Yabancı uyruklu doktorlar artık kamuda da çalışabilecek

Kategori: Hukuk / Mevzuat Print

m-muezzinoglu-genisTürkiye’de yaklaşık 500 yabancı uyruklu doktorun çalıştığını belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, diploması ve uzmanlığı, YÖK tarafından onaylanmış yabancı uyruklu doktorların kamuda da çalıştırılacağını söyledi.

Türkiye’de bulunan yabancı doktorların özel sektörde çalışabildiğini hatırlatan Bakan Müezzinoğlu, bu doktorların artık kamu hastanelerinde de çalışabileceğini söyledi. Yabancı istihdamı ile ilgili kanun tasarısının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olduğunu aktaran Bakan, “Tasarı, Ocak ayında genel kurula gelir ve onaylanırsa, diploması ve uzmanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu tarafından onaylanmış yabancı uyrukluları kamuda çalıştırabileceğiz. Sağlık turizmi ve şehir hastaneleri açısından bizim için önemlidir” dedi.

Türkiye’de sağlık açısından yaşanan gelişmelerin dünyaya örnek olduğunu belirten Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Sağlıktaki teknolojileri dünyanın hangi noktasında ne varsa bunları bu ülkeye ve bu ülke insanına kazandırıyoruz, kazandırmak gibi bir sorumluluğumuz var. Özellikle gece uçuşlu ambulans helikopterlerimizi devreye sokacağız. Gün doğumundan gün batımına kadar olan süreçte hasta doğru adrese acil şekilde taşınabiliyordu ama hava karardıktan sonra kara ambulanslarıyla en yakın hastaneye götürülüyordu. Hasta için ihtiyaç olan ileri bir merkez ise sabahı bekliyorduk. Şimdi artık en doğru adrese gece de götüreceğiz inşallah. Bu 2015’te vatandaşımıza dokunan, onları bire bir ilgilendiren konudur.” (NTV)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla