En sık Görülen Tiroid Bezi Hastalıkları, Nedenleri ve Tedavisi

Tarih: 22 Ocak 2022

Saat: 19:00

Süre: 40 dakikaGüncel Sağlık söyleşimizin bu haftaki oturumunda ‘En sık Görülen Tiroid Bezi Hastalıkları, Nedenleri ve Tedavisi’ konusunda A.Ü. Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi & Türkiye Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Rıfat Emral, ile konuştuk. Oturumun moderatörlüğünü Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya yaptı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki webinar ve canlı yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Tiroid belirtileri nelerdir? Tiroit hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Söyleşimizde konuşulan bazı konu başlıkları:

 1. Bazal Metabolizma’nın ana belirleyicisi olarak da tanımlanan tiroid bezi vücudumuzun neresinde bulunur? Bu bezin salgıladığı hormonlar ve bunların etkileri ile ilgili bilgi verir misiniz?
 2. Tiroid bezi hastalıkları ve iyot eksikliği ilişkisini nedir? İyot eksikliği tiroid hastalıklarını tetikler mi? Bir kişinin günlük iyot ihtiyacı ne kadardır?
 3. Tiroid ve guatr sıklıkla birbirine karıştırılıyor. Tiroid ve guatr aynı şey midir? Guatra neden olan faktörler ve hastalık belirtileri nelerdir?
 4. Tiroid bezi az çalışınca veya çok çalışınca hangi hastalıklar ortaya çıkar?
 5. Halk arasında zehirli guatr olarak bilinen hipertiroidi hakkında bilgi verir misiniz? Semptomları arasında neler yer alıyor? Bu hastalığın nedenleri, tanısı ve başlıca tedavi yöntemleri için neler söyleyebilirsiniz? Hipertiroidi tedavi edilmezse ne gibi sonuçlara yol açabilir?
 6. Hipotiroidi ne anlama gelir, tanımlar mısınız? Metabolik olarak nasıl bir özellik gösterir? En belirgin şikayetler nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Hipotiroidi hastaları ömür boyu ilaç kullanmak zorunda mıdır? Tedavi takibi nasıl yapılmalıdır, hastaların belli sıklıklarla hekimlerine başvurup tetkik yaptırmaları gerekir mi?
 7. Otoimmun tiroid hastalıkları nelerdir? Ülkemizde en sık adı duyulan Hashimato tiroidinin nedenleri ve hastalığın gelişimini tetikleyen risk faktörleri hakkında bilgi verir misiniz? Kimlerde daha sık görülür? Hashimoto tiroiditine özgü belirti ve bulgular nelerdir? Tanı ve tedavisinde hangi yöntemler kullanılmaktadır?
 8. Hipertiroidinin en sık sebebi olarak bilinen Graves hastalığı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Hastalığa özgü, Graves’i ayırt edecek karakteristik bulgular var mıdır? Graves oftalmopatisinden bahseder misiniz? Tedavi seçenekleri nelerdir?
 9. Tiroid nodüllerinin önemini açıklar mısınız? Tiroid nodülü tespit edilince insanlar genellikle kanser ile özdeşleştiriyor ve panikliyor. Hangi tiroid nodüllerinin kanser içerme riski daha fazladır?
 10. Kaç santim boyutundaki nodüllere iğne biyopsisi yapmak gerekir? Hangi tiroid nodülleri ameliyat edilmelidir?
 11. Tiroid bezinden köken alan kanserler hakkında bilgi verir misiniz, nasıl sınıflandırılır? Tiroid kanseri teşhisi konulan hastalarda tedavi süreci nasıldır, hangi yöntemler uygulanır? Tiroid kanseri tedavisinde başarı oranı nedir? Ameliyat sonrasında hasta normal yaşamına ne kadar sürede geri dönebilir? Tekrarlama riski var mıdır?
 12. Tiroid hastaları günlük yaşamlarında, beslenme alışkanlıklarında nelere dikkat etmelidir? Hangi besin gruplarını düzenli olarak tüketmeli, hangi gıdalardan kaçınmalıdır? Önerilerinizi ve son değerlendirmenizi alabilir miyim?
 13. İzleyici soruları…

Guatr nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla