Alerji, çocuklarda duyma kaybına neden oluyor

Kategori: Çocuk Sağlığı Print

Çocuğunuz zaman zaman sizi duymazdan geliyorsa, televizyonun sesini çok açıyor, yüksek sesle konuşuyorsa, söyleyeceğinizi ikiletiyorsa bunu dikkate almalısınız. Nedeni; duyma kaybına sebep olan alerji olabilir. Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu genelde annenin, yukarıda yazılan belirtileri görmezden geldiğini, çocuğun bilerek yaptığını düşündüğünü bu yüzden de önemsemediğini belirtiyor. Duyma kaybının erken dönemde fark edilerek tedavi edilmesinin önemine değinerek, erken teşhis için annenin sorumluluğunun büyük olduğunun altını çiziyor.

 

Burun Tıkanıklığı Duymayı Engelliyor
Prof. Dr. Nuhoğlu, çocuklarda orta kulağın ince bir kanal ile burun boşluğuna bağlandığını, gün içinde defalarca yutkunularak bu kanaldan orta kulağa hava girişi sağlandığını ve kulak boşluğunda sıvı birikmediği için seslerin rahatlıkla iletildiğini belirtiyor. Orta kulağa hava girişini sağlayan bu kanal tıkandığında, orta kulakta sıvı birikmeye başlıyor, kulak boşluğunun hava yerine sıvı ile dolmasıyla seslerin iletilmesi engelleniyor ve duyma kaybı başlıyor. Bu durum tedavi edilmezse başlangıçta geçici olan duyma kaybı zamanla kalıcı hale gelebiliyor.

Enfeksiyon mu? Alerji mi?

Prof. Dr. Nuhoğlu, çocuklarda duyma kaybına neden olan en önemli etkenlerin başında alerjik nezle ve alerjiye bağlı burun tıkanıklığı geldiğini belirtiyor. Alerjik nezlenin belirtisinin burun tıkanıklığı olduğunu, burnu tıkanan çocuğun ağızdan nefes alması sonucu sık sık soğuk algınlığına yakalandığını vurguluyor.

Alerji geniz Etini Büyütür!
Prof. Dr. Nuhoğlu alerjiye bağlı tekrarlayan enfeksiyonların bir süre sonra geniz etinde büyüme ile sonuçlandığını ve burun tıkanıklığının daha da belirgin hale geldiğini belirtiyor. Ailelerin burnu tıkalı olan çocuklarının geceleri sebepsiz yere terlemelerinden, ağzı açık, horlayarak ve gece huzursuz uyumalarından anlayabileceğini söylüyor. Geniz eti büyüdüğünde kulak ağrısı ve ateşle seyreden kulak iltihaplarının sıklaşmaya başladığını zaman zaman tıkandığını ve ileri durumlarda duyma kaybı yaşandığını sözlerine ekliyor. 
Alerjik maddeye karşı alınacak önlemlerle burun tıkanıklığı hafifliyor, tedavi süresince geniz etinin küçülmesi mümkün. Genel anestezi altında yapılması gereken bir operasyon alerji tedavisi ile önlenebiliyor. Alerjinin kesin çözümü dilaltı damla aşı tedavisi ile mümkün olmakta.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla