Böbrek kanseri tedavisinden önce mutlaka yapmanız gereken 5 önemli şey

Kategori: Böbrek Sağlığı, Kanser Print

bobrek-tasi-belirtileriBir böbreğinizde kanser olduğu teşhisi konulduysa, bu böbreği kaybedebilirsiniz. Fakat öteki de risk altında mıdır? Cleveland Clinic, Ürolog Dr. Rajan Ramanathan’un söylediğine göre, şanslı bir şekilde, birçok hasta için kanser diğer böbreğe sıçrama eğilimi göstermemektedir ve bir böbreği kaybetmek zorunda da değilsiniz. Kanserin bir böbrekten diğerine geçmesi nadirdir.

  • Kanserin vücutta yayılmasının üç yolu vardır: Lenf sistemi yolu ile yakındaki lenf nodüllerine sıçraması.
  • Kan dolaşımı yolu ile. Bu genelde böbrek üstü bezleri, karaciğer, akciğerler, beyin ve bazen de kemikler ile sonuçlanır.
  • Yakındaki organlara sıçraması.

Böbrekler yan yana olmadığından, kanserin birinden diğerine geçmesi olasılığı düşüktür. Ancak, kanserin diğer bir organa yayılması olasılığı büyüklüğü ve büyüme hızına bağlıdır. Dr. Ramanathan’ın söylediğine göre, büyük veya hızlı büyüye tümörler, vücudun diğer yerlerine yayılmaya daha yatkındırlar.

Değişen idrar rengi böbrek kanserinin habercisi olabilir

Böbrek kanseri olduysanız neye hazır olmalısınız?

Böbrek kanseri yönetimi iki kategoriden oluşur:

  1. Aktif gözetim

Eğer doktorunuz tümörün iyi huylu olduğunu düşünüyorsa veya ilermiş yaş veya diğer sağlık durumları nedeniyle ameliyatı riskli buluyorsa, bu yolu izleyebilir.

Gözetim boyunca, her altı ila dokuz ayda bir doktorlarınız tümöre görüntüleme yolu ile bakarlar, tümörün ölçüsünün aynı kalıp kalmadığını takip ederler. Burada genelde CAT tarayıcı kullanılır.

  1. Ameliyat

Daha genç, sağlıklı hastalar için tipik tedavi ameliyattır.

Dr. Ramanathan, bugün hastalarının 90%’ını minimal müdahale kısmi böbrek ameliyatı yolu ile tedavi ettiğini belirtmektedir. Bu yöntemde tümör ve çevresindeki böbreğin küçük bir kısmı alınmaktadır.

Böbrek kanseri tedavisinde paradigma değişimi…

Eğer tümör çok büyükse veya böbreğin yeniden inşa edilmesi çok güç görünüyorsa, doktorunuz siz radikal böbrek ameliyatı yolu ile tedavi edebilir. Bu prosedürde, cerrah tümörü, böbreği ve çevresindeki yapıları çıkartır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla