Ilko
Ilko

Apgar değerlendirmesi yapmayan çocuk uzmanı tazminata mahkum edildi

Yazan Dr. Erkin Göçmen

24 Mart, 2017  |   Kategori: Hukuk / Mevzuat, Üye Yazıları

Özel bir hastanede doğum yapan anne, çocuk hekimine, bebeğinin emme güçlüğü yaşadığını, sürekli ağladığını ve morarmaları olduğunu söyledi. Hekim anneye endişelenecek bir durum bulunmadığı söyledi. Anne ve bebek ertesi gün taburcu edildi. Ancak aynı gün içinde  bebek hayatını kaybetti. Otopsi raporunda hyalen membran hastalığı olduğu tespit edildi. Bunun üzerine aile özel hastane ve çocuk hekimi aleyhinde tazminat davası açtı. Yerel Mahkeme davayı reddetti. Ancak Yargıtay hekimin kusurlu olduğuna ve tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

Açılan tazminat davasında aile bebekte hyalen membran hastalığının belirtileri olduğu halde bu durumun hekim tarafından teşhis ve tedavisinde geç kalınmasından dolayı bebeğin vefat ettiği iddiasına dayandı. Davada hem maddi hem de  manevi tazminat talebinde bulunuldu.

Mahkeme: Uygun teşhis ve tedavi yöntemleri kullanmayan hekim kusurludur!

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısının talebi üzerine alınan Adli Tıp Kurumu raporunda  “yenidoğan bebeğin doğumdan sonra fizik muayenesinin yapılarak muayene bulgularının ve APGAR skorunun kaydedilmesi, bir doz K vit ve Hepatit aşısının ilk dozunun yapılarak taburcu edilmesinin rutin uygulama olduğu, gözlem kayıtlarında  muayene edilen yenidoğan bebeğin Apgar skorunun ve fizik muayene bulgularının yazılı olmaması, iyi emmediği ifade edilen ve otopsisinde mikroskopik incelemede hayalen membran hastalığı saptanan bebeğin tetkik edilmeden hastaneden taburcu edilmesinin eksiklik olduğu..” belirtildi.

Daha sonra tazminat mahkemesinin talebi üzerine Adli Tıp Kurulundan alınan bir diğer raporda ise önceki raporla hemen hemen aynı ifadelere yer verildi. Raporda şu hususlar ifade edildi: “bebeğin ölümünün hyalen membran hastalığı sonucu meydana geldiği, yeni doğan bebeğin doğumdan sonra fizik muayenesinin yapılarak muayene bulgularının Apgar skorunun kaydedilmesinin rutin uygulama olduğu, olayda bebeğin Apgar skorunun ve fizik muayene bulgularının kayıt edilmemesi, iyi emmediği ifade edilen ve otopsisinde mikroskopik incelemede hyalen membran hastalığı saptanan bebeğin tetkik edilmeden hastaneden taburcu edilmesinin eksiklik olduğu bu sebeple çocuk hekiminin  kusurlu olduğu bebeğin tedavisinin yapılması durumunda da yaşamasının kesin olmadığından kusurlu eylem ile ölüm arasında kesin bir illiyet bağı kurulamayacağı..” görüşü bildirildi.

Ameliyat sonrası hastasını iyi takip etmeyen hekime meslekten men cezası

Mahkeme, bu değerlendirmeler sonucunda ailenin tazminat talebini reddetmiştir. Uyuşmazlık temyiz üzerine Yüksek Mahkemenin önüne geldi.

Yüksek Mahkeme değerlendirmesinde ise çocuk hekimi tarafından bebeğin fizik muayene bulgularının ve Apgar skorunun belirlenip kayıt edilmediği, hastalığın belirtilerini gösteren bebeğin durumunun zamanında değerlendirilerek teşhis konulamadığı, bu nedenle zamanında tedaviye başlanmadığı, neticede doktorun kusurlu olduğu ve ailenin tazminat taleplerinin kabulüne karar verilmesi gerektiğine hükmetti.

click-iconİletişim için: bilgi@erkingocmen.av.tr

. Av. Erkin Göçmen’i Twitter’da takip etmek için tıklayın >

. Av. Erkin Göçmen’i Facebook’ta takip etmek için tıklayın >

İlgili Aramalar: hipertansiyon hastaları ne yemeli

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMLAR

avatar

Dr. Erkin Göçmen

Tıp Doktoru ve Hukukçu

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1993'te tamamlayan Dr. Göçmen, Sağlık Bakanlığı'na bağlı çeşitli kurumlarda görev yaptı. Aynı dönemde Türkiye ve Ortadoğu Kamu Yönetimi Enstitüsü'nde kamu yönetimi alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Bu süreçte 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladığı hukuk eğitimini 2004 yılında tamamladı. 2006'dan bu yana Ankara Barosu'nda serbest avukatlık yapmakta olan Dr. Göçmen aynı zamanda Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde yüksek lisans düzeyinde sağlık hukuku dersleri vermektedir. Kendisinin sağlık, tıp, akademi ve bilim hukuku alanında çok sayıda makalesi bulunmaktadır. İletişim: https://www.facebook.com/erkin.gocmen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Araç çubuğuna atla