Yüksek D vitamini düzeyi, kansere karşı hayatta kalma şansını arttırıyor

19 Temmuz 2015   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Kanser, Onkoloji, Vitaminler Print

Vitamin-D-kanserD vitamini düzeyi ile kanserden korunma ve kanser tedavisindeki başarı oranları arasındaki ilişkiyle ilgili bilimsel araştırmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Dana-Ferber Kanser Enstitüsü araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre; kemoterapi ve ilaç tedavisi öncesinde kanlarında yüksek miktarda D vitamini bulunan metastatik kolorektal kanserli hastalar, vitamin seviyesi daha düşük olanlara göre, daha uzun süre hayatta kaldılar. Çalışmanın bulguları, San Francisco’da yapılan ASCO-2015 Gastrointestinal Kanserler Sempozyumu’nda sunuldu.

Araştırma, kemoterapi ile biyolojik tedavilerin uygulandığı 3. Evre aşamasında kayıtlı1000 den fazla metastatik kolorektal kanserli hastadan alınan verilere dayandırıldı ve D vitamininin ününe, potansiyel kanser önleyici madde tanımını da ekledi.

D vitamini neye yarar, hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Çalışmada, düşük hastaların ay bazında 24.5 aylık ortalama hayatta kalma oranına nazaran, kanlarındaki D vitamini düzeyi yüksek hastalar ortalama 32.6 ay hayatta kaldı.

kimmie-ngDana Farber’da Medikal Onkolog olarak çalışan ve araştırmanın baş yazarı olan Dr. Kimmie Ng, elde ettikleri bulgularla ilgili şu saptamayı yaptı: “Bu çalışma, metastatik kolorektal kanser hastaları ve D vitamini ile alakalı yapılmış en büyük çalışmadır. Yeterli düzeyde D vitamini sürekliliğinin potansiyel faydaları, hastaların yaşam sürelerini geliştirmeyi destekler niteliktedir.”

D vitamini kanser tedavisini olumlu etkiliyor

Çalışmada; araştırmacılar, yeni teşhis edilmişler için 3 farklı ilaç kombinasyonlu 3. Evre araştırmasına dahil olmuş, ileri evre kolorektal kanserli 1043 hastada 25-hidroksivitamin D’nin kan seviyelerini ölçtü. Hasta D vitamini düzeyleri, yüksek gruplarda ortalama 27.5ng / ml, en düşük grupta ortalama 8 nanogram / mililitre (ng / mL) arasında değişmektedir.Tüm hastalarda ortalama seviyesi 17.2 ng / ml idi. Endokrin Derneği’nin Güncel uygulama kılavuzları, kandaki değerin 20 ng / ml dan az olmasını D vitamini eksikliği olarak tanımlar.

D vitamini ve kanser arasındaki ilişki daha fazla araştırılmalı

Araştırmacılar hastaları D vitamini düzeylerine göre beş gruba ayırdı. Ortalama olarak, kanlarında en yüksek düzeyde D vitamini olanlar en düşük olanlara nazaran yüzde 33 (32.6 ay vs 24.5 ay) daha uzun süre hayatta kaldı.

D Vitamini takviyesi meme kanseri tedavisinde sağ-kalımı arttırıyor!

Yüksek D vitamini seviyeleri de hastalığın ilerleme süresinin uzamasıyla (12.2 ay vs 10.1 ay) ilişkili bulundu. Yüksek D vitamini düzeyi sağlıklı bir hayat tarzının yansıması (iyi beslenme, dış mekanda yapılan fiziksel aktivitelerin çokluğu) olabileceğinden, araştırmacılar diyet, obezite, fiziksel aktiflik seviyesi gibi faktörleri de kontrol ettiler. O zaman bile, yüksek D vitamini düzeyleri ve uzatılmış yaşam süreleri arasındaki ilişki oldukça belirgindi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla