yaşına göre seçilebilmektedir. Aynı zamanda çocuklar için, yetişkinler için ve çift kişilik ağırlıklı battaniye seçenekleri de mevcuttur.

Yapılan deneylerde Ağırlıklı Battaniyenin Ağırlığı = Vücut Ağırlığınız × %10 – 0,5 kg şeklinde hesaplanmıştır. Yani ağırlıklı battaniyenin ağırlığı kullanıcılar için yükleme, vücut ağırlıklarının yaklaşık %10’u kadar olmalıdır.

Sinada Home Ağırlıklı Battaniye Yorumları

     

İçeriğin tamamından anlaşılacağı üzere ağırlıklı battaniye, bilimselliği ve faydaları uzmanlarca kanıtlanmış bir üründür. Ağırlıklı battaniye konforunu deneyimlemek isteyen kişiler, Sinada Home üzerinden ürünü satın alabilirler.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla