D vitamini tüberkülozda iyileşme sürecini hızlandırıyor!

16 Nisan 2011   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: Verem, Vitaminler Print

Barts ve Londra Tıp Hekimliği Fakültesi araştırmacılarının yaptığı yeni bir çalışmaya göre, D vitamini tüberküloz (TB) sonrasında verilen antibiyotik tedavisinin başarısını arttırıyor. D vitaminin immün yanıt üzerindeki etkisine yeni bir soluk getiren çalışmada 146 ilaca duyarlı verem hastası incelendi. Katılımcılar günde dört kere oral yoldan 2.5 mg D vitamini veya plaseboya randomize edildi. Lancet’te yayımlanan çalışmanın sonuçları ümit verici. Londra Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri Merkezi araştırmacılarından Dr. Adrian Martineau tarafından yürütülen ve İngiliz Akciğer Vakfı tarafından finansal destek sağlanan bu çalışmada, Londra’da 10 Ulusal Sağlık Merkezi’nden 146 ilaca duyarlı TB hastası incelendi.

Katılımcılar günde dört kere oral yoldan 2.5 mg D vitamini veya plaseboya randomize edildi. Hastalara standart antibiyotik tedavisi de verildi. TB’nin akciğerlerden ortalama temizlenme süresi, yalnızca standart tedavi verilen hastalar için 6 hafta; D vitamini takviyesi yapılan hastalar için 5 haftaydı. Bu fark istatistiksel açıdan anlamlı olmamakla birlikte, özel bir D vitamini reseptörü olan hastalar, diğerlerlerine kıyasla, D vitaminine daha fazla yanıt verdi ve bu hastalarda TB bakterisi daha hızlı temizlendi.

Verem nedir, neden olur? Tüberküloz belirtileri, tedavisi ve aşısı

Çalışmanın başlangıcında 126 hastanın 122’sinin (%97) D vitamini düzeyleri normalin altındaydı. D vitamini eksikliği TB hastalarında sıkça karşılaşılan bir durum olup, İngiltere’de güneş ışığından az yararlandıkları veya D vitamininden fakir bir beslenme tarzını benimsedikleri için görülür. Ancak, nedeni henüz bilinmeyen bir şekilde, TB D vitamini eksikliğine de neden olabilmektedir.

D vitamininin kemikler üzerindeki etkisi çok iyi biliniyor. Raşitizm ve osteomalasi gibi rahatsızlıkları önlüyor; aynı zamanda immün sistem üzerinde de önemli etkileri bulunuyor.  Daha önce yapılan klinik çalışmalarda Tb tedavisinde antibiyotik tedavisinden birkaç gün

Çalışmada özel bir D vitamini reseptörü olan hastalar, D vitaminine daha iyi yanıt verebiliyordu. Bu da D vitamininin immün yanıtı nasıl etkilediğini açıklıyordu. İngiliz Akciğer Vakfı Araştırma Müdürü Ian Jarrold, bu çalışmanın TB’de antibiyotik tedavisinin hızlandırılmasında D vitaminin önemli bir rolü olduğunu gösterdiğini ifade etti. Tedavi süreci henüz oldukça uzun ve maliyetli olsa da, ileride yapılacak araştırmalar sayesinde daha iyi sonuçların elde edileceğine inanılıyor.

KAYNAK:Queen Mary, University of London (2011, January 6). Adrian R Martineau et al. High-dose vitamin D3 during intensive-phase antimicrobial treatment of pulmonary tuberculosis: a double-blind randomised controlled trial. The Lancet, January 6, 2011 DOI: 10.1016/S0140-6736(10)618892

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla