Baş Dönmesi (Vertigo) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Tarih: 29 Nisan 2021

Saat: 20:30

Süre: 40 dakikaMedikal Akademi Güncel Sağlık söyleşimizin bu haftaki bölümünde ”Baş Dönmesi (Vertigo) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi ” konusunda Uluslararası Vestibüler Derneği Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya‘nın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki etkinliklerden haberdar olabilirsiniz. 

Toplantımızda ele alınan bazı başlıklar:

 1. Denge sisteminin anatomisi hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Denge sisteminin merkezi neresidir? Kulaktaki denge merkezi nasıl çalışır? Kulaktan kaynaklanan denge problemleri nelerdir?
 2. Baş dönmesi ya da bir diğer deyimle vertigo hakkında bilgi verir misiniz, bir hastalık mıdır? Baş dönmesi yakınması olan kişi bu durumu nasıl algılar? Her baş dönmesi vertigo anlamına mı gelir?
 3. Son dönemde çok sık duyduğumuz vertigonun toplum sağlığı açısından öneminden bahseder misiniz? Hangi yaş aralığında sık görülür? Görülme sıklığı cinsiyete göre değişir mi?
 4. Vertigo çocuklarda da görülür mü? Aileler nelere dikkat etmeli? Çocukta araç tutması, bulantı, kusma varsa vertigo akla gelmeli midir?
 5. Baş dönmesi ortaya çıkınca hastalar KBB ve nöroloji kliniklerine başvuruyorlar ama baş dönmesi denilince, akla ilk önce beyin hastalıkları geliyor ve genellikle tanı koymak için MR çekiliyor. Baş dönmesi sorunu yaşayan kişiye ilk muayeneyi hangi branş yapmalı, hastalar öncelikli olarak nereye başvurmalı?
 6. Baş dönmesinin nedenleri nasıl sınıflandırılır? Baş dönmesinin iç kulaktan mı yoksa beyinden kaynaklanan rahatsızlıklar sonucu mu meydana geldiği nasıl ayırt edilir?
 7. En sık görülen periferik vertigo nedenleri hakkında bilgi verir misiniz?
 8. Halk arasında kristal oynaması olarak bilinen pozisyonel vertigo nedir ve nasıl meydana gelir? Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar mı? Yaşlı popülasyon dışındaki diğer yaş gruplarında görülme nedenleri farklı sebeplerden kaynaklanabilir mi?
 9. Pozisyonel vertigo belirti ve bulguları hakkında bilgi verir misiniz, hastalığın karakteristiği hangi özelliklerle belirlenebilir? Hastalar en çok hangi yakınmalarla doktora başvururlar, en belirgin göstergesi nedir?
 10. Pozisyonel vertigo tanısı nasıl konulur? Tanı koymada yardımcı testler var mı? Hastanın öyküsü tanı koymada nasıl bir önem taşıyor? Baş dönmesinde semptomların tarifi hastalar açısından zor olabiliyor mu?
 11. Tanı koymada kullanılan pozisyonel testler var mı? Dix-Hallpike manevrası ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?
 12. Vertigo, hem acil servis hem de diğer polikliniklere en sık başvuru nedenlerinden biri. Hekimler vertigoyu yeterince iyi tanıyor mu? Vertigo şikayeti ile başvuran hastanın değerlendirilmesinde dikkat edilecek en önemli nokta nedir?
 13. Vertigoyu tetikleyen faktörler hakkında neler söyleyebilirsiniz? Vertigo atakları sırasında neler yapılmalıdır?
 14. Pozisyonel vertigo nasıl tedavi edilir? Medikal tedavinin iyileştirici etkisi var mıdır? Uygulanan pozisyon manevraları kesin sonuç verir mi, en sık kullanılan manevra hangisidir? Tamamen tedavi edilmesi mümkün müdür? Tekrarlama riski var mı?
 15. Tedavide pozisyonel vertigo için geliştirilen fizik tedavi protokolleri var mı? Vestibüler rehabilitasyon yöntemleri uygulanır mı? Vestibüler rehabilitasyon kimlere uygulanır?
 16. Yaşlı bireylerdeki vertigo tedavi edilmezse ne gibi sorunlara yol açabilir? Yaşlıların denge sorunlarından dolayı düşüp, sakatlanmaması için ne gibi önlemler almasını önerirsiniz?
 17. Pandemi stresi vertigoyu tetikledi mi? Bu dönemde hastaneye gitmek istemeyen hastalara uzaktan müdahale edilebilir mi?
 18. Vertigonun sebep olduğu yaşam kalitesindeki düşüşün psikolojik etkileri nelerdir?
 19. Hastalığın tekrarlamaması için önerileriniz nelerdir? Vermek istediğiniz mesajlar var mı? Son değerlendirmelerinizi alabilir miyim?
 20. İzleyici soruları…

Vertigo nedir? Neden olur? Vertigonun belirtileri ve tedavisi

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Esma Özakın
Esma Özakın
3 yıl önce

Ellerinize sağlık

Araç çubuğuna atla