Hipertansiyon hastaları, nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli?

5 Ocak 2016   |    12 Kasım 2022    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Hipertansiyon Print

Yüksek tansiyon Türkiye’de her üç kişiden birini etkiliyor. Tansiyon hastaların nasıl beslenmesi gerektiği konusunda bilgi veren Doç. Dr. İsmet Tamer, şu bilgileri verdi: “Kan basıncınızı dengelemek istiyorsanız tuzdan, alkolden, sigaradan uzak durun, karbonhidrat yerine protein ve potasyumdan zengin gıdalar tüketin, Omega3 takviyesi alın. Kan basıncı yüksekliği yani hipertansiyon, halk arasında bilinen adıyla yüksek tansiyon, böbreklerimizi, kalp ve beyin damarlarımızı etkileyebilen; doğru şekilde tedavi edilmezse kalp yetersizliği, kalp ve beyin damarlarında tıkanma, felç ve kalp krizi gibi ciddi sonuçlara yol açabilen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çalışmalar, ülkemizde yetişkinler arasında neredeyse her üç kişiden birinin yüksek tansiyon hastalığı ile karşı karşıya olduğunu yine halk arasındaki deyimle bu kişilerin tansiyonunun 14’e 9’un üzerinde olduğunu göstermektedir.

Tansiyon hastaları, yağlı gıdalardan vazgeçin

Uluslararası pek çok araştırma sonucuna göre büyük tansiyon için 120 mmHg, küçük tansiyon için ise 80 mmHg seviyelerinin kan basıncı için ideal değerler olduğunu söyleyen Doç. Dr. İsmet Tamer, “Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı, yüksek tansiyon gelişme riskini düşürürken, zaten yüksek olan kan basıncını da düşürücü etkiye sahiptir. Diyetinizde kolesterol oranı yüksek yağlı gıdaları ve doymuş yağlardan zengin besinleri azaltıp, taze sebze, meyve ve az yağlı günlük süt ve süt ürünlerine yer vermek bile tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir” dedi.

Hipertansiyon hastaları nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli?

Hipertansiyonun bu kadar yaygın olmasının nedeni aşırı tuz tüketimi

Diyetimizdeki tuz miktarı arttıkça kan basıncının da yükseldiğinin bilinen bir gerçek olduğunu belirten Doç. Dr. İsmet Tamer; “Yetişkin bir insanın günlük tuz ihtiyacı yaklaşık olarak 6 gr yani bir çay kaşığı kadardır. Bunun büyük bir kısmını zaten gün boyunca yediğimiz içtiğimiz gıdalardan aldığımızı düşünürsek, sofrada yediklerimize ayrıca tuz ekmemize gerek olmadığını, hatta günlük 6 gr’dan fazla tuz almakla kendimizi kalp ve damar sağlığımız açısından ciddi bir risk altına sürüklediğimizi söyleyebiliriz. Elliden fazla geniş kapsamlı uluslararası çalışmadan yapılan güncel bir analizde günlük tüketilen tuzun azaltılması ile kan basıncında önemli düşüşler elde edildiği görülmüştür” diye konuştu.

Potasyumdan zengin gıdalar kan basıncını düşürmeye yardımcı

Potasyumdan zengin besinleri tüketmek hem normal hem de yüksek tansiyon hastası bireylerde kan basıncını düşürücü önemli bir etkiye sahip. Potasyumun yanında magnezyum ve lifli gıdaları tüketerek bu etki güçlendirilebilir. Potasyum, magnezyum ve lif açısından oldukça zengin muz, elma, kayısı, havuç, üzüm, şeftali ve mango gibi meyvelerin yanı sıra patates, domates, yağsız ton balığı ve az yağlı yoğurt yiyin.

Tansiyon hastaları, alkol ve sigaradan uzak durun

Fazlaca alkol tüketmek sadece karaciğer, beyin ya da kalbi etkilemekle kalmaz, tansiyonda yükselmelere de neden olabilir. Sigara alışkanlığı da bilindiği üzere kan basıncını doğrudan olumsuz etkileyen çok önemli diğer bir faktördür. Bu yüzden kan basıncınızın dengede kalması için alkol ve sigaradan uzak durmak büyük önem taşıyor.

Hipertansiyon nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tansiyon hastaları, karbonhidrat yerine proteinden zengin gıdalar tüketin

Journal of Hypertension dergisinde 2000’li yılların başında yayınlanan bir meta-analiz, o dönemde yapılan küçük çaplı çok sayıda araştırmanın sonucunda sıklıkla balık yağı diye adlandırılan omega-3 takviyesinin yüksek dozda alındığında kan basıncını düşürücü etkisi olduğunu ortaya koymuştu. INTERMAP gibi bazı çalışmalarda bitkisel kaynaklı proteinden zengin beslenme ile tansiyonda düşüşler elde edilebileceği saptanmıştır. Benzer şekilde Çin’de yapılan geniş kapsamlı bir klinik çalışmada, karbonhidratın azaltılıp proteinin artırıldığı diyetlerde kan basıncının düştüğü gözlemlenmiştir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla