Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Tarih: 03 Şubat 2022

Saat: 20:00

Süre: 40 dakikaGüncel Sağlık söyleşimizin bu haftaki oturumunda ‘Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedir? Nedenleri ve Tedavisi’ konusunu Türk Toraks Derneği KOAH Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Polatlı ile konuştuk. Oturumun moderatörlüğünü Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya yaptı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki webinar ve canlı yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

KOAH nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Söyleşimizde konuşulan bazı konu başlıkları:

 1. KOAH, hem yaşam kalitesini hem de yaşam süresini etkilemesi nedeniyle çok önemli bir hastalık. Öncelikle Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığı nedir, tanımlar mısınız? KOAH’ta akciğerler ve havayollarında ne gibi değişiklikler olur?
 2. Her yıl kaç kişi KOAH nedeniyle hayatını kaybediyor, tehlikeli bir hastalık mıdır? Toplum KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip mi? Türkiye’de hastaların ne kadarı hastalıklarının farkında ve doğru tanı alıyor?
 3. KOAH gelişiminin en önemli nedeni nedir? Kişisel ve çevresel risk faktörleri hakkında bilgi verir misiniz? Hiçbir çevresel risk faktörü olmasa dahi genetik zeminde bu hastalık gelişebilir mi?
 4. KOAH’ın vücudumuzdaki pek çok sistemi etkileyen bir hastalık olduğunu göz önünde bulundurursak, KOAH’a eşlik eden başka hastalıklar var mıdır?
 5. Hastalığın evreleri var mı? KOAH erken evrede belirti verir mi? KOAH’lı hastaları hekime götüren en önemli şikayetler, yakınmaların en önde gelenleri nelerdir?
 6. KOAH hastalığının tanısı konulup, tedavi başlanmaz ise hastalık nasıl bir seyir gösterir? Risk faktörlerinden uzaklaşılmadığı takdirde hastalığın seyri nasıl ilerler?
 7. KOAH’ta erken tanının önemini açıklar mısınız? Doğru tanı konulmasında yaşanan sorunlar var mı? Tanıda kullanılan solunum fonksiyon testinin kesinliği nedir?
 8. KOAH’ta tedavi yaklaşımları nelerdir? Hastalığın derecesi ve eşlik eden hastalıklar tedavi planı yapılırken göz önünde bulundurulur mu? Tedavideki temel amaçlarla ilgili bilgi verir misiniz? Hastanın tedaviye uyumunun önemi nedir?
 9. Tedavide kullanılan ilaçlar ve bunların etkileri hakkında bilgi verir misiniz? İnhaler cihaz kullanımı ile ilgili sorunlar tedavi başarısını etkiler mi? Tedavi sonucunda tam bir iyileşme sağlanabilir mi?
 10. KOAH’ta ilaç dışı tedaviler nelerdir? Solunum rehabilitasyon programı, fiziksel aktivitenin tedavideki yeri hakkında neler söylemek istersiniz? Rehabilitasyon programına katılma şansı olmayan hastalar neler yapabilir?
 11. Covid-19 pandemisi KOAH’lı hastaları nasıl etkiledi? KOAH’ı olan hastalar koronavirüs açısından risk grubunda yer alır mı?
 12. KOAH’lı hastalar Covid-19’a karşı korunmada ne gibi önlemler alabilirler? Covid-19 aşısı olmalarını öneriyor musunuz?
 13. KOAH’lı hastalarda alevlenmeler-ataklar ne sıklıkta görülür? Alevlenmelere neden olan en önemli faktörler nelerdir? KOAH alevlenmelerinden korunmak için genel önlemler hakkında bilgi verir misiniz? Hastalar grip ve zatürre aşısı yaptırmalı mıdır?
 14. KOAH ile kaliteli bir yaşam sürmek mümkün mü? Hastalara yaşamlarını en iyi şekilde sürdürülebilmeleri ve süreci doğru bir şekilde yönetmeleri için ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz? Son değerlendirmelerinizi alabilir miyim?
 15. İzleyici soruları…

KOAH neden olur ve alevlenmesi nasıl önlenebilir? Hastalara öneriler

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla