Biogaia damla nedir, ne işe yarar? Kullanım şekli ve yan etkileri

15 Eylül 2022   |    19 Eylül 2022    |   Kategori: İlaçlar Print

Biogaia, bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilen, herhangi bir organik sebebi olmayan mide-bağırsak sistemi sorunlarında etkili probiyotik özellikte bir damladır. İçerdiği Lactobacillus reuteri bakterisi, bozulmuş barsak florasında dengeyi sağlayarak kolik ağrısı, kabızlık, ishal, gaz, karın ağrısı gibi sindirim sistemi bozukluklarının neden olduğu semptomları ve immün sistem bozukluklarını tedavi edebilir. Bilinen bir ilaç etkileşimi veya yan etkisi yoktur.

Biogaia damla nedir?

Biogaia, mide-bağırsak sistemi sorunlarında kullanılan damla formunda probiyotik bir takviyedir. Her 5 damla, 100 milyon aktif liyofilize Lactobacillus reuteri kültürü içerir. Lactobacillus reuteri, insan bağırsağında bolca bulunan probiyotik bir bakteridir. Ayrıca hayvanlar aleminde kemirgenler, domuzlar, koyunlar ve tavuklar dahil olmak üzere birçok farklı memelinin bağırsaklarından da izole edilir. Antimikrobiyal etkisinin yanında, bağışıklık sistemini destekleyici ve bağırsak bariyerini güçlendirici özelliktedir. (1)

Probiyotik nedir? Hangi besinlerde bulunur? Probiyotiklerin faydaları

Biogaia ne işe yarar?

Biogaia bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde fonksiyonel barsak hastalıklarının semptomlarının tedavisinde kullanılır. Fonksiyonel barsak hastalıkları, herhangi bir organik sebebi olmayan mide-barsak hastalıklarıdır. Takviyenin içerdiği Lactobacillus reuteri bakterisi, probiyotik etkisiyle bozulmuş barsak florasında dengeyi sağlar. Kolik ağrısı, kabızlık, ishal, gaz, karın ağrısı gibi sindirim sistemi bozukluklarının ve immün sistem bozukluklarının tedavisinde etkilidir.

Biogaia nasıl kullanılır?

  • Takviyeyi her zaman doktorunuzun önerdiği şekilde ve dozda kullanın.
  • Aç ya da tok karnına kullanabilirsiniz. Damlayı yiyecek veya içeceklerle karıştıracaksanız 40°C’tan daha sıcak olmasın ve karışımı bekletmeden kullanın.
  • Eğer bir dozu almayı unutursanız hatırlayınca alın. Sonrasında her zamanki şekilde devam edin. Unutulan dozu tamamlamak için çift doz almayın.
  • Biogaia’yı açıldıktan sonra 4 hafta kadar oda sıcaklığında tutabilirsiniz ancak sonrasında buzdolabında saklayın.

Biogaia kullanımı ve dozu

Takviye ağız yoluyla kullanılır. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayın. Ardından kaşığa, yiyecek veya içeceklere, emzirme sırasında meme ucuna ya da doğrudan ağıza 5 damla damlatın. Doktorunuz aksini belirtmedikçe önerilen doz her gün 5 damladır. Yenidoğanlara, bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere aynı doz uygulanır. Eğer ilacın etkisi size çok kuvvetli ya da hafif geldiyse doktorunuza danışın.

Biogaia doz aşımı

Biogaia’nın aşırı dozda kullanımının beklenen bir yan etkisi yoktur. Ancak siz yine de kullanmanız gerekenden fazla kullandıysanız doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

Biogaia ilaç etkileşimi

Biogaia’nın bilinen bir ilaç etkileşimi yoktur. Ancak siz yine de kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar ya da takviyeler hakkında doktorunuza bilgi verin.

Kabızlık neden olur, ne iyi gelir? Kabızlığın ilaç ve fitille tedavisi

Biogaia eşdeğer (muadili) ilaçlar

Piyasada probiyotik etkili farklı takviye markaları bulunsa da Biogaia’nın içeriği bakteriyi içeren ilaç bulunmamaktadır.

Biogaia formları ve türleri

Biogaia eczanelerde sadece 5 ml’lik cam şişede süspansiyon damla formunda bulunur.

Biogaia kimler kullanamaz?

Eğer Lactobacillus reuteri’ye veya ilacın içerdiği diğer maddelerden herhangi birine alerjiniz varsa Biogaia’yı kullanmayın.

Biogaia hamilelikte ve emzirmede kullanımı

Biogaia hamilelikte ve emzirirken kullanılabilir. Ancak siz yine de hamileyseniz veya emziriyorsanız kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Biogaia yan etkileri ve zararları

Biogaia’nın içerdiği Lactobacillus reuteri doğal floranın önemli bir parçası olduğu için genellikle yan etkiye neden olmaz. Ancak takviyenin içerdiği herhangi bir maddeye alerjisi olan kişilerde yan etkiler olabilir. Eğer kullanırken herhangi bir yan etki yaşarsanız hemen kullanmayı bırakın ve doktorunuzu arayın.

Karın ağrısı neden olur? Ne iyi gelir? Doğal tedaviler

Biogaia reçetesi ve prospektüs

İlaç hakkında detaylı bilgiye ulaşmak ve kullanma talimatını okumak için linke tıklayabilirsiniz>>>

Biogaia fiyat 2022

Biogaia 5 ml damla (1×108 CFU/5) eylül 2022 tarihi itibariyle eczanelerde 162.11 TL’ye satılmaktadır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla